SGK, maaş için boşanan 6 bin çifti yakaladı

SGK, maaş için boşanan 6 bin çifti yakaladı
SGK, maaş için boşanan 6 bin çifti yakaladı
SGK, şu ana kadar 6 bin sahte boşanma vakasını ortaya çıkardı. 50 bin civarında kişinin de bu yolla haksız maaş aldığı tahmin ediliyor

İSTANBULZaman Gazetesi’nin haberine göre Anayasa Mahkemesi'nin sahte boşanmaların önünü kesen kararının ardından cezalar yağmaya başladı.

Mahkemeler, söz konusu davalarla ilgili nitelikli dolandırıcılık suçundan çok sert kararlar vermeye başladı. Son olarak Çankırı Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Nisan 2012 tarihli kararında sahte boşanma nedeniyle sanıklara 2 yıl 6 ay hapis cezası ile 30 bin 152 TL para cezası verdi. Benzer bir davada Erzurum 3. Ağır Ceza Mahkemesi de Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK)' 46 bin TL dolandıran çifti 5'er yıl olmak üzere toplam 10 yıl hapis ve 95 bin lira adli para cezasına çarptırdı.

En çok sahte boşanma, emekli şehri olarak bilinen Zonguldak'ta görülüyor. Şu ana kadar yaklaşık 6 bin sahte boşanma tespit edilirken 50 bin civarında kişinin bu yolla haksız maaş aldığı tahmin ediliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sahte boşanmalarla ilgi yaptığı kanuni düzenleme, alt mahkemeler tarafından Anayasa Mahkemesi'ne taşınmıştı. Açılan davalarda 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 56'ncı maddesinin "Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar geri alınır" şeklindeki son fıkrasının iptali isteniyordu. Yüksek Mahkeme, bu üç ayrı davayı birleştirerek karara bağladı ve iptal istemini oyçokluğuyla reddetti. Bu kararın ardından mahkemeler, sahte boşanmalara ilişkin çok daha sert kararlar vermeye başladı. Sahte boşanmalar, sosyal güvenlik sisteminin en büyük sorunlarından birini oluşturuyor. Babası ya da annesi vefat eden çok sayıda kadın , yetim maaşı alabilmek için eşlerinden kâğıt üzerinde boşanıyor. Resmi boşanma kararı nedeniyle SGK maaş bağlıyor. Ancak fiilen eşleriyle birlikte yaşamaya devam ediyorlar. Sahte boşanmalar ancak Sosyal Güvenlik denetmenlerinin yaptığı baskınlarla ortaya çıkarılıyor. Bu aşamadan sonra ise devreye yargı giriyor. SGK denetmenlerinin tespit ettiği sahte boşanmalarla ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulunuluyor.

Geçmiş yıllarda genellikle küçük cezalarla kurtulan bu kişiler artık daha büyük cezalarla karşı karşıya kalıyor. Eşiyle anlaşmalı olarak sahte boşananların tespiti sonrasında ölmüş olan baba veya annelerinden aldıkları maaşları kesiliyor. Daha önceden ödenmiş olan maaşlar da geriye dönük olarak faiziyle kurum tarafından tahsil ediliyor. Bugüne kadar binlerce sahte boşanmayı tespit eden denetmenler, sahte boşananları savcılıklara bildiriyor. Savcılıklarca açılan davalarda sahte boşanma eylemini gerçekleştiren sanıklara nitelikli dolandırıcılık suçlarından hapis ve adli para cezası veriliyor.


  http://www.radikal.com.tr/109797310979736

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Madem rahatsızsınız yetime, dula maaşı kaldırın - generalduncan

  Adam gibi kontrol sağlayamayacaksanız kimseye maaş vermeyin. Kimin parasını kime veriyorsunuz bilemiyorsak paramızı çarçur etmenize de müsaade edemeyiz.

  Bir Eşitsizlik Daha. - Clear

  Dünkü İran ile ilgili kadın mühendisler hakkındaki bir habere,çoğu kadının ve de bir çok kimsenin hoşuna gitmeyen bir yorum yapmıştım.Bizde de erkekler ile kadınların mühendislik fakültelerinden mezun olduktan sonra,iş bulmalarında askerliğin erkek mühendisleri dezavantajlı hale getirdiğini ve erkeklerin aleyhine ama kadınların lehine bir eşitsizlik oluştuğunu,ama eşitlik isteyen hiçbir feministin bunu dile getirmediğini yazmıştım.Alın size ikinci bir yasal eşitsizlik örneği daha...Üstelik suça da teşvik edici bir örnek...Erkekler ebeveynlerinden kalan emekli maaşlarını en çok 25 yaşlarına kadar alabiliyor.Halbuki kadınlar,evlenmedikleri taktirde ömür boyu beleş maaş alıyorlar,ayrıca aynı yoldan sağlık hizmeti de alıyorlar.Şimdi bu kadın,resmi nikah kıydırmadan çoluğa çocuğa karışıp aile kurarsa,ne SGK'sı eksilir ne de maaşından olur,çocuklar da nasıl olsa babanın üstünde,bir de üzerine başını sokacak bir ev tapulanırsa,gel keyfim gel,ömür boyu ek gelir ve sağlık güvencesi...Yağma Hasan'ın böreği...Eeee,nirede kaldı eşitlik? Erkeklerin(yani hepsinin mi demek istiyorum) başı kel mi? Biz de isterük.

  BÖYLE MİLLETE BÖYLE SİYASETÇİ - Germiyen

  Böyle başa böyle tarak misali, milletin bir kısmı neyse siyasetçilerin bir kısmı da öyle. Yoğurt ne kadar yağlıysa kaymağı da o kadar olur. Yani diyeceğim o ki AKP, MHP ve CHP tabanları neyse tavanları da aynı...

  günydın... - 00070

  bu olay bu gün yaşanan bir olay değil yarım yüzyıldan daha fazla bir zamandır süre gelen bir gelenek!halinde devam ediyor,acaba neden merak etmeyenler varsa dar gelirli emekli heleki bizim ülkemizde emekliye ayrıldınsa ölsen kimin umurunda,kim geçim derdinde değilki yapmasın,başka şart ve imkan varmı bilen varsa beri gelsin.benimki sadece konu ile ilgile bir kıssa'dan hisse.

  İhbar ediyorum: - dribrahimdilek

  İhbar ediyorum: Ölümden 1 yıldan kısa süre içinde yapılmış evlenme ve evlatlık alma olaylarına da bakılmalı. Ölüm döşeğindeki emeklilere ailedeki en küçük çocuğu evlatlık vererek yetim maşına bağlatanlar var. Bir de ölmeden önce bir hısım ile nikahlandırılarak dul maaşı alanlar var. Ulusumuzda ar damarı çatlamış olanlar var.^ '' Helal-haram ver Allahım. Aciz kulların yer Allahım.'' sloganı eşliğinde.

  Nesi sahte... - academos

  Benim anlamadığım, boşanmanın nesinin sahte olduğudur! Mahkeme resmen boşamış mıdır? Evet. O halde sahtelik nerededir? İnsanlar ölmüş ana-babadan kalan maaşı almaya neden kalkışırlar? Devletin büyükleri ve dahi küçükleri bir zahmet buna kafa yorsalar daha iyi olmaz mı? Artık daha fazla görmezden gelmeyelim lütfen: İnsanlarımız aç, muhtaç! Ülkemiz ise yoksuldur...