@idrisemen

SGK, Miraç'ın sesini duymuyor

SGK, Miraç'ın sesini duymuyor
SGK, Miraç'ın sesini duymuyor
Yaşaması akciğer nakline bağlı olan Miraç'ın ameliyatı için doktorları "Yaşı küçük ve çok zayıf. Türkiye'de nakil riskli, Viyana'ya gitmeli" diyor. SGK ise yurtdışında tedavi masrafını ödemiyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Yedi yıldır kronik akciğer hastası olan 8 yaşındaki Miraç’ın hayatta kalması için akciğer nakli yapılması gerek. Doktorlar küçük yaşta ve çok zayıf olan Miraç’a Türkiye ’de akciğeri naklinin çok riskli olduğunu belirterek ameliyat için Viyana’yı önerdi. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 140 bin Euro’luk nakil masrafını karşılamaya yanaşmadı. Ailesi parasızlıktan tedavi ettiremedikleri Miraç’ın günden güne eriyişini izliyor.
Dokuz aylıkken akciğer enfeksiyonu geçiren küçük Miraç, kronik akciğer hastalığına yakalandı. Yaklaşık yedi yıl boyunca Hacettepe Üniversitesi’nde tedavi gören Miraç’ın yaşı ilerlemesine rağmen hastalığında iyileşme olmadı. Doktorlar Miraç’ın akciğerlerinin iflas ettiğini ve akciğer nakli gerektiğini, yoksa bir yıl içinde hayatını kaybedeceğini söyledi. Çocuk yaşta akciğer nakli konusunda Türkiye’de sistemin tam olarak oturmadığını belirten doktorlar, 8 ,yaşındaki Miraç’a Türkiye’de naklin riskli olduğunu söyleyip Viyana’ya götürülmesini tavsiye etti.
Ancak akciğer naklinin artık Türkiye’de yapılabildiğini gerekçe gösteren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Miraç’ın yurtdışında tedavi masraflarını karşılamıyor. Nakil için 140 bin Euro’ya ihtiyaç duyan aile ise küçük Miraç’ın yurtdışında tedavi edilmesi için gerekli masrafın SGK tarafından karşılanmasını talep ediyor. 

‘8 yaşında, 11 kilo’ 

8 yaşında olmasına rağmen Miraç’ın 11 kiloda olduğunu ve oksijen makinesine bağlı yaşadığını söyleyen anne Fatma Hamitgil kızını yaşatabilmek için yardım istiyor:
“Kızım Miraç yaklaşık yedi yıldır akciğer tedavisi görüyor. Tedavisi için bugüne kadar elimizden gelen her şeyi yaptık. Normal şartlarda 20 kilo olması gereken Miraç, 11 kilo olduğu için doktorlar Türkiye’de akciğer nakli yapılmasının riskli olduğunu belirtiyor. Ancak SGK Türkiye’de akciğer naklinin yapılabileceğini belirterek yurtdışında naklin masrafını karşılamıyor. Kızımın yurtdışında tedavi edilmesi için yaklaşık olarak 140 bin Euro’ya ihtiyacımız var. Açıkçası bu parayı ödeyecek gücümüz yok. Miraç’ın masraflarının SGK tarafından karşılanmasını talep ediyoruz.”