SGK sorgulama ve 4A sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

SGK sorgulama ve 4A sorgulama işlemleri nasıl yapılır?
SGK sorgulama ve 4A sorgulama işlemleri nasıl yapılır?
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümü bilgilerine ulaşmak ve gün sorgulaması yapmak için e- devlet şifresi alarak ya da mevcut şifrenizle giriş yaparak SGK gün sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun birçok uygulamasından yalnızca biri olan SGK sorgulama işlemlerini, SGK’ ya bağlı olarak çalışan her vatandaş yapabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun koordine etmiş olduğu, SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) sigorta kollarına bağlı olarak çalışan her vatandaş, SGK sorgulama işlemlerini yaparak, kendi sigorta kolu ile ilgili bir takım bilgilere ulaşabileceklerdir. Ayrıca, SGK sorgulaması yapan vatandaşlar; Prim miktarlarının bilgisine,

-Sigortalı olarak işe başlama tarihlerinin bilgisine,

-Toplam gün sayılarının bilgisine

-Ay içinde ödenen gün sayılarının bilgisine pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.

-SGK sorgulaması yapmak isteyen yurttaşlar, ilgili kuruma giderek SGK sorgulama işlemlerini yapabilecekleri gibi, internet üzerinden online olarak da SGK sorgulama işlemlerini yapabilmektedir. Bunun için yani, internet üzerinden online şekilde SGK sorgulama işlemlerinizi yapabilmeniz için aşağıdaki şu işlemleri yapabilirsiniz;

Web aracılığı ile online olarak, SGK sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için, ilk önce internetten www.turkiye.gov.trsitesine giriş yapınız.

Daha sonra e-devlet şifrenizi istenilen bölüme yazınız. Açılan sayfanın sağ kısmında yer alan "E-Hizmetler" sekmesine tıklayınız.

Yeni açılan sayfanın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) seçeneğinden kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirdikten sonra SGK sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ İLE SGK SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

E-Devlet şifreniz yoksa ve E-Devlet sisteminden faydalanmak istiyorsanız size en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi cüzi bir ücret karşılığında alabiliyorsunuz. Şifrenin ücreti 2 lira. E-Devlet şifreniz varsa açılan pencerede yer alan bağlantılar arasından kendi kurumunuzu seçiniz. Açılan sistemde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak kimliğinizin doğrulanması için sizden istenilen T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak SGK sorgulama işleminizi tamamlamış bulunuyorsunuz. SGK çatısı altında bağlı olduğunuz kurumun hizmetlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi ile SSK (4A) SGK Sorgulama İşlemi İçin:

https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu 

ŞİFRESİZ SGK SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Şifresiz SGK sorgulama işleminiz size ait olan kimlik bilgileri ile E-SGM’nin resmi sistemi üzerinden yapılır. Her üç kurum için de SGK sorgulama işleminizi aynı sistem üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada öncelikli olarak uyruk bilginizi seçiniz. Her iki uyruk için de girilmesi gereken bilgiler farklıdır.