SGK ve BAĞ-KUR borç sorgulama nasıl yapılır? (SGK gün sorgulama )

SGK ve BAĞ-KUR borç sorgulama nasıl yapılır? (SGK gün sorgulama )
SGK ve BAĞ-KUR borç sorgulama nasıl yapılır? (SGK gün sorgulama )
SGK ve BAĞ-KUR borcunuzu SGK'nın dijital platform üzerinde yer alan uygulamasıyla çok daha rahat işlem yaparak öğrenebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gün sorgulama yapmak için sgk.gov.tr veya e-devlet sistemini kullanmanız gerekiyor. Gerekli kimlik bilgilerinizi ve vatandaşlık numaranızı kullanarak sgk.gov.tr adresinden şifresiz olarak  ssk gün sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Ancak e-devlet sistemini kullanmanız halinde e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-devlet şifresi içinde herhangi bir PTT şubesine müraacat edip almanız gerekiyor. SSK gün sorgulama sayesinde şimdiye kadarki ödenmiş SSK prim gün sayınızı, primlerinizin kaç gün üzerinden ve hangi rakamdan yattığını öğrenebilirsiniz. Bu sayede emeklilik hesaplamalarınızı da yaparken doğru bilgiler kullanmış olursunuz.

SSK Gün Sorgulama işlemlerinizi aşağıdaki sayfadan ya da sorgulama ekranından yapabilirsiniz. http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk 

İNTERNET ÜZERİNDEN NASIL BORÇ SORGULANIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sayfasından veya online tahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/ adresinden erişim sağlanan SGK web tahsilat uygulamasına yurttaşlar  SGK’nın dijital platform üzerinde yer alan uygulamasıyla çok daha rahat işlem yapabilirsiniz. SGK borç sorgulama işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için e-devlet sistemi ‘sisteme giriş’ ekranına yönlendiriliyorsunuz.

4 farklı giriş yönteminden birini kullanarak e- Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Öncelikle  ‘e-Devlet şifresi ile giriş’, ‘mobil imza ile giriş’, ‘elektronik imza ile giriş’ ve ‘T.C. kimlik kartı ile giriş’ giriş yöntemlerinden birini kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekir. Giriş yapıldıktan sonra yeniden SGK borç sorgulama işlemleri için web tahsilat uygulamasına yönlendiriliyorsunuz. Sorgulama yapabilmek için öncelikle ‘4A işveren ödemeleri’ seçeneğini seçmelisiniz. Ardından borç sorgulama tipi T.C. kimlik numarası ve son olarak doğrulama kodunu girmeniz gerekir.

Bu işlemlerin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçlarınızı ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda GSS borç sorgulamanızı da bu siteden yapabilirsiniz. Web tahsilât uygulaması kısmında GSS borç sorgulama işlemleri için sorgu türü kısmını ‘diğer ödemeler’ , sorgu tipi kısmına da ‘ GSS prim ‘ seçeneklerini seçiyoruz ve ardından T.C. kimlik numaramız ve doğrulama kodunu girdikten sonra borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

BAĞ-KUR BORÇ SORGULAMA

E-Devlet sistemine giriş yaparak, BAĞ-KUR sigortalısı olan vatandaşlar da uygulama üzerinden BAĞ-KUR borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir. BAĞ-KUR sigortası olan vatandaşlar SGK web tahsilat uygulaması üzerinde BAĞ-KUR borç sorgulaması için sorgu türü kısmında ‘4B sigortalı ödemeleri’ seçeneğini seçerek sorgu tipi kısmında yapacakları borç sorgulama tipini seçmeleri ve en son olarak BAĞ-KUR sicil numaraları ile sayfadaki güvenlik kodunu girmeniz gerekmektedir.

SSK gün sorgulama işleminizi ilgili sayfaya girdikten sonra T.C. kimlik numaranız, cilt numaranız ve doğum tarihinizi girerek hızlıca öğrenebilir, isterseniz diğer işlemleri de yapabilirsiniz.

SGK RANDEVU NASIL ALINIR?

Değiştirilen sistemle birlikte artık tek bir veri merkezi üzerinden online şekilde randevu almanız mümkün. Randevunuzu Türkiye ’nin her yerinden istediğiniz hastane için online olarak alabilirsiniz. Alo 182’yi arayarak randevu alınabileceği gibi hastaneye giderek de randevu alabiliyorsunuz.

Daha önceden sisteme kayıt yaptırdıysanız sisteme giriş yaptığınız andan itibaren hemen T.C kimlik numarasını ve parola kısmını doldurarak giriş butonuna basıp SSK randevu sistemine giriş yaptıktan sonra randevu alınıyor. Sisteme hiç bir şekilde daha önceden kayıt olmadıysanız, yeni üye butonuna tıklayarak gerekli bilgileri doldurup şifre belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra randevu modülünden istediğiniz hastanenin poliklinik ve doktorunuzu seçerek işleminizi tamamlıyorsunuz.

ALO 182 HATTINDAN NASIL RANDEVU ALINIR?

Sabit veya cep telefonunuzdan 182’i çevirerek çağrı için karşınıza çıkan operatöre, hastaneden randevu alacağınız kişinin T.C kimlik numarasınız veriyorsunuz. Hekim tercihiniz operatöre bildirdikten sonra operatör sizi yönlendirerek uygun tarih ve saatte randevu veriyor. Ayrıca randevu almak için herhangi bir ücret alınmıyor. SSK gibi güvenceniz varsa hastaneden alacağınız sağlık hizmetiniz de güvenceniz tarafından karşılanıyor.

Randevularınızı linkten sorgulayabilirsiniz. https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/