SGK'yı gelen çarpmış giden çarpmış!

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), 2008 yılı faaliyetleri hakkında bilgi veren SGK Başkanı Fatih Acar, "İki pilot ilde gerçekleştirdiğimiz eczane denetimlerinde 19 eczanenin toplam 2 milyon 650 bin TL'lik yolsuzluğunu ortaya çıkardık. Müfettişler, hastanelere yönelik teftişin ardından eczacıları da gö- zaltına aldı" dedi. Acar, 'kara deliği' kapatmak için denetimlerin süreceğini söyledi.


2008’de mükerrer olduğu tespit edilen 2.5 milyon sağlık karnesi iptal edilirken SGK’yı çarpan çetelere ilişkin iki operasyon dikkat çekti.

Ölüler ve alkolikler şirketi
Ölü veya alkol bağımlıları üzerine kurdukları paravan şirketler aracılığıyla SGK’yı dolandırmakla suçlanan 24 kişi Ankara’da adliyeye sevk edildi.
20 Şubat günü Antalya, Balıkesir, Eskişehir, Isparta, İstanbul, Konya, Manisa, Mersin ve Muğla’da yapılan eşzamanlı operasyonlarda yakalanan zanlıların paravan şirketler aracılığıyla 1800 kişiyi para karşılığında usulsüz olarak SGK’lı yaptığı; bu yolla 610 bin 937 TL’lik sağlık hizmeti, 859 bin 274 TL’lik ölüm parası, yetim aylığı ve iş göremezlik ödeneği sağladığı belirlendi. Hiç pirim ödemeyen paravan firmaların 6 milyon TL’yi aşkın vergi, 2.5 milyon liralık da SGK pirim borcu var. Yetkililer, zanlılara liderlik yapan dört kişinin ise halen cezaevinde tutuklu bulunduğunu belirtti.

Huzurevlerini bile hortumladılar!
İstanbul’da huzurevlerindeki yatalak hastalara ilaç yazdırarak SGK’dan çeyrek milyon TL haksız kazanç elde ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 19 kişi de dün adliyeye sevk edildi.
Polis yetkililerinden alınan bilgiye göre suç örgütünün elebaşılığını Mevlüt Yalçın H. yürütüyordu. Bir süre ilaç mümessilliği yapan Mevlüt Yalçın H., daha sonra Üsküdar’da eczane açtı. İki özel huzurevinin sahipleri, çalışanları ile özel ve kamu hastanelerindeki doktorlarla anlaşan çete üyeleri, huzurevinde kalan 130 yaşlının sağlık karnelerini kullanmaya başladı. Karnelere yazdırılan parkinson, alzheimer, beslenme ilaçlarının paraları SGK’dan tahsil ediliyor, ilaçlarsa piyasaya sürülüyordu. İddiaya göre bu yöntemle SGK 250 bin TL zarara uğratıldı, çete eczanesi 800 bin TL’lik satış yaptı; çete ele geçirilen 300 bin TL’lik kupürsüz ilaçlarla yeni bir eczane açmayı planlıyordu. Üsküdar, Kadıköy, Kartal, Maltepe ve Ümraniye’de düzenlenen operasyonda, yedisi doktor, dördü eczacı ve dördü ilaç mümessili toplam 19 kişi gözaltına alındı. (Radikal)