SHÇEK çocukları ÖSS'de fark attı!

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı (SHÇEK) yurtlarında kalan öğrencilerin ÖSS başarısı Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun göğsünü kabarttı.

ANKARA - Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı (SHÇEK) yurtlarında kalan öğrencilerin ÖSS başarısı Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun göğsünü kabarttı. Bakan Çubukçu, "Ailesiyle birlikte yaşayan çocukların başarı oranı bile yüzde 10'lardayken SHÇEK bünyesindeki gençlerin başarısı yüzde 56'ya ulaştı, onlarla gurur duyuyorum" dedi.
Çubukçu'nun verdiği bilgiye göre bu yıl SHÇEK'e bağlı yurtlarda kalan 725 öğrenci ÖSS'ye girdi. 406'sı üniversitelerin iki ve dört yıllık bölümlerine girmeye hak kazandı. Üniversiteye girenlerin çoğunluğunun tercihi mühendislik, iktisat ve eğitim dalları oldu. Bir öğrenci de tıp fakültesini kazandı. Yurtlarda kalan gençlerin ÖSS'deki başarı oranı her yıl arttı. 2005 yılında yüzde 39, 2006'da yüzde 53 olan oran, son sınavla birlikte yüzde 56'ya tırmandı.
Nasıl başardılar?
Peki başarının ardında ne var? Bakan Nimet Çubukçu'ya göre işin sırrı doğru hedef belirme ve süpervizyon çalışmasıydı:
"Bu çocuklar, devlet memuru olabildikleri için üniversiteyi tercih etmiyor veya konuya fazla önem vermiyorlardı. Ama koyduğumuz hedef ve özellikle süpervizyon çalışmasıyla lise çağındaki çocuklarımızla üniversitede eğitimi gören gençlerimizi kaynaştırdık. Gençlerimiz İngilizce öğrenmekten basketbol oynamaya kadar çok derin vakit geçirdiler. Ayrıca çocuklarımızın her birini ücretsiz dershaneye gönderdik. Daha önceki dönemlerde pek yapılamayan bir çabaydı bu. Hedef koydular, üniversitelerdeki gençlerden destek aldılar ve dershaneler ücretsiz ders verdi. Gençlerin en büyük sorunu, hedef koymak ve hedef doğrultusunda çalışma yapmak. Biz bunu başardık diye düşünüyorum."