SHÇEK vaizleri görevde

Başbakanlık genelgesine dayanan ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı yurtlarda vaiz ve vaize (kadın vaiz) görevlendirilmesiyle ilgili ilk uygulama İzmir'de başlatıldı.

İSTANBUL - Başbakanlık genelgesine dayanan ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı yurtlarda vaiz ve vaize (kadın vaiz) görevlendirilmesiyle ilgili ilk uygulama İzmir'de başlatıldı. SHÇEK'in talebi üzerine İzmir İl Müftülüğü'nce, aralarında Barbaros Çocuk Köyü'nün de bulunduğu sekiz yurt ve merkeze pedagojik formasyonu olmayan 15 vaiz ve vaize gönderildi.
Sivil toplum örgütleri karşı
Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Eğitim-Sen ve Çağdaş Hukukçular Derneği'nin İzmir şubeleri, uygulamaya karşı çıktı. SES Şube Başkanı Dr. Ergün Demir, şunları söyledi: "İzmir Valiliği İnsan Hakları Kurulu'nda AKP temsilcisi Ömür Kabak, Barbaros Çocuk Köyü'nde vaiz ve vaizelerin din eğitimi vermesini önerdi. Ancak, kurul öneriyi reddetti.
28 Nisan'da ise SHÇEK İl Müdürlüğü, müftülükten vaiz ve vaize görevlendirmesini istedi. Müftülük, hazırladığı programla 2 Haziran'da valilikten sekiz yurt için aldığı onayı, ertesi gün SHÇEK İl Müdürlüğü'ne bildirdi. 9 Haziran'da da SHÇEK'e bağlı yurt, yuva ve merkezlerde din eğitimi verilmeye başlandı. Bu uygulamayı sürekli hale getirecekler."
Diyanet İşleri Başkanlığı ile SHÇEK arasında 'Koruma altında bulunan çocuklara dini eğitim verilmesi' amacıyla hazırlanan protokolün devamı niteliğindeki program, Başbakanlığın 2005 No'lu genelgesiyle uygulanıyor. İzmir Valiliği'nin, 2 Haziran'da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne gönderdiği onay yazısında, uygulamanın Başbakanlık genelgesinin 'camii dışı din hizmetleri bölümü' (i) bendi 5. maddesine dayandığı belirtiliyor.
Refahyol döneminde uygulamaya başlanan, ancak 28 Şubat süreciyle kesintiye uğrayan düzenlemeyi AKP yeniden uygulamaya koymuştu. Düzenlemeyle, 'Cami dışı din hizmetleri' kapsamında yurtlar, yuvalar, cezaevleri, düşkünler evi gibi mekânlara dini eğitimin götürülmesi hedefleniyor.


    http://www.radikal.com.tr/7489137489130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.