SHÇEK yurdu çocuklarının yüzde 75'i üniversiteli oldu

Çocuk Esirgeme Yurtlarında kalan çocukların ÖSS başarısı kurumun göğsünü kabarttı. Bu yıl sınava giren çocukların yüzde 75'i üniversiteli oldu. Devlet Bakanı Kavaf çocuklara tebrik mektubu yolladı

ANKARA- Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) bağlı yurtlarda kalan ve bu yıl ÖSS’ye giren adayların yüzde 75’i üniversiteli oldu.
ÖSS’ye giren koruma ve bakım altındaki 374 gençten 282’si bir yükseköğrenim programına yerleşti. Bu gençlerin 215’i 2 yıllık, 65’i 4 yıllık, 2’si de 5 yıllık programları kazandı.
Geçen yıl, sınava giren 235 gençten 149’u üniversiteyi kazanmış, başarı oranı yüzde 63 olarak gerçekleşmişti. Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, koruma altında bulunan çocukların üniversite giriş sınavında gösterdikleri üstün başarının haklı bir gurura vesile olduğunu söyledi.

Kavaf: ‘Gurur kaynağı’
Bu yılki başarı oranının yüzde 75’e ulaştığını kaydeden Kavaf, bunun oldukça yüksek bir oran olduğunu ifade etti. Kavaf, “Başarı, doğru motivasyonla ve planlı çalışmayla gelen bir sonuçtur. Bu nedenle bu sonuç kadar çocuklarımızın böyle sistemli bir çalışmayı ve gayreti göstermiş olması gerçek bir gurur kaynağıdır” dedi. Sadece ÖSS’de değil, spor ve sanat gibi alanlarda da çok başarılı çocukların yetiştiğini belirten Kavaf, bu başarıların yurtlarda kalan çocukları olumlu etkileyeceğini ve onlara güçlü bir motivasyon oluşturacağını dile getirdi. Kavaf, şunları kaydetti:
“Korunmaya muhtaç çocuklarımız için verdiğimiz hizmet artık sadece asgari düzeyde ihtiyaçlarını karşılamaktan ibaret değildir. Çocuklarımızın her yönüyle hayata hazır, kendi ayakları üzerinde durabilen, topluma faydalı, kendine güvenen, başarılı ve iyi insanlar olarak yetişmesini hedefliyoruz. Bundan sonra bizim kurumlarımızda yetişen çocuklarımız arasından da bilim adamları, sanatçılar, sporcular ve tüm mesleklerden başarılı insanlar çıkacaktır. Bu kurumlardan binlerce başarı öyküsü doğacaktır. Tüm çocuklarımıza gösterdikleri gayret ve başarı için teşekkür ediyorum.”
ÖSS’yi kazanan yurt çocuklarını gönderdiği mektupla kutlayan Devlet Bakanı Kavaf, ‘Sevgili Evladım’ diye başladığı mektubunda şunlara yer verdi:
“ÖSS’de elde ettiğin başarından ötürü seni yürekten kutluyor, alnından öpüyorum. Hayatındaki önemli dönemeçlerden birini başarı ile geçtin. Şimdi önünde bambaşka bir hayatın kapıları açılıyor. Önce üniversite yaşamı, ardından iş ve aile. Yetiştirme yurdundan hayata atılmak üzere adımını attığın bu yolda çeşitli engellerle karşılaşacak, öyle anlar gelecek ki yorgun düşeceksin. Böyle zamanlarda şunu unutma ki; kimi zaman anne-baba, kimi zaman öğretmen-yol gösterici, kimi zaman da arkadaş olarak her ihtiyaç duyduğunda arkanda olmaya devam edeceğiz. (...) Yolun açık olsun.” (Radikal)