SHÇEK'in yarısı taşeron çalışan çıktı

SHÇEK'in yarısı taşeron çalışan çıktı
SHÇEK'in yarısı taşeron çalışan çıktı
SHÇEK'i anlatmak için yapılan toplantıda Genel Müdür, kurum personelinin yarısının taşeron çalışanlardan oluştuğunu söyledi.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’nün (SHÇEK) kendini anlatmak için düzenlediği basın toplantısında SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış kurumdaki personelin yarısının taşeron çalışanlardan oluştuğunu söyledi.

SHÇEK Genel Müdürü Barış, Ankara Sevgi Evleri ve Çocuk Yuvası’nda düzenlediği basın toplantısının ardından, soruları yanıtladı. Barış, Adana Sevgi Evleri’nde bir çocuğa işkence yapılmasıyla ilgili, “Çocukların kötü muameleye tabi tutulması nefretle ve şiddetle kınanacak bir şeydir” dedi.

Barış, personellerinin ne kadarının hizmet alımı, ne kadarının kadrolu çalıştığı yönündeki soruya önce “Maksadınızın ne olduğunu anlamakta zorlanıyorum” yanıtını verdi. Türkiye ’nin de dünyanın da çocukların bakımını kadrolu elemanlarla yapabilme şansı olmadığını belirten Barış, “Yani bir sosyal çalışmacı, bir öğretmen, çocuğun altını değiştirmez. Çocuğa banyo yaptırmaz. Bu anlamda sorduğunuz zaman kurumumuzda 22 bin civarında personel çalışıyor. Yarı yarıya hizmet alımı personeli, yarı yarıya kadroludur” diye konuştu.

Barış, ‘kurumda işe alınanlara psikolojik test uygulanıp uygulanmadığı’ sorusuna ise “SHÇEK’te çalışacak olan herkes, hizmetlisinden müdürüne kadar mutlaka özel olarak seçilmelidir. Bunun için çok çalışıyoruz.

Elemanlarımız hizmete başlamadan önce mutlak suretle bir heyet tarafından görüşmeye alınıyor” yanıtını verdi.


  http://www.radikal.com.tr/104750110475012

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  taşeron işçi psikolojisi. - sktk60

  çocuk yuvalarında taşeron bakıcılar işçiler çalıştırılıyormuş taşeron demek bana göre asıl sorumluların sorumluluk almayarak her türlü melaneti kiralık işverenlere yaptırma planıdır yani bir tür pis işlere kiralıkları kullanarak kendilerini bu işlerden kanun önünde aklama projeleridir birtür mafyavari uygulama diyebiliriz bu hükümet dönemi bu ülkenin her yerinde bu taşeronluk sistemini görebiliriz bu hükümetin kirli işlerinin bu taşeronlarca örtülmesidir tabiki bu işler para karşılığında olur bu taşeronların yanında çalışanlar asgari ücrete talim ederler hiçbir sosyal becerileri yoktur dostlar alışverişte görsün diye yoksulluk yüzünden işsizlik yüzünden bu taşeron sistemini kabul etmişlerdir başka şansları yoktur bu psikolojiyle çocuk bakımı gibi zor bir işte çalışan bu insanlar kısa zamanda zivaneden çıkmakta hükümete olan sisteme olan öfkelerini bu sahipsiz çocuklardan çıkarmaktadırlar durum budur (igneyi kendine çuvaldızı başkasına batır)atasözü.

  Bakıcılık - cree

  Bir sosyal çalışmacı ya da öğretmen zaten birini altını değiştiremez ya da diğer konularda ona bakım veremez çünkü bunun eğitmini almamıştır. Bu iş öyle önüne gelene yaptırılabilecek bir iş değildir. 4c kadrosunda, taşeron çalışan olarak, asgari ücretle yapılacak bir iş hiç değildir. Sosyal hizmetler gibi bir kurumda çalışan bakıcıların uygun eğitimi aldıktan sonra, uygun şartlarda çalıştırılması gerekir. Bu şartlarda yaptıkları iş "tükenmişlikten" dolayı kendilerine ve bakım verdikleri kişilere dolayısıyla topluma zarar vermektedir. Şu haliyle SHÇEK yarar sağlamaktan çok zarar verir konumdadır. Gerçi dönüp bakıldığında Ülkenin hangi kurumu bu konumda değildir ki? Düşünüp de güvenilir denebilecek bir kurum bulmak ne kadar zor.