SHÇEK'ten toplu 'firar' girişimi

Yurtta dayak yediği iddia edilen öğrenci yedi arkadaşıyla birlikte kayıplara karıştı. Kayıplar, daha sonra otobüs terminalinde bulundu.

ZONGULDAK - Yurtta dayak yediği iddia edilen öğrenci yedi arkadaşıyla birlikte kayıplara karıştı. Kayıplar, daha sonra otobüs terminalinde bulundu.
Olay Zonguldak Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Çaycuma yurdunda meydana geldi. SHÇEK yetkilileriyse yurtta dayak iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi.
'Valiye gideceğiz'
Dün akşam minibüsle Zonguldak'a gelen sekiz öğrenci, geç saatlerde, içlerinden birisinin tanıdığı olan bir firma sahibinin yazıhanesine gitti.
Öğrenciler, söz konusu firma yetkilisi Murat Küçük'e, yurtta dayak yediklerini öne sürerek, valiyle görüşmek için Zonguldak'a kaçtıklarını anlattı.
Bu arada, terminalde görevli polis memurunun durumu iletmesi üzerine öğrenciler, yazıhaneye gelen Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi ekiplerine teslim edildi. Öğrencilerden 15 yaşındaki N.K., gazetecilere, yaklaşık 11 yıldan beri yurtta kaldığını, yurtta yetişen ve belirli günlerde burada kalan eski başkan olarak adlandırdıkları Ş.K. ile yurttaki başkanları İ.K tarafından darp edildiğini öne sürdü.
Yurttaki sağlık görevlisinin yaralanan gözüne ve eline müdahale ettiğini söyleyen N.K, durumu kaymakama, Sosyal Hizmetler İlçe Müdürü Kemal Gökçen'e aktardığını; vali ile görüşmek amacıyla arkadaşları ile kaçmaya karar verdiklerini anlattı. Diğer öğrenciler de yurtta şiddet gördüklerini iddia etti.
Sosyal Hizmetler Müdürü Harun Melemez'se yurtta dayak yenildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Müdür Melemez, gençleri, kendi aralarında 'sigara içme' konusunda çıkan kavganın yatıştırılmasının ardından seçtikleri başkanın barıştırdığını belirterek asıl sorunun aile özlemi olduğunu öne sürdü: "Çocuklardan bazıları aile özlemi çektiği için yanlarına gitmek istiyor. Aile kabul etmeyince dayak olayını bahane ederek yurttan kaçıyorlar. Devlet olarak her zaman bu çocuklarımızın yanlarındayız."