Sibel Çarmıklı, polisin takibine 'üçüncü köprü güzergâhı'nda takılmış

Sibel Çarmıklı, polisin takibine 'üçüncü köprü güzergâhı'nda takılmış
Sibel Çarmıklı, polisin takibine 'üçüncü köprü güzergâhı'nda takılmış

Askeri arazideki satılmaz şerhini kaldırmak için rüşvet önerdiği iddia edilen Sibel Çarmıklı ve oğlu dün adliyede serbest bırakıldı. FOTOĞRAF: ELVAN EZBER / DHA

İSTANBUL - 20-150 bin liraya ‘sahte çürük raporu’ verdikleri ve askeri arazilerin satışında rüşvet aldıkları öne sürülen çeteyle ilgili operasyon, ‘sosyete’yi de şoke etti. Geçen seçimde AKP’den Beşiktaş belediye başkan adayı olan ve ‘çürük raporu’ operasyonunda gözaltına alınan Sibel Çarmıklı’nın 3. Boğaz Köprüsü güzergâhı açıklandıktan sonra Hava Kuvvetleri’ne ait bir arazi üzerindeki ‘satılamaz’ şerhini rüşvet karşılığı kaldırttığı öne sürüldü. Aynı soruşturmada tutuklanan askeri savcı Ahmet Zeki Üçok ile Çarmıklı’nın bu konu hakkında  2 milyon 500 bin dolara anlaştıkları  iddia edilirken, ikilinin görüşmesinin fotoğraflandığı öğrenildi. Ancak Çarmıklı dün serbest bırakıldı.
Hava Kuvvetleri Komutanlığı içinde Ergenekon sürecinde ortaya çıkan ‘Karargâhevleri’ oluşumunu soruşturan Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok, sahte çürük raporu çetesiyle işbirliği iddiasıyla tutuklanmıştı. Dosyada Üçok’un çete üyeleriyle askeri bir arazide inceleme yaparken fotoğraflandığı da ortaya çıktı.
Çete içinde kod adı ‘Bamya’ olan Üçok’un, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait, üzerinde satılamaz şerhi bulunan arazinin şerhinin kaldırılması ve satışı karşılığında 2 milyon 500 bin dolar rüşvet aldığı da ileri sürüldü. 
Aynı operasyonda aralarında işadamları, emekli asker ve ‘hayat kadını’ olduğu belirtilen kadınlar da gözaltına alınmıştı. Zanlılardan altısı önceki gece tutuklanmıştı. 
Soruşturma kapsamında önceki gece işkadını Sibel Çarmıklı ile oğlu Murat Can Çarmıklı da gözaltına alındı. İkili dün akşam savcılığa sevk edildi. 
İddialara göre çetenin lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Tugay Tepe ile Murat Can Çarmıklı arasındaki telefon konuşmaları takibe yakalandı. Tepe bir görüşmesinde Çarmıklı’ya şöyle diyor:
“... Hepsinin açıkları vardır anladın mı? Biz onu kullanacağız yani, sizi üzecek bir şey olmaz. Sakin ol..” Başka bir konuşmada da Tepe Hava Kuvvetleri’ne ait arazi üzerindeki ‘satılamaz’ şerhinin kaldırılması konusunda  “... Yani yarısı, sağlama almak için kendini ‘Bamya’ (Zeki Üçok kastediliyor). Her şey anlaşıldı protokol yapıldı. ... 2.5 milyon dolar” diyor.
Sibel Çarmıklı, oğlu Murat Çarmıklı ve Hayrullah Çelebi dün serbest bırakıldı. Çarmıklı, “Suçsuz olduğum ortaya çıktı” dedi.
AKP Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Çarmıklı’nın gözaltına alınması hakkında, “Bir iddia, netleşmiş bir şey yok. Yargı süreci, soruşturma süreci başladı. Bir iddia karşısında, kim olursa losun, hangi partiden olursa olsun hemen aleyhe çevirip politika üretmek taraftarı değilim” dedi. (Radikal)