Sibel İpekçi'den yalanlama

Suikast sonucu öldürülen Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi'nin eşi Sibel
İpekçi, 'yeşil kart aldığı' yönündeki...

İSTANBUL - Suikast sonucu öldürülen Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi'nin eşi Sibel İpekçi, 'yeşil kart aldığı' yönündeki haberleri yalanladı. İpekçi, ilaçlarını Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) kartıyla aldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:
"14 Ekim 2001 tarihli Sabah gazetesinin birinci sayfasında 'Abdi İpekçi'nin eşi yeşil kart aldı' başlığıyla bir haber yayımlandı. Abdi İpekçi gibi bir gazetecinin eşi olarak ilk tepkim şu oldu: Keşke yazıişleri sorumluları bu bilgiyi Sağlık Bakanlığı'ndan doğrulatsaydılar ya da doğrudan bana sorsaydılar. Bu haberin önce Sağlık Bakanlığı tarafından tekzip edilmesini bekledim. Sağlık Bakanlığı'nın da töhmet altında bırakılmış olduğunu düşündüm. Sabah gazetesi sorumlularının bu yanılgıyı düzeltmelerini bekledim."
'Hedef, Doğan mı?'
Haberin ardından Star televizyonunun kendisiyle röportaj yapmak istediğini de belirten İpekçi, şöyle devam etti:
"Ortada manidar bir durum mu vardı? Eşimin Milliyet gazetesiyle bütünleşmiş olan
adını, Sabah'ın böyle yansıtması ve aynı gün Star'dan röportaj teklifi gelmesini acaba Aydın Doğan'a karşı doğrultulmak istenen bir silah olarak mı algılamalıydım? Üç ay önce SSK kartımla aldığım ilaçların bu biçimde kart adı değiştirilerek yansıtılmasını nasıl yorumlamalıyım? 15 Ekim tarihli Star gazetesinin birinci sayfasındaki haberin basın tarihine bir utanç haberi olarak geçeceğini düşünüyorum. Eşimle bire bir bağı olmadığı halde, hiçbir sorumluluk ve zorunluluk taşımadığı halde Milliyet gazetesi sahibi Aydın Doğan ailemize her zaman yakın ilgi göstermiştir. Star gazetesi utanacak birilerini arıyorsa basını böyle çirkin ilişkilere alet edenler arasında aramalıdır."