Siber çete çökertildi

İki aylık operasyon
İzmir'de yüzlerce kişi bankalardaki hesaplarından para çalındığını söyleyerek savcılığa başvurdu. İki ay önce başlatılan operasyon sonucu binlerce hesaptan milyonlarca lira çaldıkları ileri sürülen 17 kişi yakalandı.
Hacker'lar Rusya'da
Çetenin işlerini Rusya'dan üç internet korsanının desteğiyle yürüttüğü belirlendi. Müşteriye banka adına e-posta gönderen çetenin internet bankacılığı şifrelerini elde ettikten sonra hesapları boşalttığı saptandı.

İZMİR - Bilgisayarınızı açtınız. Karşınıza bankanızdan geldiği belirtilen bir e-mail çıktı. Sizden bilgilerinizi güncellemenizi istedi. Soruları yanıtladınız. Tebrikler siz de avlandınız! 'Fishing' (balıkavı) adı verilen yöntemle artık hesaplarınızın şifresi bir şebekenin elinde ve modern yöntemlerlerle soyuldunuz. Ama üzülmeyin yalnız değilsiniz, İzmir'de ortaya çıkarılan Rusya'dan hacker (bilgisayar korsanı) desteği alan şebeke sadece son üç günde bu yöntemle 350 bin dolar (yaklaşık 490 bin YTL) vurgun yaptı.
Yüzlerce suç duyurusu
İzmir'de son aylarda yüzlerce kişi banka internet hesaplarının kullanılarak dolandırıldıklarını belirterek savcılıklara suç duyurusunda bulundu.
Polisin sürdürdüğü takip internetteki vurgunu ortaya çıkardı. Yaklaşık iki ay telefon dinleme, işlem yapılan bilgisayarların IP numaralarının takibi ve paraların aktarıldığı kişilerin kimliklerinin araştırılmasıyla şebekenin işleyişi ortaya çıkarıldı. Şebeke elemanlarının bağlantı kurduğu kişilerin tek tek belirlenmesinin ardından, önceki gün 'Papağan' adı verilen operasyon için düğmeye basıldı.
İzmir, Muğla'nın Fethiye ilçesi, Aydın'ın Didim ve Kuşadası ilçelerinde eşzamanlı olarak baskınlar yapıldı, 17 kişi gözaltına alındı. Zanlıların evlerinde ve işyerlerinde yapılan aramalarda, 45 bin YTL, 14 bin 550 dolar, üç dizüstü bilgisayar, iki bilgisayar, iki flash bellek, değişik kişiler adına düzenlenmiş sahte nüfus cüzdanları, banka cüzdanları, çeşitli bankalara ait kartlar, kredi kartları bulundu.
Zanlıların üzerlerinde ele geçirilen çok sayıda cep telefonu ve sim kartlar sayesinde takipten kurtulmak için sürekli yeni numara kullandıkları belirlendi. Telefon dinlemesine takılan şebeke liderinin söylediği, "Bugün bir ev kopartalım" sözleri yapılan vurgunun büyüklüğünü gösterdi. Zanlıların bilgisayarında yapılan incelemeye göre çete sonu üç gün içinde 350 bin dolar vurgun yaptı.
Rus hacker'lara yüzde 10 komisyon
Zanlıların ifadeleri şebekenin çalışma sistemini de ortaya çıkardı. Buna göre M.M.'nin bağlantıda olduğu Rusya'daki üç hacker Türkiye'deki bankalarda hesapları bulunan kişilerin internet adreslerine bankadan geldiği izlenimi veren bir e-mail gönderiyor. Maillere cevap veren kişilerin internet bankası şifrelerini ve kullanıcı adları çetenin eline geçiyor.
Banka müşterilerinin hesaplarına giren çete elemanları aracılığıyla sahte ya da kayıp kimlik bilgileri kullanılarak açtıkları hesaplara havale yapıyor. İnternet şubesine hangi bilgisayardan girilip para aktarıldığının belli olmaması için mevcut bilgileri silen 'Deep Freeze' (derin dondurucu) programı kullanılıyor. Rusya'daki hacker'lara toplam hasılanın yüzde 10'u komisyon veriliyor. Şebekenin elinde bir milyon e-posta adresi olduğu belirtiliyor.