Siber güvenlik 'USTA'ya emanet

Siber güvenlik 'USTA'ya emanet
Siber güvenlik 'USTA'ya emanet

Pentagon hacker ı olarak bilinen Can Yıldızlı USTA yı basına tanıttı.

Siber güvenlik konusunda dünyaya örnek olabilecek bir sistem Türkiye'de geliştirildi. Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon'un düzenlediği hacker yarışmasında dünya birincisi olan Can Yıldızlı, Türkiye'de kurduğu INTELRAD adlı şirket bünyesinde siber güvenlik konusunda devletin ve şirketlerin açıklarına çare olabilecek USTA (Ulusal Siber Tehdit Ağı) projesini geliştirdi...
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Yıldızlı, 2011’de Pentagon’daki yarışmada rakiplerini geride bırakarak dünya birincisi olmuş, Pentagon Hacker’ı olarak anılmıştı. Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü mezunu Yıldızlı, Apple, Google gibi şirketlerin teklifini geri çevrirerek, doktorasını yaptığı esnada Amerika’dan Türkiye ’ye geri döndü. Firmaların güvenlik açıkları konusunda uzmanlaşan INTELRAD adında bir şirket kurdu. Siber güvenlik açıkları üzerine çalışan Yıldızlı, bu kez ulusal siber güvenliği de ilgilendiren yeni bir sistem geliştirdi. Yıldızlı, USTA adındaki bu sistemi dün basına tanıttı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan yetkililere de USTA’yı anlattığını belirten Yıldızlı, projeye Ar-Ge destekleri sağlanması durumunda daha da gelişeceğini aktardı ve projenin detaylarını Radikal’e açıkladı.

USTA’yı ilk kez Eylül ayında Belçika’da düzenlenen, NATO’nun ve EUROPOL’ün de katıldığı Siber İstihbarat ve Güvenlik Konferansı’nda tanıttıklarını anlatan Yıldızlı şunları söyledi: “Brüksel’deki sunum çok beğenildi. Amerika ve İngiltere’den yetkililer kendi ülkeleri için bu sisteme hayal ettiklerini ve bu projeyi geliştirmek istediklerini söyledi. Yurtdışı fikren proje aşamasındayken, biz Türkiye’de projeyi kendi kaynaklarımızla gerçekleştirdik.” Yıldızlı, USTA’nın nasıl çalıştığını ise şöyle anlattı: “

SİBER İSTİHBARAT PAYLAŞILIYOR

“USTA internet üzerinden bağlanılan platform. Kurumlar bir tehditle karşılaştıklarında tehdidi paylaşıyorlar. Diğer tüm kurumlar, biz tehdidi analiz ettikten sonra bu tehditten haberdar ediliyor ve önlemler paylaşılıyor. Diğer kurumlar da bu tehdit kendilerine ulaşmadan tedbirini alıyor.” Yıldızlı, siber alemin yeraltı dünyasını da pek çok platformdan takip ettiklerini, ülkelerdeki gelişmelerden anında haberdar olduklarını ve bu ağ sayesinde USTA’yı kullanan kurumların bu siber istihbarattan anında haberdar olduğunu da belirtti.

Siz hariç her şeyiniz kopyalanabilir


Gazetecilere bir de sunum yapan Yıldızlı, dünyadan hack aktiviteleri konusunda bilgilendirmede bulundu. Dün öğle saatlerinde Rusya’da 25 bin 371, Fransa’da ise 2 bin 564 tehdit olarak algılanabilecek bir faaliyet olduğunu belirten Yıldızlı, “Tüm bunların nasıl bir tehdit olduğunun bilgisi ağda paylaşılıyor, özellikle devletler bu aktiviteleri görebiliyor. Yeraltı dünyasında sanal sensörler kurduk. Bu sensörlerden gelen veriler otomatik ya da manuel olarak USTA’ya aktarılıyor. Yeraltında ele geçirilen kritik bilgiler kötüye kullanılmadan önce firmalara bildiriliyor” dedi.

AMERİKA'NIN ÖNÜNDEYİZ

USTA’yı devlet kurumları kullanabildiği gibi, bankacılık, enerji ve havacılık sektörü başta olmak üzere kritik bilgilere sahip pek çok şirket de kullanabiliyor. Yıldızlı, USTA’yı şimdiden bazı bankaların ve firmaların kullandığını belirtti. Dünya’da hack faaliyetlerinin en çok Rusya, Romanya ve Ukrayna’da olduğuna değinen Yıldızlı, Türkiye’nin ise ilk 5 arasında yer alını hatırlattı. INTELRAD Güvenlik Operasyonu Direktörü Koryak Uzan, kurbandan bilgi alarak sağlanan güvenlik anlayışının sınıfta kaldığını belirterek, “Dünya USTA benzeri siber istihbarat paylaşımı sağlayacak sistemler kurmaya çalışıyor. Saldırı olmadan önce durdurmamız gerekiyor. USTA bunu sağlıyor.”

INTELRAD İş Geliştirme Direktörü Can Şimşek ise, Amerikalı şirketlerin dahi henüz buna benzer bir sistem kurmadıklarını belirterek, “Amerika istihbaratı bu konuyla ilgili ilk açıklamasını 30 Temmuz’da yaptı ve projeyi geliştirme aşamasında olduklarını belirtti. Siber suçla mücadele konusunda Amerika’nın dahi önündeyiz” dedi.

Siber güvenlik eğitimi konusunda ortak bir platform kurduklarını ifade eden Can Yıldızlı, bu platformun herkese açık olduğunu ve ücretsiz bilgi paylaşımı yapıldığını anlattı. siberguvenlikakademisi.com adresinden ulaşılan platformda siber güvenlik konusunda uzmanların eğitimleri yer alacak.

USTA ile ilgili detaylı bilgiye ise, siberistihbarat.com adresi üzerinden ulaşılabilecek.