Siber takip nasıl işliyor?

İnternetin en popüler mesajlaşma yazılımlarından ICQ, diğer tüm benzerleri gibi IP temeliyle çalışan bir sistem.
Haber: M. SERDAR KUZULOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - İnternetin en popüler mesajlaşma yazılımlarından ICQ, diğer tüm benzerleri gibi IP temeliyle çalışan bir sistem. IP, kısaca dört bloktan oluşan ve internetteki yaptığınız tüm işlemlerinizde sizi temsil eden rakamlar dizisi. İster site ziyaret edin, isterseniz sohbet edin, sürekli olarak IP numaranızla temsil ediliyor, dolayısıyla kayıt tutan tüm sistemlerde de bu izi bırakıyorsunuz.
ICQ yazılımının içinden IP numarasını gizlemek mümkün. Ancak bu ayar kapalı olsa bile kimi ufak yazılımlar yardımıyla karşı tarafın IP numarasına ulaşılabiliyor.
Zaten bu gibi açıklardan dolayı da güvenliği yüksek yazışmalar için ICQ kesinlikle tavsiye edilmiyor. IP numarası bulunan kullanıcının gerçek kimliğine ulaşmak çok kolaylaşıyor.
Bu numara öncelikli olarak hangi internet şirketini kullandığı bilgisini barındırıyor. Şirketten de abonenin kimlik ve adres bilgilerine ulaşılıyor. Başka bir aboneye ait hesabı asıl aboneden habersiz kullanıyor olma durumundaysa, kullanım anındaki telekom kayıtlarına bakılıyor ve o şahsın telefonundan bağlantı yapılıp yapılmadığı anlaşılabiliyor.
Ancak sadece dijital hatların kaydı tutulduğu
için analog hatlarla yapılan bağlantılarda bunun ispatı zorlaşabiliyor. Öte yandan internet kafelerden yapılan bağlantılarda bütün bu adımlar takip edilse bile ulaşılan sadece kafenin kendisi oluyor. Bu tip yerlerde kullanımla ilgili bir kayıt tutulmadığından gerçek kullanıcıya ulaşmak imkânsız hale geliyor.