Sıcağı bırak neme bak: 38 değil 80 derece...

Sıcağı bırak neme bak: 38 değil 80 derece...
Sıcağı bırak neme bak: 38 değil 80 derece...

Uçan turist: Su sporu cenneti Marmaris kıyılarında turistler ?fly fish?le uçuyor. Turistler, sal şeklindeki ?fly fish?e tutunduktan sonra bot sürat teknesi çekiliyor. Fotoğraf: LEVENT Kişi / aa

BURSA - Yaz sıcağının nemle birleşerek boğucu bir havaya yol açtığı bugünlerde, özellikle çocuk ve yaşlılar için riskli döneme girildi. Meteoroloji verilerinde örneğin 38 derece olarak açıklanan ve gölgede ölçülen hava sıcaklığı, yüzde 80 nemle birleştiğinde, güneş altında 80 derece hissedilebiliyor.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Meteoroloji Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Mustafa Diren, hava sıcaklıklarının giderek arttığını, gündüzleri özellikle yaşlılar ve çocuklar için riskli dönemlere girildiğini söyledi. Açıklanan tahminlerin gölgedeki sıcaklıklar olduğunu ifade eden Diren, güneş altında sıcaklığın çok daha fazla olabileceğini anlattı:
“Meteoroloji Genel Müdürlüğü, tahmin sıcaklığı gölgeye göre veriyor. Bağıl nem etkisiyle hissedilecek sıcaklıklar verilmiyor. Aslında herkesin hissedilen sıcaklığı bilerek hareket etmesi gerekiyor. Örneğin 30 derece için bağıl nem yüzde 25 ise sıcaklık 28 olarak hissedilir. Nem yüzde 60’a çıktığında hissedilecek sıcaklık 33, yüzde 80’lik nemde ise 38 dereceye ulaşır. Yazın en fazla karşılaşılan sıcaklık değeri ise 38 derecedir. 38 derece için yüzde 50 bağıl nemde hissedilen sıcaklık 50 derece olur. Nem yüzde 80 olduğunda sıcaklık 73 derece hissedilir. Güneş altında yüzde 80 nem düşünüldüğünde hissedilen sıcaklık 80 dereceyi geçebilir.”
Diren, özellikle deniz kıyılarında rüzgâr olmadığı durumlarda nemin yükseldiğini vurgulayarak, “70-80 derecelik hissedilen bir sıcaklık insanı fiziksel ve ruhsal açıdan olumsuz etkileyebilir” dedi. Sıcak geçen yaz aylarında güneşin dik geldiği durumlarda dışarı çıkılmamasını öneren Diren, yaşlılar ve çocukların yarım saatten fazla güneş altında kalması durumunda sağlık riskleri ortaya çıkabileceğine işaret etti. 

İstanbul’da nem yüzde 93
Sıcaklık bugün İstanbul’da 30 derece ancak nemin yüzde 93’e çıkması bekleniyor. Ankara 32 derece, nem oranı yüzde 84, İzmir 33 derece nem oranı yüzde 83, Antalya 31 derece nem oranı yüzde 79. (aa, Radikal)