Sıcak ne zaman biter?

Akdeniz sıcaklarının bunalttığı bölge halkının sorularından iş yapamaz hale gelen Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, çareyi radyo istasyonu açmakta buldu.

ANTALYA - Akdeniz sıcaklarının bunalttığı bölge halkının sorularından iş yapamaz hale gelen Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, çareyi radyo istasyonu açmakta buldu. Denizciler başta olmak üzere halkın hava durumunu dakika dakika öğreneceği 'Meteoroloji'nin Sesi Radyosu'nun hazırlığına başlandı.
Antalya Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Yunus Demir, havaların
ısınmasıyla birlikte günde ortalama bin kişinin telefonla arayarak, havaların ne zaman soğuyacağını sorduğunu anlattı. Gelen yoğun telefon trafiğinde çareyi otomasyona geçmekte bulduklarını belirten Demir, şunları söyledi:
"Günde ortalama bin kişi, sıcakların ne zaman biteceğini sormaya başladı. Kimi nem oranı ne zaman düşecek, kimi rüzgârlı hava geliyor mu, kimi de yağış var mı diye soruyor. Hava durumu ve meteorolojiye ilişkin sorularla ilgilenen üç personel, telefonlara cevap veremez oldu. Santral bazen kilitleniyor. Çiftçiler başta olmak üzere, turizmciler, balıkçılar, yat turuna çıkacaklar, havayolu şirketleri ve sera sahipleri, hava durumuyla ilgili sürekli bilgi alıyor. Çok ilginç sorularla da karşılaşıyoruz:
'Kışın Antalya'da meydana gelen afetleri, bomba atarak siz mi yaratıyorsunuz?', 'Sıcaklar ne zaman bitecek?', 'Akşama açık havada düğün yapacağım, hava nasıl olacak?', 'Balkona çamaşır asacağım, yağmur yağacak mı?', 'Çatıma güneş kolektörü taktıracağım kaç tane olsun?',
'Deniz suyu kaç derecede ısınır?', 'Balıklar sıcak suyu mu soğuk suyu mu sever?'"
Akdeniz Bölgesi'nde, denizciler başta olmak üzere halkın hava durumunu dakika dakika öğrenmesi amacıyla 'Meteoroloji'nin Sesi Radyosu'nu açmaya hazırlandıklarını belirten Demir, "Kemer-Kumluca arasında bulunan Markiz Tepe'ye kurulacak istasyonla, Fethiye'den Gazipaşa'ya kadar geniş bir alanda meteorolojik bilgileri sürekli yayımlayacağız" dedi.