'Sıcak tatili' de gündemde

Kar tatiline alışan Türkiye, sıcak tatiliyle de tanışacak gibi. Sağlık Bakanlığı, çöl sıcaklarına karşı valiliklere 'Çarşamba günü tatil olsun' önerisini yaptı. Sıcaklığın 40 dereceye ulaştığı İstanbul'da hamile, engelli ve hasta kamu çalışanları bugün ve yarın izinli. Uzman uyarıları belli: "Hasta, yaşlı ve çocuklar zorunlu olmadıkça dışarı çıkmasın. Ağır işlerden, ağır yemeklerden kaçının. Bol sıvı tüketin."

ANKARA/İSTANBUL - Sağlık Bakanlığı, mevsim normalleri üzerindeki sıcaklık nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında alınabilecek önlemler üzerinde çalışırken, valiliklere "Çarşamba günü tatil olsun" önerisinde bulundu. Hayata geçerse Türkiye'de bir ilk özelliği taşıyacak sıcak tatili, Bakanlar Kurulu kararına gerek olmadan, valiliklerce alınabilecek.
Bursa Valiliği engelliler, kalp, şeker ve tansiyon hastası kamu çalışanlarının idari izinli sayılması için derhal düğmeye bastı. Ardından İstanbul'da ve sıcak havanın trafo patlattığı Antalya'da valilikler benzer kararlar aldı. Muğla'da ise sıcak tatili kararı alınmadı.
Cuma serinleyeceğiz
Devlet Meteoroloji İşleri (DMİ) Genel Müdürlüğü, Afrika üzerinden gelen ikinci sıcak hava dalgasının bugün ve yarın Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile Batı Karadeniz başta, tüm yurtta etkili olmasının beklendiğini bildirdi. Mevsim normallerinin 12 derece üzerine kadar çıkacak olan sıcaklıklar, cuma günü rüzgarların da sert esmesiyle birlikte Ege ve Marmara'da inmeye başlayacak.
Türkiye ikinci Afrika sıcak hava dalgasına hazırlanırken, Sağlık Bakanlığı da bir genelgeyle valiliklerden önlem alınmasını istedi. Sağlık Bakanı Akdağ, "Bu genelgeyle kamuda çalışan personel, sıcağın etkili olmadığı saatlerde işbaşı yapacak, aynı şekilde mesaiyi tamamlayacak. Valilerimize, sağlık durumları elverişli olmayan kişilere öncelikle idari izin verilmesi yetkisi verdik. Sıcaklığın daha da yükselmesi halinde tamamen tatil yetkisini yine valilerimize bıraktık." Akdağ, risk grubundaki yaşlılar, çocuklar, kalp ve böbrek hastalarının mümkün olduğunca sokağa çıkmamasını, kontrol edilmelerini istedi.
İlk hareket Bursa'dan
Bursa Valiliği hemen bakanlık genelgesine uydu, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelliler ve birim amirlerinin bilgisi doğrultusunda kronik sağlık sorunu bulunanların 26, 27 Haziran'da idari izinli sayılmasına karar verdi. İzmir Valiliği 26-28 Haziran'da engelli, hamile ve kronik rahatsızlığı olan kamu çalışanlarının idari izinli sayılacağını duyurdu. Antalya Valiliği 27-29 Haziran'da engelli, hamile ve kronik rahatsızlığı olan kamu çalışanlarına idari izin verdi. İstanbul Valiliği de kamuda çalışan engelli, hamile, kronik hasta personelin 26, 27 Haziran'da izinli sayılacağını açıkladı. Kentte sıcaklığın 39-40 dereceye yükseleceğini belirten valilik, "Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın" uyarısında bulundu. (Radikal)Rekor Aydın'da: 45 derece!
İSTANBUL - Devlet Meteoroloji İşleri Müdürlüğü'nün açıklamasına göre yarın ve Çarşamba günü, gölgede ulaşacağı tahmin edilen sıcaklık değerlerinden bazıları şöyle: "Ege 42-45 (Aydın 45, Manisa 43, İzmir 41), Akdeniz 41-42 (Adana 42, Antalya 40), Marmara 38-42 (Balıkesir 42, Edirne 42, Bursa 40, İstanbul 39), İç Anadolu 37-38 (Ankara 38, Çankırı 38, Konya 37), Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri 36-40 (Amasya 38, Tokat 36, Bolu 36), Güneydoğu Anadolu 39-41 (Şanlıurfa 41, Adıyaman 40, Diyarbakır 39)." Cuma günü sert rüzgârlarla Marmara ve Ege'de sıcaklık 8-10 derece düşüp mevsim normaline inecek. (Radikal)


Termometreye göre sağlık
İSTANBUL/ANKARA - İnsan vücudunun sıcaklığı 36 - 37 derece. Dış sıcaklıkla vücut sıcaklığı arasındaki fark arttıkça adaptasyon zorlaşıyor.
40 derece: Astım, şeker, tansiyon hastaları ve yaşlılar için durum ciddileşir.
40 derece üstü: 40 dereceden sonra, her bir derecelik artış önemli olur. Tansiyon, şeker hastaları, kalp ameliyatı geçirenler, hamileler, bebekler, güneşe çıkmamalı. 43 derece sonrası ağır risk sayılır.
Sıcak çarpması: Hemen 112'yi arayıp hastayı serin bir yere taşıyın. Bilinci açıksa yarı oturur pozisyonda bekletin, su içirin Kapalıysa sol tarafına yatırın. Bileklerine, başına soğuk kompres uygulayın. (Radikal)


Kemer'de trafo, Çınarcık'ta nüfus ve klima satışı patladı

Sıcaklığın güneş altında 50 dereceye ulaştığı Muğla'da güneş Muğla-Marmaris karayolundaki asfaltı eritti.
FOTOĞRAF: kenan gürbüz / aa


ANTALYA/İSTANBUL - Aşırı sıcak nedeniyle Muğla - Marmaris karayolu eridi! Eriyen bölümlere kum döküldü. Ankalya Kemer'de TEDAŞ Kemer İşletme Şefliği binasının alt katındaki trafo, sıcaktan patladı. Kış nüfusu 20 bin olan Yalova Çınarcık, tatilcilerin akınına uğradı. Nüfus 350 bine vurdu.
Klima satışları da yükseldi. Bursa Dayanıklı Tüketim Malları ve Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Lütfi Ulukardeşler, "Son günlerdeki Afrika sıcakları uyarıları, klima satışlarını yüzde 80 artırdı" dedi.
İstanbul'da Arçelik ve Beko'nun Taksim'deki servis yetkilisi Nilgün Bıçak, Nisan ve Mayısta başlayan yoğunluğun son bir ayda doruğu çıktığını belirtti. Bıçak Haftabaşındaki siporişleri ancak haftasonuna yetiştirdiklerini söyledi. Arçelik yetkilileri yoğunluğu karşılayamak için başka bölgeden teknik eleman yönlendirildiğini vurguluyor.
Klima için bir hafta bekle!
Boch, Profilo ve Siemens'in Üsküdar ve Kadıköy servis yetkilileri ile Demirdöküm Fatih ilçesi servisleriyse bir haftadan önce randevu veremediklerini belirtti. Yetkililer, teknik servislerde mesai saatlerinin de uzatıldığını anlattı. (Radikal)


Bu sıcakta kim savaşır!
Aşırı sıcak Yunanistan'da iki, Romanya'daysa en az 19 kişiyi öldürdü. 40 dereceden bunalanlar, kapakları açıp sulama kanallarına daldı.
FOTOĞRAF: AP


ATİNA/KUDÜS - Avrupa'dan Ortadoğu'ya uzanan bölgede etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle İtalya'da orman yangıları başladı. Atina tarihindeki en sıcak haziranı yaşadı: 46 derece! Belediyeler ihtiyacı olanlar için klimalı salonlar açtı. İsrail'de sıcaklık 32 dereceyi aşınca rutin askeri tatbikatlar ertelendi. (ap)


Ruha zarar...
Edirneliler asfaltta yumurta pişirmekle kalmadı, bandıra bandıra yedi!
FOTOĞRAF: FIRAT KESKİNKILIÇ / DHA


MANİSA - Tahammülsüzlük, öfke nöbetleri, depresyon, uyku bozukluğu... Sıcağın ruhsal açıdan sağlıklı insanları da etkilediğini vurgulayan Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Ayer, "İlaç tedavisini aksatan hastaların sıcaklarla birlikte rahatsızlıkları artabilir. İstatistikler depresyon belirtilerinin yazları arttığını gösteriyor" dedi. (aa)