Sıcaklar dört gün daha sürecek

Nemli hava bıktırdı

İstanbulluları bunaltan nemli ve sıcak hava dört gün daha terletecek.
Üç gün boyunca batıda hava güneşli geçecek, doğuda ise yağmur bekleniyor.

İSTANBUL - 'Yapış yapış' ve sıcak hava dört gün daha devam edecek. İstanbul'u bunaltan sıcaklığın önümüzdeki hafta başında mevsim normallerine inmesi bekleniyor. Kentte 35 derecelik sıcağı 41 derece hissettiren nem oranı da azalacak.
İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üç-dört derece üzerinde seyrettiğini belirtti. Gelecek hafta başına kadar sıcaklığın 33-35 derece olmasının beklendiğini anlatan Yıldırım, şu bilgileri verdi:
"İstanbul'da nem oranı üç gündür ortalama yüzde 50-60 civarında. Bu oran gece ve sabah saatlerinde yüzde 70'lere kadar çıkıyor. Öğlen havaların ısınmasıyla nem oranı yüzde 30-40'lara iniyor. Akşam nem oranı yeniden yükseliyor. Nemin yüksek olması hissedilen sıcaklığı artırıyor. Sıcaklık 35 dereceyken nem oranı yüzde 50'yse sıcaklık 41 derece olarak hissedilir."
Rüzgârın bugün öğleden sonra poyrazdan esmesiyle kentin biraz 'nefes alması' bekleniyor. Türkiye genelinde ise önümüzdeki üç gün İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'da yağış bekleniyor. Pazar günü kuzey ve doğu yağışlı. Pazartesi günü Marmara, Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz'de yağış etkili olacak, diğer bölgeler açık.