'Sicili en temiz' madende 1 ölü, 27 yaralı

'Sicili en temiz' madende 1 ölü, 27 yaralı
'Sicili en temiz' madende 1 ölü, 27 yaralı
Soma'da madende göçük ve yangın meydana geldi. 1 işçi öldü, 27 işçi yaralandı. Belediye Başkanı: Soma madencilikte sicili en temiz yerdir.

Manisa’nın Soma ilçesinde, Uyar Madencilik’e ait Darkale Kömür Ocağı’nda, galerinin 600 metredeki baca denilen bölümünde dün saat 05.30’da bir göçük meydana geldi. Bu göçükle birlikte ortaya çıkan metan gazı, elektrik kablolarının da kısa devre yapmasıyla alev aldı ve 28 işçi mahsur kaldı.
Kurtarma çalışmalarında 27 işçi ocaktan yaralı çıkarılırken 49 yaşındaki Yunus Güçlü öldü. Yanarak yaşamını yitiren evli ve 6 çocuk babası Yunus Güçlü’nün 1 ay önce işe başladığı, Savaştepe ilçesinin Sıtmapınar Köyü’nden Soma’daki maden ocağına servisle gidip geldiği öğrenildi.
Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, “Olayla ilgili gerekli soruşturmayı başlattık. Hayatını kaybeden işçimizin ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

İşte ‘soruşturulan’ maden

Aynı ocakta 4 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen göçükte, maden mühendisi 26 yaşındaki Hasan Cabaloğlu öldü. Bir ay sonra aynı madende kömür tozlarının tutuşması sonucu çıkan yangında 2’si ağır 9 işçi yaralandı. 11 Kasım 2012 tarihinde yine kömür tozlarının tutuşması sonucunda çıkan yangında işçiler 30 yaşındaki Hasan Gököz ve 31 yaşındaki Murat Yılmaz ölürken 7 işçi de yaralandı. 25 Şubat 2013 tarihinde de madendeki destek direklerinin sökümü sırasında göçük meydana geldi, işçilerden 35 yaşındaki Harun Tufan öldü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , 31 Ocak 2010 gecesi aynı maden ocağını ziyaret etmiş ve 2011 yılını da burada maden
işçileriyle birlikte karşılamıştı.
Son göçük ve ardından yangından yaralı kurtulan 32 yaşındaki Zeynel Özbek, “Bentler oluşturarak dumanın maden içine yayılmasını engellemeye çalıştık. Duman nefesimizi kestiği için hızlı hareket edemiyorduk. Yavaş yavaş dışarı çıkmaya çalıştık. Bu sırada ölen arkadaşımız Yunus Güçlü’yü de yanımıza alıp, yukarı çıkmak istedik, ancak yapamadık. Yardıma gelen diğer arkadaşlarımızın desteğiyle dışarı çıktık” dedi.
Yaklaşık 10 yıldan bu yana madenlerde çalıştığını belirten Özbek, “Akşam madene gelmek için evden çıktığımda, 2 çocuğum hiç yapmadıkları halde sarılıp, beni öptü. Demek ki bu olay içlerine doğmuş. O an çocuklarım gözümün önüne geldi. Artık bu kazaları yaşamak, ölümle burun buruna gelmek istemediğim için madenlerde çalışmak istemiyorum” diye konuştu.
Soma Belediye Başkanı AK Parti ’li Hasan Ergene ise, “İlçemiz bir maden sahası. Bu madeni çıkarmak da zor ve meşakkatli bir iş. Yerin metrelerce altında kara elması çıkarmak için doğayla, tabiatla insanlar mücadele veriyor. Soma madencilik konusunda sicili en temiz yerlerden biri. Kazanın meydana geldiği tesis, eski, bölgedeki ilk madenlerinden biri. Bu tip madenlerde bu tür kazalar meydana geliyor. Her türlü tedbir alınıyor ama yine de bu kazaların önüne geçilemiyor. Bir işçimiz hayatını kaybetti, üzüntülüyüz. Ancak tek tesellimiz ölü sayısının daha fazla olmaması” dedi.