Sicili kabarık bir proje

Taksim-Yenikapı Metrosu'nun sicili kabarık. Metronun adli seyir defteri şöyle:

İSTANBUL - Taksim-Yenikapı Metrosu'nun sicili kabarık. Metronun adli seyir defteri şöyle:

  • İlk dava Sarkuysan Han tarafından 1998 yılında açıldı. Han sakinleri binada sürekli titreşim olduğundan şikâyet ederken, inşaatı gerçekleştiren Yüksel İnşaat yetkilileri titreşim emici elemanlar kullandıklarını ve herhangi bir tehlike olmadığını öne sürdü. Dava sürüyor.
  • 1999 yılında Fransız Sarayı'nın bulunduğu Nuru Ziya Sokağı sakinleri binalarının zarar gördüğünü iddia etti. Nuru Ziya Sokak'taki evlerin çoğunda bir gecede büyük çatlaklar oluştu. Anadolu Metro Ortaklığı ve Büyükşehir Belediyesi'nin araştırmalarında Fransız Sarayı girişindeki müştemilat ve üç apartmanın oturduğu alanın toplam 4 santim çöktüğü ortaya çıktı.
  • Beyoğlu Belediye Binası da metro mağdurlarından. Tarihi binanın giriş katındaki duvarlarda çatlaklar oluştu, bina incelemeye alındı. Beyoğlu Belediye Başkanı Danışmanı Fethi Turgut ise o dönemde yaptığı açıklamada, çatlağın her gün ölçüldüğünü tehlike sınırına gelinirse binanın boşaltılacağını söylemişti.
    Gece vakti çöktü
  • Metronun bir başka kurbanı da Beyoğlu'nda, 27 Mayıs 2000 tarihinde çöken Melek Apartmanı. Binanın metro inşaatı nedeniyle çöktüğü iddiası üzerine
    Melek Apartmanı sahibi Deniz Esencengiz ve Murat Moralı mahkemeye başvurarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile müteahhit şirketlere dava açtı. Dava dilekçesinde 1999 yılının son aylarında binada çatlamalar görülmeye başladığı, çatlakların zamanla artma eğilimi gösterdiği belirtildi. Beyoğlu 1. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından yapılan tespitte, metro inşaatı nedeniyle kanalizasyon sularının zemini yumuşattığı, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin raporunda ise yıkılma nedeninin metro inşaatı sonunda oluşan temel oturması olduğu vurgulandı.