Şiddet görüp devlete sığınan kadınları fuhuşa götürmüş!

Şiddet görüp devlete sığınan kadınları fuhuşa götürmüş!
Şiddet görüp devlete sığınan kadınları fuhuşa götürmüş!
İstanbul'da istismara uğrayan kadınların misafir edildiği bir ilkadım istasyonunda fuhuş skandalı yaşandığı iddia edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise habere 'konukevi değil, ilk kabul istasyonu' açıklaması geldi.

Radikal.com.tr - Şiddet ve istismardan kurtulmak için devlete başvuran kadınların konukevlerine sızan çetelerce fuhuş batağına sürüklendiği öne sürüldü.

Tuğba Öcek ve Duygu Özkan'ın Zaman gazetesinde yer alan haberine göre, istismar ve şiddet sebebiyle ilkadım istasyonlarına getirilen kadınlar, burada fuhuş çetelerinin hedefi haline geliyor. İstanbul ’da istismara uğrayan kadınların misafir edildiği bir ilkadım istasyonunda fuhuş skandalı yaşandı. İddiaya göre, ilkadım istasyonuna sığınan D.K., konukevindeki diğer kadınları fuhuş çetelerine pazarladı. Skandal, bir istasyon yetkilisinin D.K.’nın kuruma çok fazla giriş çıkış yaptığını tespit etmesiyle ortaya çıktı. Yetkilinin ifadelerine göre D.K., sistemin açığından faydalanarak ilkadım istasyonuna sığınıp bir süre sonra ise ayrılıyordu. D.K.’nın ardından 10 ila 15 kadının daha konukevinden ilişiğini kesmesi, yetkililerin dikkatini çekti. İlkadım istasyonu kayıtları incelendiğinde, D.K. ve diğer kadınların kurumdan ayrılma tarihlerinin kesiştiği fark edildi. D.K. ile ayrılan kadınların fuhuş çetelerine pazarlandığını ise yine içlerinden birkaçı itiraf etti.

İlk adım istasyonunda çalışan Ö.Ç. anlatıyor: “D.K. adlı bir kadın geldi. Kadın burada epeyce kaldı. Her dışarı çıktığında yanında 15-20 kadın götürüyordu. Bu dikkatimizi çekti ve bir gün dışarı götürdüğü kadınlardan birkaçını alıp, ‘Ne yaptınız dışarıda?’ diye sorduk ve duyduklarımız kanımızı dondurdu. Meğer bu kadınları hem pazarlamış hem uyuşturucu vermiş hem de kendisi kadınlarla zorla ilişkiye girmiş. Biz, ‘Neden bunu bize bildirmedin?’ diye sorduğumuzda ise, ‘Bana çok para verdi’ ya da ‘Silahla tehdit edildik’ dediler. Tabii durumu hemen Bakanlığa bildirdik, kadını kurumdan men ettik, mağdur bayanları da tedavi altına aldırdık.”

Ö.Ç., bu konudaki kanun açığını, “Bu kadın daha önce de buraya girmiş. Kanuna göre bu kurumlar gelen her kadını almak zorunda. D.K. da bu şekilde şiddete uğramış rolü yaparak içeri giriyor. Kanuna göre kadın beyanı esas” şeklinde anlatıyor. Bir başka yetkili ise görevlilerin durumu fark ettiği halde harekete geçmediğini iddia ediyor. Söz konusu kişi, “Buraya eşinden dayak yemiş kadın da geliyor, istismara uğrayan da, uyuşturucu bağımlısı olan da. Travma dereceleri ve tedavileri farklı” diyerek, bir arada kalan bu kadınların birbirlerini olumsuz etkilediklerini vurguluyor. Şahit olduğu bir olayı anlatan yetkili şunları aktarıyor: “D.K.’nın rahat bir yaşam ve kolay iş vaadiyle çocuğunu burada bırakıp fuhuşa başlayan kadınlar oldu. Bu kadınların aynı yerde olmaması lazım. Bu yüzden kadın konukevleri ve ilkadım istasyonlarında derecelendirme ya da ihtisaslaşma şart.”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB) İstanbul İl Müdürlüğü’nde çalışan başka bir yetkili ise, “Her istasyon ve kadın konukevlerinde bu tarz sıkıntılar yaşanmıyor. Bu tarz vakaları öğrendiğimiz zaman hemen ilgilenip bakanlığa bildiriyoruz. Burada da benzer bir durum söz konusu. Kadınların yaşadıkları travmaya göre ayrılmaları artık şart. Kadın konukevleri ve ilkadım istasyonlarında ihtisaslaşmaya bir an önce gidilmeli” diyor.

HER AY 500 KADIN BAŞVURUYOR
Kadın konukevlerine İstanbul’da sadece 1 yılda 6 bin kadın sığındı. İstanbul’da 8 kadın konukevi, 2 ilkadım istasyonu, 1 erkek konukevi ve 4 adet belediyelere ait konukevi var. ASPB İstanbul İl Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, buralara ayda ortalama 500 kadın başvuruyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı: Konukevi değil ilk kabul istasyonu

ANKARA - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan, haberle ilgili yapılan açıklamada ise ilk kabul birimlerinin, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), Sosyal Hizmet Merkezleri (SHM) ya da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuran kadınlardan barınma ihtiyacı olduğu tespit edilen şiddet mağduru kadınların, ilk gözlemlerinin yapıldığı, psiko-sosyal ve ekonomik durumlarının incelendiği, geçici kabulleri yapılarak iki haftaya kadar kalabilecekleri yerler olduğu belirtildi.
İlk kabul birimlerinde, meslek elemanları tarafından yapılan gözlem sonucuna göre, durumlarına uygun kadın konukevine yerleştirmenin gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Bahsi geçen gazete haberi, ilk kabul birimlerine ilişkin olup, burası kadın konukevi değildir. İlk kabul birimleri, kadınların durum ve ön tespitlerinin yapıldığı, ihtisaslaşmış kadın konukevi hizmeti öncesi istasyon hizmeti veren kuruluşlardır. Kuruluşlarımızda verilen hizmetlere ilişkin Bakanlığımıza gelen şikayet ve talepler hakkında iş ve işlemler, ilgili birimler aracılığı ile yürütülmekte olup gereği yapılmaktadır. Söz konusu haberde, ilk kabul istasyonlarını kadın konukevi gibi göstererek, şiddet mağduru kadınlara yönelik toplumsal olumsuz bir algının oluşacağı gerçeği ise göz ardı edildiği görülmektedir." (AA)