Şiddet mağduru kadınların ilk adresi 'geçici barınak' olacak

İçişleri'nin talimatıyla tüm illerde şiddet mağdurları için geçici barınaklar kurulacakANKARA- Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, İçişleri Bakanlığı’nın direktifiyle tüm illerde, şiddet gören kadın ve çocuğunun can güvenliği riskini kaldıracak güvenli bir yere nakledilene kadar kalabilecekleri geçici barınaklar oluşturulacağını açıkladı.
CHP’li Hulusi Güvel’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Kavaf, 2008 yılında kurumuna bağlı kadın konukevlerinden 1874 kadının yararlandığını ve bu kişilerin yüzde 61’inin şiddete maruz kalmış kadınlar olduğunu açıkladı. Kavaf, “Her kadın konukevinde dört güvenlik görevlisi çalışmaktadır. Güvenlikle ilgili olarak gerekli görüldüğü olağanüstü durumlarda ve rutin tüm uygulamalarda Emniyet Müdürlükleri ile işbirliği yapılmakta” dedi.
Aile içi şiddetle mücadele kapsamında çok önemli bir yer tutan şiddet mağduru kadına yapılacak ilk müdahale sisteminin tüm ülke genelinde standart bir uygulama haline getirilmesi yönünde önemli çalışmalar yapıldığını da ifade eden Bakan Kavaf, şu bilgileri verdi:
“İçişleri Bakanlığı direktifleriyle tüm illerde şiddet gören kadın ve çocuğu kendileri için can güvenliği riskini ortadan kaldıracak daha güvenli bir yere nakledilene kadar ilk anda kalabilecekleri güvenlikleri valiliklerce sağlanacak olan geçici barınakların oluşturulması yönünde çalışmalar yapılmakta. Can güvenlikleri sağlanan kadın ve çocuklarına, durumlarına uygun hizmetler verilmektedir.” (Radikal)