Şiddet mağduruna umut

Çocuklara yönelik aile içi şiddet artarken, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), İstanbul, Ankara ve İzmir'de 50 çocuğun velayetini 'dayak' ve 'istismar' nedeniyle ailelerinden aldı.

İSTANBUL - Çocuklara yönelik aile içi şiddet artarken, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), İstanbul, Ankara ve İzmir'de 50 çocuğun velayetini 'dayak' ve 'istismar' nedeniyle ailelerinden aldı. Son bir yılda İstanbul'da 30, Ankara'da üç ve İzmir' de bir çocuğun velayeti 'şiddete uğradıkları' için ailelerinden alındı. Ayrıca üç şehirde toplam 16 çocuğun velayeti de 'zorla çalıştırma ve istismar' nedeniyle SHÇEK'e geçti.
Şiddet giderek artıyor
İstanbul Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kahraman Eroğlu, "İstanbul'da, aileleri tarafından işkence edilircesine dövülen ve bu nedenle kurumumuzun koruması altına alınan çocuk sayısında geçen yıllara oranla artış var" dedi. Eroğlu, son olarak üvey annesi tarafından dövüldüğü için koruma altına alınan beş yaşındaki Naile Çetin'in de soruşturma sonrası velayetinin alınabileceğini söyledi.
'Doktorlar bilinçlendi'
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Kliniği'nde görevli Uzm. Dr. Müjgan Alikaşifoğlu da, son yıllarda şiddete maruz kalan çocukların koruma altına alınmasında, hekim bilincinin yükselmesinin rol oynadığını söyledi. Alikaşifoğlu,
"Hekimler artık hastanelere, yanık veya kırık nedeniyle gelen çocuklara 'istismar' olabileceği kuşkusuyla bakıp, yetkililere ihbarda bulunuyor" dedi. Psikiyatrist Prof. Dr. Aysel Ekşi ise şiddete maruz kalan çocukların kendilerine ve dış dünyaya güven duygusunun gelişmeyeceğini açıkladı. Ekşi, "Saldırgan ve acımasız ailelerde büyüyen çocukların ve gençlerin kendine saygı duygusu paramparça olur, kendine saygı duygusunu kaybedenlerde depresyon gelişimi ve intiharlar sık görülür" diye konuştu.
Şiddetin etkileri
Ekşi, büyük bir şiddetle karşılaşan küçük bir çocukta, çeşitli korkular, uyku bozuklukları, gece bağırarak uyanma, aşırı isyankârlık, saldırganlık, davranış bozuklukları ya da aksine aşırı korkak, ürkek ve içe kapanık davranışlar, yeme bozuklukları, normal faaliyetlere ve derslere ilgi azalmasının ortaya çıkabileceğini belirtti.
Aile içi şiddete uğrayan çocukların zamanından önce bağımsızlaştığını belirten Ekşi, "Bunların ileriki yaşlarında okul ya da işi bırakma, evden ayrılma, erken yaşta cinsel yaşantıya başlama, evlenme, alkol ve uyuşturucu kullanma gibi davranış bozuklukları göstermeleri hiç nadir değildir" dedi.