Şiddet, taciz, eroin dolu hastaneye suçüstü

Hastabakıcılar, küçük çocukları tekme ve yumruklarla acımasızca dövüyor, tedavi için hastaneye başvuran bağımlılara uyuşturucu satıyor.

İSTANBUL/ANKARA/ADANA - Hastabakıcılar, küçük çocukları tekme ve yumruklarla acımasızca dövüyor, tedavi için hastaneye başvuran bağımlılara uyuşturucu satıyor. Bu olayların yaşandığı yerse Adana Doktor Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi.
Star TV'de yayımlanan Mehmet Ali Önen yönetimindeki 'Deşifre' programı ekibinden bir muhabir iki ay boyunca 500 kişinin görev yaptığı Adana Doktor Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ndeki insanlık dışı uygulamaları gizli kamerayla görüntüledi. Görüntülerde hastalar kimi zaman namaz kıldığı için, kimi zaman da yemek yemediği veya yemek kabını kaldırmadığı için şiddete maruz kalıyor. Bir çocuk tekme ve yumrukla acımasızca dövülüyor. Hastalar, program ekibine "Şok veriyorlar, iğne vuruyorlar, dövüyorlar" diyor. Hastabakıcılar kendi görevlerini de hastalara yaptırıyor. Hastalar bulaşık yıkıyor, yerleri temizliyor. Hastalara toplama kampında gibi 10-15 hastaya bir arada banyo yaptırılıyor.
Uyuşturucu tedavisi gören hastalara, eroini hastabakıcılar satıyor. Bir hasta, defalarca bahçede eroin kullandığını iddia ediyor. Kadın hastalar, taciz edildiklerini öne sürüyor. Çocuklara işkence çektirerek ilaç veren hastabakıcılar attıkları dayakları, "Vurdum, elmacık kemiği filan kalmadı" diye anlatıyor.
Başhekim görevden alındı
Görüntülerin yayımlanmasından sonra Sağlık Bakanlığı, yazılı açıklama yaparak hastanede yaşananların kabul edilemez olduğunu açıkladı. Açıklamada, başlatılan soruşturmanın selameti açısından hastane başhekimi Dr. Cem Uraldı'nın bu görevden uzaklaştırıldığı belirtildi. Bakanlık müfettişleri Adana'ya giderek incelemelere başlarken Jandarma soruşturması kapsamında da dört temizlik görevlisi gözaltına alındı. İki temizlik görevlisi serbest bırakılırken, Hüseyin Hatipoğlu ve Nusret Er adlı görevliler 'eziyet ve uyuşturucu satmak' suçundan tutuklandı. Bu arada üç yıl önce hastanede tedavi gören 27 yaşındaki Mehmet Koç'un, sıcak suyla ellerinin ve ayaklarının haşlandığı ve dövüldüğü belirlendi. Adli Tıp Koç'a 10 gün iş göremez raporu vermiş, ancak açılan soruşturmadan sonuç alınamamış. (Radikal, dha)Morfinden ölen var
Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde altı ay önce tedavi gören 50 yaşındaki Bilal Ergüleç, yüksek dozda verilen uyuşturucudan ölmüştü. Esrar içmek suçundan hapis cezasına çarptırılan Ergüleç, geçen ağustosta mahkeme kararıyla hastaneye yatırıldı. Madde Bağımlıları Bölümü'nde tedavisi süren Ergüleç, 23 Ağustos 2006'da odasında ölü bulundu. Otopside Ergüleç'in kan ve idrar örneklerinde yüksek dozda morfin bulunduğu, ölümün uyuşturucudan olduğu tespit edildi. Ergüleç'e tedavi gördükleri Madde Bağımlıları Bölümü'nde eroin sattığı iddia edilen 42 yaşındaki Ali Öztürk, nöbetçi mahkemece tutuklandı. Güleç'in oğlu 20 yaşındaki Mehmet Celal Ergüleç, "Babam tedavi için yatırıldığı hastanede uyuşturucudan öldü. Buna neden olanlar ve hastaneye uyuşturucu sokanlardan şikâyetçiyiz" dedi.