Şiddete karşı en büyük proje

Türkiye'nin neredeyse tüm kurumları aile içi şiddete son verebilmek için bir araya geldi.

ANKARA - Türkiye'nin neredeyse tüm kurumları aile içi şiddete son verebilmek için bir araya geldi. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nce (KSGM) yürütülen BM Nüfus Fonu ve AB tarafından desteklenen 'Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi' Yönlendirme Komitesi altı ayda bir yapacağı toplantıların ilki için bir araya geldi.
Aralık 2006'da başlayan ve aralık 2008'de sona erecek olan Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi kapsamında önce ulusal veri tabanı ve bilgi sistemi oluşturulacak. 2 milyon 968 bin 180 avroluk bir bütçesi bulunan projeyle kadın sığınmaevleri için de yurtdışındaki örnekleri dikkate alınarak altyapı standartları ve işletim modelleri belirlenecek. Kamuoyunda kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda farkındalığın artırılması için iletişim stratejileri geliştirilecek. Şiddetin önlenmesine yönelik ulusal eylem planı taslağı da hazırlandı. Kadına yönelik şiddetle mücadelede kamu yetkililerinin duyarlılığının artırılması çalışmaları yapılacak. Plana, şubat ayında son şekli verilecek, toplantı ve konferanslarla tanıtılacak. Zihinsel dönüşümü sağlamak amacıyla ulusal iletişim stratejisi geliştirilecek Bu kapsamda da iletişim fakültesi öğrencilerine yönelik kış kampları düzenlenecek. Projenin www.aileiçişiddet.net sitesi de faaliyette.
Komitede kimler var?
Yönlendirme Komitesi'nde Adalet, İçişleri, Milli Eğitim, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları , Genelkurmay Başkanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Devlet Planlama Teşkilatı Türkiye İstatistik Kurumu Radyo Televizyon Üst Kurulu TRT, Anadolu Ajansı, Türkiye Barolar Birliği, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ve sivil toplum örgütleri ile üniversitelerin kadın sorunları araştırma uygulama merkezleri temsilcileri bulunuyor.