Şiddete karşı Türk modeli

Şiddete karşı Türk modeli
Şiddete karşı Türk modeli

Radikal Gazetesi Ankara haber Müdürü Ömer Şahin, Bakan Şahin in New York temaslarını izledi.

BM'de kadın sorunlarının çözümünde yapılanları anlatan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, "Türk modeli dünyada ilgi çekti" dedi.
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

Aile ve sosyal politikalar bakanı Fatma Şahin, kadın sorunlarının çözümünde önemli yol katettiklerini söyledi. Şiddet önleme merkezlerinin dünyanın ilgisini çektiğini ve bir ‘Türk Modeli’nin doğmak üzere olduğunu kaydeden Şahin, bakanlığın düzenleyeceği bir sempozyumda ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın ‘Baba’lık üzerine söyleşiye katılacağını açıkladı.

‘Ne yapacağımız değil, yaptıklarımızı anlattık’

Bakan Fatma Şahin, ‘Kadının Statüsü’ toplantısına katılmak üzere geldiği New York’da Radikal’in sorularını yanıtladı. BM Genel Kurulu’nda yapılan ve 156 ülkenin katıldığı toplantının verimli geçtiğini anlatan Şahin, Türkiye ’nin geçmiş yıllara göre önemli mesafeler aldığını öne sürdü.
BM toplantısı esnasında 14 ülke temsilcisi ile ikili görüşme yaptığını söyleyen Şahin, Türkiye algısının çok değiştiğini savundu. Şahin “Bu görüşmelerde ilk kez Doğu ve Güneydoğu sorulmadı. Bize duyulan güven vardı. Sadece İslam ülkesi değil diğer ülke temsilcileri de bizimle birlikte olmak istediklerini açıkladı. Eskiyle yeni arasında büyük fark var. Eskiden, ne yapacağımızı anlatıyorduk. Şimdi ise yaptıklarımızı anlatıyoruz” dedi.
Şiddet izleme merkezlerinin gördüğü ilgiye değinen Fatma Şahin, bu merkezlerin dünyaya rol modeli olabileceğine işaret etti. Şahin, “Bize nasıl başardınız diye soruyorlar. Biz kendi modelimizi geliştirdik. Bunun için bakan yardımcımız dünyayı dolaştı. Tüm modelleri inceledik ve kendi modelimizi ortüaya koyduk. Yani kopyala yapıştır yapmadık. Bu tamamen Türkiye’ye özel bir model oldu” diye konuştu.
Türkiye’nin çekincesiz ilk imzayı attığı ‘ İstanbul Sözleşmesi’ne şu ana kadar 25 ülkenin imza attığını bunların çoğunun BM’deki toplantıya gelmeden önce imzaladığını hatırlatan Şahin, sadece 3 ülke parlamentosunun sözleşmeyi onayladığına dikkat çekti. Şahin’in verdiği bilgiye göre bu ülkeler Türkiye, Kıbrıs ve Azerbaycan.

Suriye çok az konuşuluyor

BM’deki görüşmelerde Suriye konusunun da gündeme geldiğini ifade eden Bakan
Fatma Şahin, “Suriye konusunu hep biz açtık ve biz anlattık. Korkunç bir duyarsızlık var. Dünya üç maymunu oynuyor. Milyonlarca insan göç etmiş, evinden olmuş, şiddet çok yüksek boyutlarda ama BM binasının çatısı altında bu mesele son derece zayıf konuşuluyor” diye konuştu.

Cem Yılmaz babalığı anlatacak

Bakan Şahin, kısa süre önce baba olan ünlü komedyen Cem Yılmaz’la yapacakları projeyi de ilk kez anlattı: “Toplumsal cinsiyet eşitliği ve babalık rolleri konulu sempozyumu AÇEV ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Egemen Bağış ve Cem Yılmaz 28 Mart’ta cinsiyet eşitliği ve babalık rollerini anlatacaklar.”