Şiddete teşvik eder gibi ceza

Şiddete teşvik eder gibi ceza
Şiddete teşvik eder gibi ceza

Olay sırasında hamile olan Dr. Rodi Sarı Polat, saldırıdan sonra bir süre görevi yapamadı.

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Sağlık personeline yönelik şiddet olaylarına çare bulmak için Sağlık Bakanlığı’ndan TBMM’ye kadar araştırma ve inceleme komisyonları kurulurken, Diyarbakır 6. Asliye Ceza Mahkemesi tartışılacak bir karara imza attı.

Davaya konu olay 2011’de yaşandı. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan doktor Rodi Sarı Polat’ın nöbeti sırasında Azize Denizer isminde hasta getirildi. Hastayı muayene eden Dr. Polat, tetkikler istedi. Hasta servise yatırılırken, Polat gerekli işlemleri bitirdikten sonra hastayı yeni nöbetçi hekime devretti.

Ancak Polat, ertesi gün hastaneye geldiğinde saldırıya uğradı. Kafası duvara vuruldu ve yerde tekmelendi. Polat, bebeğini düşürme tehlikesi geçirdi. Olayla ilgili 5 kişiye dava açıldı.

Mahkeme ise sanıklara alt sınırdan ceza verdi ve hükmün açıklanmasını da geriye bıraktı. Polat’ın avukatı Semra Demir, “Yasaya göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması için mağdurun veya kamunun uğradığı zararın giderilmesi gerekmektedir. Kamunun uğradığı zararın giderilmesi söz konusu olmadığı gibi önleyici bir tedbir olarak öngörülen bir kurumun amacıyla örtüşmeyen bir durum da ortaya çıktı” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113566011356604

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Adalet - beton61

  Saglik personeline veya doktora sitted diye cok yazilar okudum.Ben sunu anlamakta zorluk cekiyorum bunu bana benim anlayacagim sekilde anlatmasini rica ediyorum.Tabiki bir doktora veya saglik personeline yapilan bir saldiri yanlistir ama neden yapildigini kimse söylemiyor.Durub duruken bir kisinin doktora saltiracagini düsünemiyorum.Size yasanilan bir gercegi anlatmak istiyorum.Doktor nöbetci ama yerinde deyil arkataslariyla bir dernekte oyun oynuyolar doktor bey cagiriliyor , dr beklesinler geliyorum ve hasta agir hasta doktor yarim saat sonra hastahaneye geliyor ve bu doktor madur kalan kisiler tarafindan dövuluyor. Siz olsaniz ne yaparsiniz yorum sizin burasi Türkiye saygilar

  ... - xyuıop

  bu toplumda niye herkesin doktorlarla alakalı kötü bir anısı var. bırak bu yaşıma kadar başıma gelen hiç olmayacak kötü olayları daha 4 gün önce yere düşmüşüm yürüyemiyorum. 2 gün rapor vermiyor. anam ağladı merdiven çıkarken çektiğim acıdan. pansumanı sağlık görevlisinin yapmasını istemedim ben yaparım dedim. doktor da onay verdi. sonra da vermediler gerekli malzemeyi. bu başıma gelen en küçük olay, çok yeni diye anlattım. morali bbozuk insanların moralini daha çok bozarak her şeyi zorlaştırıyorlar. kendilerini toplumun en üst tabakasında görmekten bir vazgeçseler. esas başka olayda benim ailem değilde başkasının ailesi olsaydı hastaneyi altına üstüne getirirlerdi ve haksızlar diyemezdim.

  adaletsizleştirerek toplumu yozlaştırmayı amaçlıyorlar - demlicay2011

  aynı hindistan pakistan nijerya tunuz cezayir gibi. güvensizlik çaresizlik cahillik üstüne bindimi tadından yenmez. bir de çobanb buldumu koyun gibi yönetilir. amaçlarıda bu zaten. güven ve huzuru içten vatdandaşın aleyhine bozmak. ama devlete karşı ise tam tersi. sabah sabah gezi parkına yapılan müdehaleye bakın bir de bu habere bakın. suçlar iki kısma ayrılmış yıllarca. vatandaşa işlenen suçlar devlete karşı işlenen suçlar. suçu işyeleylerde ayrılımış. mafya makam soylu zengin bölgenin koçları gibi. sıradan vatandaşsan işin zor. kimse bana türkiyede adalet hukuk var demesin. istatistik bilimini ve verilerini alırım koyarım ortaya. önce dava sayısının rezilliğine ve sosyal çöküşe bakın nitelğini arqaştırın. tabi cesaretiniz ve sorgulama gücünüz varsa.

  hakimle savcıyı değiştirin bakalım sonuç değişecek mi? - demlicay2011

  değişmesse yazı doğrudur . değişirse eski hakim ve savcıda sorun var demkktir. suçluların çevresi ve bağlantıları araştırılmalıdır. cüpbeniz alman mersedesiniz haram zıkkım olsun size. böyle kepazeliğe imza atanların hukuk dünyasında yeri yoktur. bence kişisel eller değmiş davaya. temiz eller operasyonu tüm kurumlara gelmeli. ama kim getirecek ortada öyle bir güç yok.