Şiddete teşvik eder gibi ceza

Şiddete teşvik eder gibi ceza
Şiddete teşvik eder gibi ceza

Olay sırasında hamile olan Dr. Rodi Sarı Polat, saldırıdan sonra bir süre görevi yapamadı.

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Sağlık personeline yönelik şiddet olaylarına çare bulmak için Sağlık Bakanlığı’ndan TBMM’ye kadar araştırma ve inceleme komisyonları kurulurken, Diyarbakır 6. Asliye Ceza Mahkemesi tartışılacak bir karara imza attı.

Davaya konu olay 2011’de yaşandı. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan doktor Rodi Sarı Polat’ın nöbeti sırasında Azize Denizer isminde hasta getirildi. Hastayı muayene eden Dr. Polat, tetkikler istedi. Hasta servise yatırılırken, Polat gerekli işlemleri bitirdikten sonra hastayı yeni nöbetçi hekime devretti.

Ancak Polat, ertesi gün hastaneye geldiğinde saldırıya uğradı. Kafası duvara vuruldu ve yerde tekmelendi. Polat, bebeğini düşürme tehlikesi geçirdi. Olayla ilgili 5 kişiye dava açıldı.

Mahkeme ise sanıklara alt sınırdan ceza verdi ve hükmün açıklanmasını da geriye bıraktı. Polat’ın avukatı Semra Demir, “Yasaya göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması için mağdurun veya kamunun uğradığı zararın giderilmesi gerekmektedir. Kamunun uğradığı zararın giderilmesi söz konusu olmadığı gibi önleyici bir tedbir olarak öngörülen bir kurumun amacıyla örtüşmeyen bir durum da ortaya çıktı” dedi.