Şiddete uğrayan kadınlar "Alo Fetva" hattını arıyor

Şiddete uğrayan kadınlar "Alo Fetva" hattını arıyor
Şiddete uğrayan kadınlar "Alo Fetva" hattını arıyor
Sivas'ta "Alo Fetva" hattına başvuranların yaklaşık yüzde 70'ini şiddete uğrayan kadınların oluşturduğubelirlendi.

SİVAS - Sivas Müftüsü Yusuf Şahin, Alo Fetva hattı ile kadın ve erkek vaizlerin vatandaşların her türlü sorusuna yanıt vermeye çalıştığını söyledi.

Şahin, Alo Fetva hattına başvuranların yaklaşık yüzde 70'ini kadınların oluşturduğunu ve büyük çoğunluğunun evli olduğunu belirtti. Başvuruların ilk sırasında eşinden şiddet gören kadınların yer aldığını anlatan Şahin, kadınların şikayetleri arasında dayak, hakaret, eşinin eviyle ve kendisiyle ilgilenmemesinin de bulunduğunu kaydetti.

Ekonomik sorunların şiddetin başlıca nedeni olduğuna dikkati çeken Şahin, “yemeği beğenmeme”, “evde eşini bulamama”, “kadının fazla istekte bulunması” gibi nedenlerin de kadına yönelik şiddete yol açtığını bildirdi. Şahin, şiddete maruz kalan kadınların istemeleri durumunda eşlerine ulaşıp görüşmeye ve sorunu çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Müftü Şahin, erkeklerin de “kendilerinden uzak durma”, “evin bakımını ihmal etme”, “cinsellikte sorun çıkarma”, “iyilikleri inkar etme” ve “çocukları ihmal etme” nedeniyle fetva hattına şikayetlerde bulunduklarını kaydetti.

“KARIM AYNI ZAMANDA DİN KARDEŞİM”

Müftü Şahin, şiddetin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bizim erkeğimiz maalesef kaba kuvveti ön planda tutuyor. 'Ben' diyor, ailede 'ben' yok, 'biz' var. Ailede 'benim' kelimesi hiçbir zaman tutarlı değildir. Erkek, şunu iyi bilmeli. 'Bu hanım benim hayat arkadaşım, aynı zamanda din kardeşim.' Dolayısıyla şiddet uygulanması son derece yanlış. Hangi problem olursa olsun İslam hukukunda şiddetin yeri yoktur. Peygamberimiz hayatında hiçbir hanımına bir fiske vurmamıştır. Hanımların istekleri karşısında son derece olumlu yaklaşım göstermiştir. Onun için bizim örnek alacağımız en büyük şahsiyet Hz. Muhammed'dir.”


  ETİKETLER:

  İslam

  ,

  şiddet

  ,

  hayat

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  zaman

  ,

  derece

  ,

  Uzak