Şiddete uğrayan kadınları Baro savunacak

Şiddete uğrayan kadınları Baro savunacak
Şiddete uğrayan kadınları Baro savunacak
Ankara Barosu Gelincik Merkezi, şiddet sonucu ölen veya yaralanan kadınların davalarını üstlenecek.

ANKARA - Barodan yapılan yazılı açıklamaya göre, kadına şiddet olaylarını takip etmekle görevli uzman ekip kuran Gelincik Merkezi, yaralama ve ölümle sonuçlanan olaylara ilişkin açılan davalara müdahil olmak için girişimlerde bulunacak.

Gelincik Merkezi, müdahale için artık başvuru beklemeyecek. Merkezin görevlendirdiği avukatlar, şiddet olaylarını yakın takibe alacak, yaralama ve ölümle sonuçlanan olaylarda taraflarla iletişime geçerek yargısal süreci takip edecek.

Gelincik Merkezi bu kapsamda ilk müdahalesini, kocası tarafından 4 yerinden bıçaklanarak öldürülen Gönül Ç'nin ailesiyle iletişime geçerek yaptı. Gönül Ç'nin ailesini Sincan'da ziyaret eden avukatlar, davaya müdahil olmak için ailenin onayını aldı.

Şiddet mağduru kadınlara hukuki ve sosyal destek vermek üzere 2 yıl önce faaliyete geçen Gelincik Merkezi, bugüne kadar başvuruda bulunan bin 500 şiddet mağdurunun hukuki mücadelesini üstlendi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Gelincik Projesi Başkanı Avukat Hilal Akdeniz, bugüne dek üstlendikleri davalarda şiddet mağduru kadınların haklarının korunabilmesi adına pek çok kazanım elde ettiklerini belirterek, “Bundan sonra da, şiddete kurban verdiğimiz her kadın için yapılan yargılamalarda bizzat yer alarak şiddet uygulayanların hak ettikleri en yüksek cezayı alması için mücadele vereceğiz” ifadesini kullandı. (aa)