'Şiddeti çizin' denilen çocuklar aileyi resmetti

Şiddeti çocukların nasıl algıladıklarını görmek için ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerine resim çizdirildi. Çocukların resimlerine aile içi şiddet yansıdı.

ADANA - Şiddeti çocukların nasıl algıladıklarını görmek için ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerine resim çizdirildi. Çocukların resimlerine aile içi şiddet yansıdı.
Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Filiz Yurtal ile öğretim görevlisi Kazım Artut'un yaptığı araştırmaya 11-12 yaşlarındaki 77 çocuk katıldı. Çocuklardan, şiddet uygulayan ve şiddete maruz kalan kişi veya kişileri konu alan resimler çizmeleri istendi. Sonuçta çocukların 47 resimle en fazla aile içi şiddet içeren resimlerde karıkoca kavgaları ve erkeğin kadına şiddet uyguladığını gösteren konular çizdikleri gözlendi. Çocuklar, şiddet uygulayanların 107'sini erkek, 11'ini kadın, dördünü çocuk olarak çizdi. Bunu tartışma, kapkaç, çete, savaş ve töre gibi konulardaki şiddet olayları izledi.
Masada rakı şişesi
Şiddet uygulayan kişileri betimleyen resimlerin incelenmesinde ise elinde sigara, masada rakı şişesi, bıçak, sopa ve ateşli silahların çizildiği ve bazı resimlerde de öfkeli bir yüz ifadesi çizilerek temanın güçlendirilmeye çalışıldığı gözlendi. Şiddete maruz kalanların resimlerinde ise yüzde morluklar, kişilerin üzerlerinde kırmızı renkli kan izleri ve gözyaşları yer aldı. Bazı çocukların anlatımı pekiştirmek için figürlerinde "konuşma baloncukları"na yer verdikleri gözlendi.