Şiddeti önlemek ucuz, ödemek pahalı

TBMM Okullarda Şiddeti Araştırma Komisyonu raporuna göre şiddetin maliyeti hayli yüksek: Cezaevlerinde toplam 2 bin 299 çocuk var. Bütün giderler gözetildiğinde bir çocuğun devlete günlük maliyeti 32 YTL, aylık maliyeti ise 960 YTL.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TBMM Okullarda Şiddeti Araştırma Komisyonu raporuna göre şiddetin maliyeti hayli yüksek: Cezaevlerinde toplam 2 bin 299 çocuk var. Bütün giderler gözetildiğinde bir çocuğun devlete günlük maliyeti 32 YTL, aylık maliyeti ise 960 YTL.
Komisyon, dört aylık çalışmasının sonunda raporunu TBMM Başkanlığı'na sundu. Raporda 'şiddetin maliyeti' başlığıyla özel bir analiz de yer aldı. Sağlık Bakanlığı'nca gerçekleştirilen Ulusal Hastalık Yükü çalışmasına göre 15-59 yaş arasındaki tüm ölümlerin yüzde 1.7'sinin şiddet nedeniyle gerçekleştiği vurgulanan raporda, şiddetin maliyeti şöyle yer aldı:

  • 2006'da yaklaşık 2 bin 900 kişi şiddet nedeniyle hayatını kaybetti. Aynı yıl şahsa karşı işlenen asayiş olayları sayısı 321 bin 676.
  • Ölenlerin her birinin yaşamlarının değerini Türkiye özelinde ayrıntılı bir değerlendirme yapmadan saptamak mümkün değil. 2006 yılında şahsa ve mala karşı işlenen asayiş olayları toplamı 785 bin 510 olup bu durum özel güvenlik ve polisin sunduğu hizmetlere büyük kaynaklar aktarılmasına neden oluyor.
  • Şahsa karşı işlenen asayiş olaylarından 160 bin 747'si, tıbbi tedavi gerektirebilecek durumlar. Bu durum büyük maliyet getiriyor.
  • Ceza infaz kurumlarının maliyetleri ele alındığında, yaklaşık 300 kişilik bir çocuk ve gençlik kapalı ceza infaz kurumunun maliyeti KDV hariç 20-22 milyon YTL.
  • 2006 yılında yaklaşık 280 çocuk ve ergen, şiddetle ilişkili suçlardan dolayı çocuk eğitim evlerine (ıslahevlerine) konuldu. 1 Şubat 2007 itibarıyla ise ceza infaz kurumlarında toplam 2 bin 299 tutuklu ve hükümlü çocuk var. Bütün giderler gözetildiğinde hükümlü ve tutuklu bir çocuğun devlete günlük maliyeti 32 YTL, aylık maliyeti ise 960 YTL. Bu rakam, yargı maliyetini içermiyor.
  • Şiddetin doğrudan maliyetlerinden olan koruyucu bakım maliyeti göz önüne alındığında, SHÇEK çatısı altında bakılan bir çocuğun barınma ve personel giderlerine ilişkin ortalama aylık maliyeti 850 YTL.
  • Mevcut sistem içinde, korunma kararlı yaklaşık 7 bin çocuğa hizmet sunabilmek için 100 kişi kapasiteli 70 ayrı kuruluşa (çocuk yuvası/yetiştirme yurdu) ihtiyaç var. Böyle bir kuruluşun bina yatırım gideri yaklaşık 180.6 milyon YTL olacak. 7 bin çocuk için ise yıllık yaklaşık 72 milyon YTL'ye ihtiyaç duyulacak.
    Terör ve suç örgütleriyle organ ve uyuşturucu tacirlerinin en kolay ulaştığı yaş grubunun 0-18 olduğu anımsatılan raporda, "Genç nesli tehditlerden korumak için erteleyebileceğimiz hiçbir tedbir yoktur. Şiddetin çocuk ve gençlerde artmasının getirdiği maliyet, sebeplerini ortadan kaldırmak için sarf edeceğimiz kaynaklardan çok çok fazladır" denildi.