Şiddetten ancak tarlaya çadır kurarak kurtulabildi

Şiddetten ancak tarlaya çadır kurarak kurtulabildi
Şiddetten ancak tarlaya çadır kurarak kurtulabildi

Doğan hamile kalınca eşi çocuğu aldırmasını istemiş. Çocuğunu doğurmak için sığındığı annesinin yanında da şiddet görmüş. Fotoğraf: MURAT KiBRiTOğLU / dha

Kevser Doğan hayatını anlatıyor: Doğduğumdan beri dövülüyorum. Babam döverdi, sonra kuma gittim. Kocam ile eşi saldırıyordu. Annem de dövünce tarlama sığındım
Haber: MURAT KİBRİTOĞLU / Arşivi

ADANA - “Doğduğum günden bu yana şiddet görüyorum. Babam döverdi, kuma olarak evlendim kocam ve ilk eşi sürekli dövdü. Sonra annemin evine sığındım o da dövdü.” 39 yaşındaki dört çocuk annesi Kevser Doğan tarlada kurduğu yoksul çadırında onu buraya sürükleyen şiddet dolu hayatını böyle özetliyor. Toplum Destekli Polislik Amirliği (TDP) sayesinde bu bayram geleceğe ilk kez umutla bakabiliyor. 
12 yıl önce Mahmut Barçın’a kuma verilen Kevser Doğan, üç çocuk dünyaya getirdi. Bu süreçte sürekli eşinden ve onun ilk karısından şiddet gören Doğan, üç yıl önce dördüncü çocuğuna hamile kaldı. Kocasının, diğer eşinin kıskandığını söyleyerek kürtaj yaptırmasını istediği, yapmadığı takdirde evden ayrılmasını istediği Doğan, çocuğu aldırmayıp hamile haliyle üç çocuğunu da alarak evi terk etti. Annesine sığınan Doğan, dördüncü çocuğunu burada dünyaya getirdi. 

Tek varlığına sığındı
Ancak, ruhsal sorunları bulunan annesinden de şiddet görünce dayanamayan Doğan, şiddetten zarar gören çocukları 11 yaşındaki Murat, dokuz yaşındaki Kader, altı yaşındaki Cemal ve iki yaşındaki Nuriye ile birlikte Güzelevler Mahallesi Sümbül Sokak’taki kendisine ait tarlada yaşamaya başladı.
Bir kadının dört çocuğuyla tarlada yaşadığını öğrenen TDP görevlileri, aileye yardım eli uzattı. Ailenin geçici olarak sığınması için kamp çadırı bulan polisler, çadırı kurup, Kevser Doğan ile birlikte çocuklarını bu çadıra yerleştirdi.
Ailenin gıda ihtiyacını günlük karşılayan ‘Toplum Destekli polisler’, hayırseverler aracılığıyla okul çağındaki çocukların kırtasiye malzemelerini de temin etti.
Üzerine çadır kurdukları arsanın Kevser Doğan’a ait olduğunu öğrenen polisler, buraya küçük bir ev yapılması için yardım dernekleri ile görüşerek söz aldı.
Bayram tatilinde olmalarına karşılık, üniformalarını giyen polisler, Kevser Doğan ve çocuklarını yaşadıkları çadırda ziyaret edip, bayramlaştı. 

Kuması da dövüyordu
Polis memurlarını görünce çok mutlu olduğunu belirten Kevser Doğan, “Polis görevlileri benim çocuklarımın dayısı oldu. Polisler bizim her şeyimizle ilgilendi. Şimdi de çalıştığım dönemde aldığım küçük bir tarlam var. Onun üzerine ev yapılması için yardım derneklerini buldular. Her şeyden önemlisi bayramda bizi ziyarete gelmeleri” dedi.
Çocukluk yıllarından bu yana, hem ailesinden, evlendikten sonra eşinden sürekli şiddet gördüğünü anlatan Doğan, “Doğduğum günden bu yana şiddet görüyorum. Babam döverdi, evlendim kocam, sonra annem dövdü. Kendi ailemden bile görmediğim ilgiyi polislerden gördüm. Onlar sayesinde bayramda yüzümüz güldü. Bayramda da kutlamaya gelerek bize bayram havası yaşattılar. Allah onlardan ve yardım edenlerden razı olsun” diye konuştu.
Polislerin verdiği okul çantası, kıyafetleri, kırtasiye malzemeleri, su matarası ile sevinen ilköğretim okulu 3. sınıf öğrencisi Kader Doğan, polisleri öperek teşekkür etti.