Sierra cinayeti: 21 kişi 'şüpheli'

Sierra cinayeti: 21 kişi 'şüpheli'
Sierra cinayeti: 21 kişi 'şüpheli'
Sarayburnu'nda ölü bulunan ABD'li Sarai Sierra için 21 kişiden kan örneği alınacak. Eşi, "Graffiti tutkunuydu. Meraktan oraya gitmiş olabilir" dedi.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Cumartesi günü tarihi surların dibinde, bir dehlizin içinde cesedi bulunan 33 yaşındaki Amerikalı turist Sarai Sierra’nın ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında, savcılık emniyette ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan 21 kişiden kan, tükürük, parmak izi ve doku örneği alınmasını istedi. Başvuru, İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
Öte yandan Adli Tıp Kurumu’nun ön raporunun savcılığa ulaşmadığı tecavüz bulgusunun da ‘henüz netleşmediği’ de öğrenildi.

Trenyolu, graffiti, fotoğraf

Sierra’nın New York ve 15 Ocak’ta İstanbul’dan gittiği Amsterdam seyahati sonrası sosyal paylaşım sitesinde yayımladığı fotoğraflarda tren yolları ve vagonların fotoğraflarının yer alması dikkat çekti.
Cesedin bulunduğu dehlizin hemen üstünden Sirkeci – Halkalı banliyo tren hattının geçmesi “Sierra’nın “olay mahalline kendisi isteyerek fotoğraf çekmeye mi gitti” sorusunu akıllara getirdi. Sierra’nın kocası Steven Sierra ise CNN’e yaptığı açıklamada karısının sokak sanatı olan ‘graffiti’ tutkunu olduğunu ve cesedin bulunduğu bölgeye bu meraktan gitmiş olabileceğini söyledi. 

Cesedin üstü örtülmüş 

Emniyet kaynaklarından alınan son bilgilere göre ise, Sierra kot pantolonu ve iç çamaşırı dizine kadar indirilmiş halde bulundu. Fakat ön rapora göre tecavüzle ilgili bir ize rastlanmadı. Olay Yeri İnceleme Ekipleri ve Cinayet Bürosu’nun yaptığı incelemede Sierra’nın kafasının sol tarafından şiddetli bir darbe aldığı, vücudunda çürükler ve çizikler olduğu belirlendi. Fakat bu çizik ve çürüklerin cesedin beklemesinden kaynaklanabileceği belirtiliyor. Aynı zamanda Sierra’nın cesedinin üzerinde tren yollarında kullanılan ahşap blokların olduğu tespit edildi.
Dün öğle saatlerinde Sierra’nın yakınlarının savcılıkta müşteki olarak ifade verdiği öğrenildi. Aile Sierra’nın İstanbul’a gezmek için geldiğini belirtti. Sierra’nın otopsisi tamamlanarak alınan örnek de Adli Tıp’ta incelemeye alındı. Örneklerin laboratuvarda incelenmesinin ardından otopsi raporu hazırlanacak. Kesin ölüm nedenini belirleyecek raporun çıkmasının 3 ayı bulabileceği belirtiliyor. Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, “Otopsi raporunu görmeden söylenecek her şey yanlış olur. Basında birçok şey çıkıyor ama çoğu yanlış. Sierra evli bir kadın olduğu için tecavüz bulgusu ilk etapta belirlenemez, detaylı otopsiyle ortaya çıkar. Bu da nerden baksan 2 – 3 aylık çalışma demektir” dedi. Bu arada Sierra’nın cenazesi ailesi tarafından tutulan cenaze işleri yapan özel bir şirket tarafından alınarak Üç Horon Ermeni Kilisesi’nin morguna götürüldü. Cenazenin ilk uçakla Amerika’ya götürüleceği öğrenildi.
Sierra’nın son yazışmaları, Türkiye ’de görüştüğü kişiler, 4 günlük Avrupa seyahati gizemini koruyor ama hakkında ortaya atılan birçok iddianın da gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Sierra’nın Türkiye’de 15 bin dolar harcadığı, kredi kartından yüklü harcama yaptığı bilgisi emniyetin yaptığı incelemelerde doğrulanmadı.