Sierra zanlısı Suriye'de yakalandı

Sierra zanlısı Suriye'de yakalandı
Sierra zanlısı Suriye'de yakalandı
ABD'li Sierra'nın katil zanlısı, 1 ay önce kaçtığı Suriye'de Suriyeli muhalif güçler ve Türk polisinin işbirliğiyle yakalanıp teslim edildi.

İSMAİL SAĞIROĞLU-FATİH YAĞMUR / İSTANBUL


İstanbul’da öldürülen ABD’li Sarai Sierra’nın katil zanlısı Ziya T., yakalandı. Hatay Valiliği zanlının Hatay Reyhanlı’da yakalandığını açıkladı, ardından İçişleri Bakanı zanlının ‘Suriye’den Türkiye ’ye giriş yaparken gözaltına alındığını’ söyledi. Radikal’in ulaştığı adli kaynaklara göre ise Ziya T., Suriye’’nin Lazkiye şehrinde yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Ziya T.’yi, Cilvegözü Saldırısını aydınlatan ekibin yakaladığı öğrenilirken adli kaynaklar ise Suriyeli muhaliflerin bu ekibe yardımcı olduğunu belirtti.
New York’dan 8 Ocak’ta Türkiye’ye fotoğraf çekmek için gelen 33 yaşındaki ABD’li turist Sarai Sierra, Beyoğlu’da kaldığı evden çıktıktan sonra 21 Ocak’ta esrarengiz bir şekilde kayboldu. Uzun aramalardan sonra Sierra’nın cesedi, 2 Şubat’ta Cankurtaran’daki bir dehlizde bulundu. Başına sert bir cisimle vurularak öldürüldüğü anlaşılan Sierra’nın katil veya katillerini arayan İstanbul Emniyeti’ne bağlı Asayiş Şube Cinayet Masası ekibi, surlarda yaşayan bimekan Ziya T.’yi bir numaralı zanlı olarak belirledi.

Delil tırnak arasından çıktı
Kurbanın tırnakları arasından çıkan doku örnekleriyle DNA’sı örtüşen Ziya T.’nin ise Karabük’e gittiği ve 8 Şubat’ta da arkadaşının adına bilet alarak Hatay’a gittiği tespit edildi. Ardından Ziya T.’nin 16 Şubat’ta sınırı geçerek Suriye’ye gittiği ortaya çıktı. Yaklaşık 1 aydır Suriye’de kaçak hayat yaşıyan Ziya T.’nin yeri 15 Mart günü belirlendi: Suriye’nin sahil kenti Lazkiye’de bir pansiyon.
Cilvegözü Sınır Kapısı saldırısını çözen 10 kişilik özel ekibin verdiği bilgiler doğrultusunda Ziya T. kaldığı pansiyonda muhalifler tarafından yakalandı. Ziya T.’yi buradan alınarak Türkiye’ye getirildi. Yoğun güvenlik önlemleri altında önce Hatay Emniyet Müdürlüğü’ne ardından zırhlı polis aracına bindirilerek sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Antakya Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Ziya T.’nin ilk sorgulamasında susma hakkını kullandığı öğrenildi.
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ise “Laz Ziya diye bilinen Ziya T. yapılan takip sonucunda yakalandı. Şu anda Türkiye’de. Adli makamlara sevk ediliyor. Adli makamlar İstanbul Savcılığıyla görüşüp gereken yapılacaktır” dedi. Hatay Valiliği’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, “ABD vatandaşı Sarai Sierra’nın katil zanlısı olarak aranan ve kamuoyunda Laz Ziya olarak bilinen Z.T. saat 12.00 sıralarında ilimiz Reyhanlı ilçesinde güvenlik güçleri tarafından yakalanmıştır. Şahıs ilk sorgulamasının ardından adli makamlara teslim edilmiştir” ifadelerine yer verildi.
Valiliğin ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler ise , “Şahsın yurt dışına kaçtığı konusunda bize bilgi gelmişti. Muhtemelen Suriye’de olduğu biliniyordu. Bugün (dün) Hatay’da, Türkiye’ye giriş yaparken gözaltına alındı ve adli makamlara teslim edildi” açıklamasını yaptı.

‘İtiraf’ internete düştü: Tineri çok kaçırdım

Hatay Emniyet Müdürlüğü’nde susma hakkını kullanan Ziya T., yakalandığı zaman muhaliflere şu açıklamayı yaptı. Açıklamanın görüntüsü dün internette de yayıldı. Görüntülerde Ziya T., “Tineri fazla kullandım, aşırı derecede kullandım. Kendimi kaybetmiştim, nasıl olduğunu hatırlamıyorum. Sabah geldiğimde herhalde kafasına sert bir cisimle vurmuşum. Sabah ölmüş olduğunu gördüm, üzerini kapattım. 9 gün aynı yerde gezdim ve 10’uncu gün polisler cesedi bulunca Suriye kaçtım... Suriye’de de yakalandım ve bugün Türkiye’ye teslim oluyorum” dedi. Daha sonra Antakya Devlet Hastanesi’nde muayeneden geçirilen ve askeri kamuflaj pantolonu bulunan Ziya T., İstanbul uçağına bindirilmek üzere Adana’ya götürüldü.