Sierra'nın katil zanlısı 'Laz Ziya' İstanbul'da

Sierra'nın katil zanlısı 'Laz Ziya' İstanbul'da
Sierra'nın katil zanlısı 'Laz Ziya' İstanbul'da
İstanbul'da öldürülen ABD'li turist Sarai Sierra'nın katil zanlısı Ziya T., Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yakalandıktan sonra İstanbul'a getirildi.

Sarai Sierra cinayetinin şüphelisi Ziya T. İstanbul 'a getirildi. Hatay'dan karayoluyla Adana'ya götürülen zanlı Ziya T, havaalanındaki işlemlerinin ardından polis eşliğinde Adana-İstanbul seferini yapan THY'ye ait uçağa bindirildi.

Uçakta koltuğuna 2 polis eşliğinde oturtulan Ziya T'nin yolculuk boyunca başını kaldırmasına ve yolcularla göz göze gelmesine izin verilmedi.

Ayrıca uçakta kimsenin fotoğraf görüntü çekmemesi için Ziya T.'nin yüzü bir süre sonra bir montla kapatıldı. Bir polis memuru da Ziya T'nın önüne geçerek görüntülenmesine izin vermedi.

20.50 sıralarında İstanbul'a inen uçaktan, Ziya T., Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı sivil polisler tarafından teslim alındı. Uçaktan indikten sonra soruları yanıtsız bırakan Ziya T., uçak altına gelen bir polis aracına bindirilerek, sağlık kontrolü için Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

Ziya T. buradaki sağlık kontrolünün ardından Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Ziya T'nin çelik yelek giydiği görüldü.

Basın mensuplarının Pişman mısınız? sorusuna, Ziya T., 'Sadece pişmanım. Başka bir şey yok. Sonra anlatırım.' şeklinde cevap verdi. Basın mensuplarının yoğun ilgi göstermesinden dolayı polis Ziya T'yi içeri sokmakta güçlük çekti.

Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da Asayiş Şube Müdürlüğü'ne gelerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çapkın, Ziya T.'nin nasıl yakalandığı konusunda ayrıntıya girmezken şöyle konuştu: Bu polisimizin uzun soluklu çalışmasıdır. Gerek İstanbul gerek Hatay polisinin. O günden bu yana Hatay'da ekibimizin olduğunu biliyorsunuz. Olay yeri İnceleme ve cinayet masası arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Uzun soluklu, zor bir olaydı. Uluslar arası bir olaydı. Yüz akıyla çıktığımız için arkadaşlarımın hepsine çok teşekkür ediyorum. Her şey ortada. Delillerle çalışıyoruz. Söylemlerle değil.'

DHA - Uğur ALAATTİNOĞLU