Şifaya siyasi engel

Çapa da devreye girdi
Kayserili 20 yaşındaki Emine Özcan, yedi yıldır lösemiyle savaşıyor. Tedaviyi yürüten Erciyes Üniversitesi yetkilileri, Dünya Kemik İliği Bankası'na başvurdu. Çapa İlik Bankası'nın da desteğiyle, Kıbrıs Rum Kesimi'nde Özcan'a uyan iki verici belirlendi.
Müjdeye siyasi engel
Müjdeli haber, kısa sürede 'siyasi' engelle karardı: Türk kurumları Rum Kesimi'yle resmi iletişim kuramadığı için ilik getirilemiyor. Erciyes'ten Prof. Ali Ünal, "İlaç tedavisini sürdürüyoruz, ancak ilik nakli yapılamadığı için hasta giderek ağırlaşıyor" dedi.

KAYSERİ - İyileşmesi ilik nakline bağlı olan lösemi hastası 20 yaşındaki Emine Özcan için Kıbrıs Rum Kesimi'nden iki donör bulundu. Rum Kesimi'yle resmi iletişim kurulamadığı için iliğin getirilmesinde sıkıntı yaşanıyor.
Yedi yıldır akut lösemi hastalığıyla mücadele eden Özcan, Erciyes Üniversitesi (EÜ) Mehmet-Kemal Dedeman Onkoloji Hastanesi'nde tedavi görüyor. EÜ Kemik İliği Nakli Merkezi, Emine Özcan'a nakledilmek üzere uygun ilik bulmak için Dünya Kemik İliği Bankası'na başvurdu. Dünya Kemik İliği Bankası'nın Türkiye'deki çalışmalarını organize eden İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası, Kıbrıs Rum Kesimi'nde Özcan için uygun olan iki donör olduğunu belirledi.
İlaç tedavisi yetmiyor
EÜ Tıp Fakültesi Hematoloji Bölüm Başkanı ve Kemik İliği Nakli Merkezi Başkanı Prof. Ali Ünal, Emine Özan'a ilaç tedavisi uygulandığını, ancak ilik nakli yapılamadığı için hastalığının son zamanlarda ağırlaştığını söyledi. Ünal, şu bilgileri verdi: "İlik nakli yapmak isteyen gönüllüler Dünya Kemik İliği Bankası'na başvuruyorlar. İhtiyaç olduğunda uygun donörler buradan karşılanıyor. Yabancı bir devlette donör bulunduğu zaman ya hasta o ülkeye gönderiliyor, ya da gönüllüden alınan ilik, özel koşullarda Türkiye'ye getiriliyor. İlik nakli gerçekleşmeden önce etik ve hukuki olarak donörün kimliği açıklanamıyor."
Emine Özcan'a Kıbrıs Rum Kesimi'nden uygun iki donör bulunduğunu öğrendiklerini belirten Ünal, İstanbul'daki Kemik İliği Bankası'nın Kıbrıs Rum Kesimi ile resmi iletişim kuramadığı için iliğin Türkiye'ye getirilmesinde sıkıntı yaşandığını söyledi. Emine Özcan'ın babası Ahmet Özcan da tek isteklerinin kızlarının ilik nakli yapılarak sağlığına kavuşması olduğunu söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7435537435530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.