@omererbil

Sıfır noktasında Türk ve IŞİD bayrakları yan yana

Sıfır noktasında Türk ve IŞİD bayrakları yan yana
Sıfır noktasında Türk ve IŞİD bayrakları yan yana
Gaziantep'in sınır ilçesi Karkamış'ta IŞİD bayrağı ile Türk bayrağı 10 gündür yan yana duruyor. Karkamışlılar, bu tabloya artık alıştıklarını belirtiyorlar.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

KARKAMIŞ - Gaziantep'e bağlı Karkamış'ta sınırın sıfır noktasında IŞİD 10 gün önce bayrağını Türk bayrağının yanına çekti.

Karkamış ilçesinin gümrük kapısında iki bayrak yan yana dalgalanıyor. Karkamışlılar bu durma alışmışlar. Silah seslerinin de uçak bombardımanının eksik olmadığı ilçede halk tedirgin değil, "Biz bu duruma alıştık" diyorlar.

Suriye tarafındaki gümrük binalarını ele geçiren IŞİD, binaları karargah olarak kullanıyordu. Şimdi bu binaları yerlebir ettiler. Türkiye  sınırının sıfır noktasına da 10 gün önce kendi bayraklarını diktiler. Sınır kapısındaki gümrük binası ile aynı duvara bitişik kendi binalarına astıkları bayrak, ilginç bir görüntü oluşturdu.

Asker demiryolunun geçtiği sınır hattında kuş uçurtmuyor. Basın mensuplarının görüntü almasına bile izin verilmiyor. Sınır boyunca yerleşim yerinin karşısına iki yıl önce çekilen yüksek duvar ile Suriye tarafı pek görülmüyor.

Cerablus ile Karkamış sınır şehirleri. Savaş öncesi sınır ticaretinin yaşandığı bu bölgede şimdi savaşın ayak izleri duyuluyor. IŞİD, Cerablus'a bayrağını dikti. Sıcak bir çatışmalar bir kaç gündür yaşanmıyor.