'Sıfırcı'ya 'sıfır'la çözüm!

Kopya çeken, sınava girmeyen, ödev teslim etmeyen ilköğretim öğrencilerine
'sıfır' not verilecek. Yazılıda başarısız olanlara 'düzeltme sözlüsü' de yok. İlköğretime devam ve mezuniyet yaşı 17'den 19'a çıktı. Veli izniyle sınıf geçme kalktı; son sözü artık müdür ya da öğretmenler kurulu söyleyecek.

ANKARA - ÖSS'de 32 bin 177, Liselere Giriş Sınavı'nda (LGS) ise 64 bin öğrencinin sıfır alması üzerine harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı, düğmeye İlköğretim Kurumları Yönetmeliği değişikliğiyle bastı. Dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğiyle, ilköğretimde sınıf geçme zorlaştırıldı.
Yeni düzenlemeyle yıl sonunda oluşturulacak heyet, üst sınıfta güçlük çekeceği sanılan öğrencinin ya sınıfı geçmesine ya da yetiştirme kursuna alınmasına karar verecek. Yetiştirme kursu sonunda 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri için sınav yapılmayacak. Eski sistemde, ilköğretim 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerinin sınıf tekrarı yapıp yapmayacakları velilerine soruluyordu.
4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda da ders yılı sonunda başarısız dersi veya dersleri bulunan öğrencilerin durumu şube öğretmenler kurulunda değerlendirilecek. Başarısız görülüp yetiştirme kursuna alınanlara kurs sonunda sınav uygulanacak. Başarısız olan bir öğrenci en fazla üç dersin kursuna alınacak.
Ortaöğretimde kopya çeken öğrenciye verilen 'sıfır' cezası, artık ilköğretim öğrencilerine de verilecek. İlköğretimde daha önce verilen ceza 'kınama'ydı. Yeni yönetmeliğe göre, geçerli bir özrü bulunmadan sınava katılmayan veya ödev ve projesini zamanında teslim etmeyen öğrenci de 'sıfır' alacak. Yönetmelik, yazılı sınavlarda başarısız olan öğrencilerin 'sözlü notu'yla geçiriliebilmesi olanağını da ortadan kaldıracak.Liseler için yeni sistem
Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretimin ardından ortaöğretim kurumlarına el atacak. Talim ve Terbiye Kurulu'nda onay bekleyen ortaöğretim kurumları sınıf geçme ve sınav yönetmeliği taslağına göre de sınıf geçmek zorlaşıyor. Buna göre, zorunlu derslerden başarısız olmasına karşın, seçmeli derslerden yüksek not alarak yıl sonu başarı ortalamasını tutturan öğrenciler, bir üst sınıfa geçemeyecek. İkiden fazla dersten başarısız olan öğrenci sınıf tekrarı yapacak. Öğrenci sadece iki dersten sorumlu geçebilecek. Lise 1'den bir, lise 2'den de iki dersi olan öğrenci 3. sınıfa geçemeyecek. Ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarının yıl sonunda yapılmasına son verilecek. Sınavlar eğitim yılının başlamasına üç hafta kala yapılacak.