Sıfırdan Trilyonerliğe (1)

Parislilere parfüm satacak
30 yıl önce Rize...
Engin Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kazım Engin, 30 yıl önce Rize'de babasının bakkal dükkânında çalışıyordu. Kardeşler önce lokanta, sonra parfüm işine girdi. Musa Kazım, il il gezerek parfüm pazarladı.
Sınırları cesaretle aştı
Müşterinin ayağına giderek büyüdü. İlk Gürcistan'a, sonra Azerbaycan'a açıldı. 1998'de İstanbul'a geldi. Uluslararası firmalardan temsilcilikler aldı. Hedefi, Paris'te ürün satmak. Grubun 1500 çalışanı ve 150 milyon cirosu bulunuyor.

İşportacıydı patron oldu
İşin başı anne
Ordulu Hamide Çoban, 1972'de İstanbul'da damadının çalıştığı tekstil atölyesini gördü ve 10 çocuğuyla kente yerleşti. Büyük oğlu Şakir Çoban 13 yaşında işe başladı. Hamide hanım kazak dikiyor, çocuklar işportacılık yapıyordu.
İhracat da var
1976'da 20 bin lira borç alarak üç makineli bir triko atölyesi kurdular. Şakir bey şimdi 17 milyon YTL cirolu, 400 çalışanlı, ihracat yapan bir firmanın başında. Hedefleri 17 satış mağazası açmak.
Fotoğraflar: İlker Pehlivan
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi
HALE TÜZÜN / Arşivi

BAŞLARKEN
Bir hedef belirlemek ve inançla, sabırla çalışarak o hedefe doğru koşmak. İşte çoğu başarı hikâyesinin altında yatan neden bu. Hikâyeleri Rize'de, Antep'te, Elazığ'da, Giresun'da başlayan, yolları İstanbul'da, Paris'te, New York'ta kesişen bu insanların öykülerini okudukça, bu ülkede çalışarak da bir yerlere gelmenin mümkün olduğunu göreceksiniz. Bugün binlerce kişiye istihdam sağlayan, milyonlarca dolar ciro yapan, ünü Türkiye'nin yanı sıra yurtdışına da taşmış olan bu girişimcileri tanıdıkça, kurulan hayallerin de bir gün gerçeğe dönüştüğüne tanıklık edecek, yoksul insanların da bir yerlere geldiğini görerek umutlanacaksınız. Küçük bir bakkal dükkânında ya da köhne bir han odasında başlayan mücadelenin yıllar sonra binlerce insana iş sağlayan fabrikalarda ya da plazalarda sürdüğünü görünce okuduklarınıza inanamayacaksınız. Sıfır sermayeyle hatta çoğu zaman da borçlanarak iş hayatına giren bu insanlar bir taraftan çalışıp, diğer taraftan da okuyarak Türkiye gibi her gün yeni krizlerle boğuşan bir ülkede iyi yerlere gelmeyi başardılar. Kim bilir belki bu hikâyeler çalışmadan köşeyi dönme felsefesinin son bulmasını sağlar, belki de içimizdeki o trilyoner çocuğun ortaya çıkmasına önayak olur...


Bugün ikisi yurtdışında olmak üzere sekiz şirketinde bin 500 kişiye istihdam sağlayan Engin Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kazım Engin'in hikâyesi, bundan 30 yıl önce Türkiye'nin uzak köşelerinden birinde Rize'de küçük bir bakkal dükkânında başlıyor. Babasının dükkânında ağabeyi Kadir Engin'le birlikte bir taraftan çalışan, diğer taraftan da okuyan Engin büyük hayalleri ve hedefleri olan bir insandır. Ağabeyiyle birlikte bakkallıktan sonra önce lokantacılık, daha sonra da parfümeri işine girer.
1974 yılıdır. Lise öğrencisi olan Engin, İstanbul'dan aldığı parfümleri Rize'de satmaktadır. İthal ürünlerin yasak olduğu, dolayısıyla Charli, Bellisima ve First Class gibi yerli markaların ve kendi imal ettiği kolonyaların satıldığı bir dönemdir. Yaptığı çalışmalarla parfümü tutucu olduğu kadar da inatçı olan Karadeniz insanına sevdirmeyi başarır. Bir süre sonra oturduğu yerden para kazanmanın akıllıca olmadığını fark eder, malları yüklediği gibi arabaya, Rize'den Artvin'e kadar dolaşmaya başlar. Ondaki bu azim ve kararlılık kısa sürede büyük kuruluşların dikkatini çeker. Bugün en büyük rakiplerinden biri olan Hunca Kozmetik'in önce bölge bayii, daha sonra da İzmir Bölgesi'nin temsilcisi olur.
1984-86 yılları arasında yaptığı İzmir Bölge Temsilciliği ona çok şey katar. Bu iki yılda bir taraftan kendini geliştirir, diğer taraftan da piyasayı öğrenir. Kendine güveni gelmiştir. Bir süre sonra Rize'ye döndüğünde artık eski Musa değildir. Bu sırada dünya kozmetik devi Procter&Gamble'dan (P&G) Karadeniz Bölgesi distribütörlüğü teklifini alır. Bu Musa Kazım Engin'in önlenemez yükselişinin başlangıcıdır.
Karadeniz Oluşum A.Ş. adında bir şirket kurar. Samsun'dan Artvin'e kadar olan bölgede P&G'nin şampuanlarını pazarlamaya başlar.
O günleri "P&G ile tanışmam hayatımın dönüm noktası oldu. Bugünkü başarımın arkasında onlar vardır. Çünkü bildiğim her şeyi ben P&G'den öğrendim. Orası benim için adeta ikinci bir okul oldu" diye anlatan Engin, aynı dönemde Lever'in de Karadeniz Bölgesi'ninde dağıtımını yapar. Bir süre sonra P&G, Musa Kazım Engin'e iş ortaklığı önerir. Ortaklık kapsamında tüm ihtiyaçları karşılanır. Yurtiçi ve yurtdışında eğitime gönderilir. Bunun karşılığında da belli miktarda ürün verilir. İlk zamanlar Karadeniz'de uluslararası firmaların kozmetik ürünlerini satmak zordur. Çünkü Karadeniz insanı hem tutucudur hem de bu ürünleri kullanmayı bilmez. Musa Kazım Engin, bir taraftan ürün satarken, diğer taraftan da Karadeniz insanın gelişimine de katkıda bulunur.
Gürcistan pazarında da var
1990'lı yıllarda Sarp sınır kapısının açılmasıyla başta Gürcistan olmak üzere civar ülkelerden Türkiye'ye alışveriş için insanlar gelmeye başlar. O yine rakiplerinin tersi yönde hareket eder. Herkes müşterinin ayağına gelmesini beklerken, o Kafkas ülkelerine açılmayı tercih eder ve Gürcistan'ın yolunu tutar. Orada bir dağıtım şirketi faaliyete geçirir. Tiflis'in de aralarında bulunduğu dört şehirde parfümeri deposu kurar. Gürcistanlı bir ortakla kurdukları Artı Ltd. şirketinde bugün 150'de fazla kişinin çalıştığını belirten Engin, parfümeri alanında bugün bölgede bir numara olduklarını söylüyor. Yurtdışında kalıcı olmak ister Engin. Bu amaçla iki yıl orada kalır.
Gürcistan'dan sonra Azerbaycan'da da şirket kurar. Engin'in 1994 yılında kurduğu Artı Ltd. ve 2001 yılında Azerbaycan'da kurduğu Engin Ltd, P&G ürünlerinin Gürcistan ve Azerbaycan ülke distribütörlüğünü yapıyor. Yurtdışındaki işlerinin yanı sıra Rize'deki çalışmaları da yolunda giden Engin, İstanbul'a taşınmaya karar verir.
Amacı o zamanlar henüz ilkokul çağında olan iki çocuğuna iyi bir eğitim vermek ve işlerini de büyütmektir. Bunun üzerine aile meclisi toplanır ve 1998 yılının Temmuz ayında İstanbul'a gelinir.
İşler umduğu gibi gider ve ilk etapta renkli kozmetik pazarının sayılı markalarından Max Factor'un dağıtımı alınır. Bu amaçla 1998 yılında Yöntem Dış Ticaret kurulur. Yöntem, bugün P&G'nin renkli kozmetik markası olan Max Factor'un Türkiye distribütörlüğünün yanı sıra, dünyada Coty firmasına ait Adidas, Exclamation, Chanson parfümlerinin tamamının ve Fransa'nın ünlü cilt bakım markası Matis'in yetkili ithalatçı firması. 1999 yılında başlayan Rusya krizi, ardından yaşanan deprem ve ekonomik kriz bile Musa Kazım Engin'in işlerini engellemez.
Aromel'i satın aldı
Çünkü kafasında iş hayatına atıldığı 1974 yılından bu yana sanayicilik yatmaktadır. O bu tür arayışlar içerisindeyken doktor ayağına gelir. Türkiye'nin en eski kozmetik firmalarından Aromel'in sahibi Ali Eker, ortaklık teklif eder Engin'e. 2001 yılı Temmuz ayında Aromel Kozmetik'in yüzde 65'ine sahip olur. Bugün tamamı kozmetik sektöründe üretim, dağıtım ve satış yapan sekiz şirketi bünyesinde barındıran Engin Şirketler Topluluğu'nda Aromel Kozmetik, Artı Ltd, Engin Ltd, Yöntem Ltd, M.M. Ltd, Engin AŞ, Oluşum AŞ, Bellaces Ltd. faaliyet gösteriyor.
Kriz döneminde tek bir eleman dahi atmadıklarını gururla söyleyen Musa Kazım Engin, bugün 1500 kişiye istihdam sağladıklarını vurguluyor. Kriz öncesi çalışan sayısının 350 olduğunu dile getiren Musa Engin, şöyle konuşuyor:
"Çalışanların büyük bir kısmını kriz döneminde aldık. Ben tüm elemanlarımı ailemin bir parçası olarak görürüm. Onların hepsini tek tek seçerim ve işe alırım. Zor dönemlerde yapılan harcamalar her zaman moral olur. Bu açıdan kriz dönemleri yatırım için en uygun zamandır."
28 ülkeye kozmetik ürünleri sattıklarını söyleyen Engin, topluluk olarak geçen yıl 150 milyon dolar (198 milyon YTL) ciro yaptıklarını, bu yılki hedeflerininse bu rakamı 165-170 milyon dolara (217-224 milyon YTL) çıkarmak olduğunu belirtiyor. Toplam satışlarının 100 milyon dolarının yurtdışına yaptıkları satışlardan ve yurtdışındaki şirketlerinden geldiğini belirten Engin, "Bugün en fazla kozmetik ürününün tüketildiği Danimarkaya'ya bile topluluk şirketimiz Aromel ihracat yapıyor. Aromel, 20'den fazla ülkede satılıyor. Aromel'in 2004 yılında 2 milyon dolar olar ihracatını 2005'te 5, 2006'da ise 10 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuşuyor.
Sıfırdan başladığı yolculukta nihayi hedefinin ne olduğunu sorduğumuz Engin, "Ben hayalleri, hedefleri olan, tüm planlarını uzun vadede yapan bir insanım. Önümüzdeki dönemde mevcut işlerimi büyütmenin yanı sıra kozmetiğin beşiği olarak kabul edilen Paris'te Aromel ürünlerinin satıldığı bir shop açmak istiyorum" diyor.
Cilt bakım sektörüne girmeyi istiyor
Privacy, Emotion, Bellisima, First Class ve İpek Ağda markalarını bünyesinde barındıran ve İzmir'de üretim yapan Aromel Kozmetik'in çoğunluk hisselerini 2001 yılında satın alan Engin Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kazım Engin, dağıtım ve ithalatın yanı sıra üretim alanında da var olduğu göstermek istiyor. Bugün parfümerinin yanında deodoranttan saç boyasına, güneş ürünlerinden ağdaya kadar birçok ürünleri olduğunu belirten Engin, hedeflerinin cilt bakım ürünleri pazarına girmek olduğunu söyledi. Engin, "2005'te yeni yatırım yapmaktan çok mevcut işlerimizi ve ürünlerimizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda yoğun bir çalışma içerisindeyiz" diye konuştu.
Dünya markalarının distribütörü
Musa Kazım Engin'in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Engin Şirketler Grubu bir taraftan yerli kozmetik sanayinin gelişimine katkıda bulunurken diğer taraftan da Türk insanını dünyaca ünlü kozmetik markalarıyla tanıştırıyor.
Gruba bağlı olarak 2002 yılında kurulan M&M Kozmetik firmasında Lancaster, Davidoff, Joop, Jil Sander Nikos gibi dünyaca ünlü markaların satış ve pazarlaması yapılırken, yine aynı yıl faaliyete geçen Yöntem Dış Ticaret'te Fransızların ünlü cilt bakım markası Matis'in distribütörlüğünü gerçekleştiriyor. Fransa'dan 2002 yılından bu yana ithal edilen selective
cilt bakım markası Matis, 67'den fazla ülkede 12 bin satış noktasında satılıyor.
Lüks tüketim ürünleri segmentinde hizmet sunan cilt bakım markası Matis, iki yılda Türkiye'de yüzde 30'luk bir büyüme gösterdi. Matis kadın cilt bakım ürünlerinin yanı sıra son dönemde güzelliğine düşkün erkekler için de özel ürünler yapmaya başladı. Zengin bir ürün çeşidine sahip olan Matis serisinin en önemli özelliği, ürün içeriklerinde doğanın her kolundan gelen maddelerinin kullanılması. Matis ürünlerinde bitki özleri, vitaminler, deniz canlıları ve bitkileri kullanılıyor.İşportacılıktan patronluğa
13 yaşından itibaren kaçak sigara satmak da dahil birçok iş yapan Şakir Çoban, bugün 400 kişinin çalıştığı Motif Triko'nun sahibi

Ordu'nun Aybastı ilçesinde doğup büyüyen, yedisi kız, üçü erkek olmak üzere 10 çocuk doğuran Hamide Çoban'ın, 1972 yılında İstanbul'da oturan kızını ziyaret etmesi hem ailesinin hem de kendisinin kaderini değiştirir.
Aybastı'da terzilik yaparak duvarcı ustası olan kocasına ekonomik anlamda katkıda bulunan Hamide Çoban, damadının çalıştığı tekstil atölyesini görür. Terzilikten gelen yeteneğiyle kendisinin de bu işleri yapabileceğine inanır. O anda kararını verir.
Ailesiyle birlikte İstanbul'a taşınacaktır. Kızı ve damadının desteğiyle Cankurtaran'da bir ev tutar. O zamanlar 13 yaşında olan büyük oğlu Şakir'e de 20 lira haftalıkla bir tekstil atölyesinde iş ayarlar. Tüm bunları yaptıktan sonra Ordu'ya geri döner. Tüm aileyi topladığı gibi soluğu İstanbul'da alır.
Haftanın yedi günü iş
Bütün aile çalışmaya başlar. Ailenin en büyük erkek çocuğu olan Şakir, tekstil atölyesinde bobin sararken, anne Hamide evde 50 kuruşa kazak diker. Evin küçük çocukları İhsan ve Türesin'de annelerinin diktiği kazakları Sultanhamam'a taşır. 1972 yılında Çoban ailesinin İstanbul'da tutunmak için verdiği bu mücadele bugün 400 kişiye istihdam sağlayan, 17 milyon YTL (17 trilyon lira) ciro yapan Motif Triko'nun da temellerini oluşturur. Hafta içi trikotaj atölyesinde çalışan Şakir Çoban ve kardeşleri hafta sonu da işportacılık yapar. Yeri gelir su, yeri gelir kaçak sigara satarlar.
1976 yılında Almanya'da yaşayan bir akrabalarından borç olarak aldıkları 20 bin lirayla bir triko atölyesi kurarlar. Atölyede sadece üç makine vardır. Tüm aile vargücüyle çalışarak kazak diker ve satar. Bu durum 1982 yılına kadar devam eder. Bu arada Şakir Çoban askere gider ve gelir. Eşinin yedi altın bileziğini bozduran Çoban, kardeşleriyle birlikte Bulgurlu'da yeni bir atölye ve Cağaloğlu'nda da 12 metrekarelik bir dükkân açar. Yine tüm çocuklar ve anneleri bir araya gelerek kolları sıvarlar. Çocukların makinede ördüğü kazağı anneleri evde diker ve bunlar daha sonra Cağaloğlu'ndaki mağazada satışa sunulur.
Bu Şakir Çoban ve ailesinin hayatında önemli bir kilometre taşını oluşturur. Çünkü Anadolu'nun çeşitli şehirlerinden gelen tüccarlar Cağaloğlu'ndaki mağazada bulunan ürünleri alarak memleketlerinde satışa sunarlar. Bu durum Çoban ailesinin önünü açar.
Osmanlı'dan etkilendi
1987 yılında bir kibrit kutusu üzerinde gördüğü Osmanlı motiflerinden etkilenen Şakir Çoban, Motif markasını yaratır. Motif Triko markası altında klasik kazak üreten ailenin aylık üretimi 10-12 bin adetlere erişmiş, bu esnada Türkiye'nin dört bir yanında da siparişler gelmeye başlamıştır. İşleri o kadar iyi giderki Motif Triko, ABD'ye ve Rusya'ya ihracata başlar. Ancak önce Rusya krizi, ardından da Marmara depremi zor durumda bırakır Şakir Çoban ve ailesini.
Bulgurlu'dan sonra Adapazarı'nda kurdukları fabrika depremde zarar görmüştür. Ama tüm bunlar inatçı olduğu kadar gözü kara da olan Şakir Çoban ve ailesini asla yıldırmaz. Ümraniye'de 12 bin metre kapalı alanda yıllık 1 milyon adet üretim yapan yeni bir fabrika kurulur. 2002 yılında 15-25 yaş arası gençlere hitap eden Moti markası yaratılır. Bugünlerde yeni bir hazırlık içerisinde olduklarını söyleyen Motif Triko Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Çoban, "Fabrikanın mevcut kapasitesi Motif Triko ve Moti'ye yetmiyor. Önümüzdeki günlerde 1 milyon adet olan üretim kapasitemizi yüzde 25 artırmak için 2 milyon dolarlık yatırım yapacağız. 20 yeni makine daha almayı planlıyoruz" diyor.
Kadın üst giyiminde iddialı bir marka olan Motif Triko, bugün Türkiye'nin dört bir yanında bulunan Boyner, YKM, Ender, Özdilek, Tekbir ve Huzur Giyim mağazalarında satılır. Üretim alanında yakaladığı başarıyı perakendede de sürdürmek isteyen Motif Triko, önümüzdeki dönemde sadece kendi ürünlerinin satılacağı mağazalar açmayı hedefliyor.
Perakendede de büyüyecek
Bu şekilde faaliyet gösterecek ve tamamı kendilerine ait olan 17 mağaza açmayı hedeflediklerini belirten Şakir Çoban, "Mağazaların beş tanesini bu yıl açacağız. İstanbul'un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Trabzon'da da mağaza açmayı hedefliyoruz. Ayrıca Motif Triko markasıyla yaptığımız ürün gamını da genişleteceğiz. Kazağın yanında bir kadının ihtiyacı olan tüm ürünleri üreteceğiz ve bu ürünler mağazada satılacak" diye konuşuyor. Bugün Türkiye'nin yanı sıra Motif ve Moti markaları altında ABD'den Almanya'ya, Rusya'dan Yunanistan'a kadar birçok ülkeye satış yaptıklarını belirten Motif Triko Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Çoban, 2004 yılında 17 milyon YTL (17 trilyon lira) olan cirolarını bu yıl 20 milyon YTL'ye (20 trilyon liraya) çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor.

YARIN: Doğanhisar'da doğdu İstanbul'da marka oldu. Doğanhisar'ın 'Hisar'ı


    http://www.radikal.com.tr/7414197414190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.