Sıfırdan Trilyonerliğe (2)

1968 yılında tuhafiyecilik yaparken küçük bir atölyede bir işçileriyle birlikte çatal ve bıçak üretimine başlayan Muzaffer ve Ayhan Aydoğan kardeşler bugün 30 ülkeye ihracat ve yılda toplam 35 milyon dolar ciro yapan Hisar markasının sahibi.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi
HALE TÜZÜN / Arşivi

Konya'nın Doğanhisar ilçesinde 1934 yılında doğan Ayhan Cengiz Erdoğan, Sanat Okulu'nu bitirdikten sonra ağabeyi Muzaffer Erdoğan'la birlikte Akşehir'e gelerek ticarete başlar. İki kardeş Akşehir'de saç tokasından asma kilide kadar birçok ürünü kapsayan tuafiye hırdavatı işine girer. 1960'ta İstanbul'a göç eden Erdoğan ailesi burada da aynı işi yapmayı sürdürür. Fakat ekonominin ve pazarlama anlayışının pek gelişmediği yıllardır. Müşterilerin sabah mal almak için sipariş verdiği akşam üzeri daha ucuzunu bulduğu için vazgeçtiği bir dönemdir. Bu kaprislerden ve sıkıntılardan bunalan iki kardeşin tek bir amacı vardır: Bir ürün yapıp tek başına onun fiyat politikasını belirlemek ve satmak.
Bu hedefin ilk adımı 1968 yılında Süleymaniye'de küçük bir atölyede atılır. Amaç çatal, kaşık üretmektir. Bir ortakla bu işe giren iki kardeş kısa sürede hüsrana uğrar. Üretimi bilmedikleri, işin sadece ticaret kısmından anladıkları için ortakları tarafından zarara uğratılırlar. Yabancı birisiyle bu işin yürümeyeceğini anlayan ağabey-kardeş yola kendi başlarına devam kararı alır. Süleymaniye'deki 60 metrekarelik atölyeden vazgeçilir ve Edirnekapı'da Keresteciler Sitesi'nde 140 metrekarelik bir yer tutulur. 1968 yılının sonlarıdır.
Bu 140 metrekarelik yer o kadar büyük gelir ki Ayhan Erdoğan'a ne yapacağını şaşırır. Çünkü ağabeyi, kendisi ve bir de işçileri vardır. İlk olarak işe çatal, kaşık üretimiyle başlanır. Ayhan Erdoğan sanat okulu mezunu olduğu için üretimden biraz anlamaktadır. Ağabeyi Muzaffer Erdoğan da işin ticaret kısmına bakar. Böylece bugün 350 kişiye istihdam sağlayan yılda 35 milyon dolar ciro yapan bir şirketin temelleri atılmış olur.
İlk ürün ilk mutluluk
Ayhan Erdoğan o günleri "Üretime ilk başladığımızda sadece kaşık, çatal üretiyorduk. İlk ürettiğimiz çatal, kaşıkları kalite ve model açısından şimdikilerle karşılaştırmak mümkün değil. Ama ilk ürünler çıktığı zaman o kadar mutlu olmuştum ki. İlk altı parçalık ürünü alıp direkt Tahtakale'deki dükkâna götürüp satışa sunmuştum" diye anlatıyor.
Pazarda sadece Jumbo ve Aryıldız markalarının olduğu bu dönem Hisar markası duyulmaya ve sevilmeye başlar. Kısa süre sonra seri üretime başlanır. Pazarın aç olduğu, müşterinin ne verseniz alacağı bir dönemdir. Bu sayede Hisar'ın kısa sürede üretim yaptığı alanın büyüklüğü 140 metrekareden 500 metrekareye, çalışan sayısı da 50-55'e çıkar. 10 yıl boyunca üretimini Edirnekapı'daki bu atölyede gerçekleştiren Hisar, zaman içerisinde ürün portföyünü de artırır.
Çatal, kaşıkla başlayan üretime bir süre sonra bıçak, tencere ve tava da eklenir. Her zaman daha iyi ürün yapıp fiyatı ikinci plana atmayı kendine ilke olarak edinen Erdoğan ailesi, bu çalışmanın karşılığını da almaya başlar.
Bir süre sonra Edirnekapı'daki üretim tesisi dar gelmeye başlar. 1977 yılında Florya'da 1500 metrekarelik bir arazi satın alınır. Amaç burada fabrika yapmak, üretime daha geniş bir alanda devam etmektir. Ancak ailenin elindeki para fabrika inşaatını karşılamaz. İşte tam bu günlerde Erdoğan ailesinin imdadına Alo/Mintax'ın sahibi Dürüst ailesi yetişir. Alo'nun satışını daha da artırmak isteyen Dürüst ailesi Türkiye'de neredeyse ilk defa bir promosyon kampanyası yapmaya karar verir. Alo deterjanlarının içerisine promosyon olarak çay kaşığı konulacak ve deterjan bu şekilde satışa sunulacaktır.
Edirnekapı'dan Florya'ya
Bu amaçla Hisar'la görüşülür ve anlaşma sağlanır. Haftada 25 bin adet çay kaşığı üretimine başlanır. Bu üretim miktarı zaman içerisinde 200 bini bulur. Bu çalışmadan iki grup da kârlı çıkar. Alo'nun satışları artarken, Hisar'da iyi para kazanır. Buradan kazandıkları parayla Florya'daki fabrikanın inşaatına başladıklarını belirten Ayhan Erdoğan, "İnşaatı kısa sürede tamamladık. 1978'de 3 bin metrekarelik alanda üretime başladık. İlk Florya'ya taşındığımızda buradaki fabrika bize öyle büyük gelmişti ki ağabeyimle kendi aramızda 'Burası değil bize, torunlara bile yeter' esprisini yapıyorduk" diye anlatıyor. Ama Erdoğan yanılır.
Beş yıl sonra burası Hisar'a yetmemeye başlar. Bunun üzerine aile daha büyük bir üretim tesisinin arayışına girer. 1985 yılında Esenyurt'ta bugünkü tesisin bulunduğu yer satın alınır. 25 bin metrekarelik bu alanda fabrika yapmak için kollar sıvanır. Kendi yağıyla kavrulmayı ilke edinen Erdoğan ailesinin karşısına yine finansman sorunu çıkar. Bu sorun 1985 yılında kurulan aktif pazarlama şirketiyle aşılır. Bugünkü doğrudan pazarlama sistemine benzeyen aktif pazarlamada şirketin elemanları tek tek evlere giderek ürünleri pazarlamaktadır. 1998 yılına kadar süren aktif pazarlama işinden çok iyi paralar kazanır Hisar.
Buradan kazanılan para sayesinde 1990 yılında Esenyurt'taki fabrika üretime başlar. Otomasyona geçilir ve entegre bir tesis haline gelinir. Artık fabrikanın bir ucundan giren paslanmaz çelik diğer ucundan çatal, kaşık, bıçak, tencere, tava ve mutfak aksesuvarı olarak çıkmaktadır. Hisar Çatal, Kaşık, Bıçak ve Paslanmaz Madeni Eşya Sanayi'ye güzel paralar kazandıran aktif pazarlama yöntemi 1998 yılına kadar sürer. Ancak birçok firmanın bu işe girmesi, hatta bu alanda dolandırıcıların türemesi Hisar'ın bu pazarlama yönteminden çıkmasına neden olur.
İhracata ağırlık verdi
2000'li yıllarla birlikte pazar şartlarının zorlaşması Hisar'ın pazarlama çalışmalarına daha da ağırlık vermesine neden olur. 1996 yılından itibaren başlayan ihracat çalışmaları daha da hızlanır. Bugün 30 ülkeye ihracat yapıyor Hisar. 2004 yılında 32 milyon dolar ciro yapan Hisar, 6 milyon dolar da ihracat yapmayı başarır. Kuruluşun 2005 yılı hedefi ise cirosunu 35 milyon dolara çıkarmak. Edirnekapı'da 140 metrekarelik bir atölyede üç kişiye başlayan Erdoğan ailesinin ve Hisar'ın yolculuğu bugün 25 bin metrekarelik alanda 350 kişiyle devam ediyor.
2 bin 500 değişik modelde üretim yaptıklarını belirten Ayhan Erdoğan, "Ürünlerimiz 800 noktada satılıyor. 27 yılda Türkiye'de birçok eve girmeyi başardık. Amacımız bir mutfağın ihtiyacı olan her türlü ürünü üretmekti. Bugün çatal, kaşık, bıçak, tencere ve tavanın yanı sıra porselen ve mutfak aksesuvarları da üreten entegre bir kuruluş haline geldik. Günde 50 bin çatal, kaşık, bıçak, 3 bin adet tencere, 7 bin adet mutfak aksesuvarı üretiyoruz. Belki ileride küçük ev aletleri pazarına da girebiliriz" diyerek sözlerini tamamlıyor.
Mağazalar zinciri kuruyor
Türkiye'de sadece Hisar ürünlerinin satıldığı tam 16 mağaza var. Yıl sonunda bu mağazaların sayısı 25 olacak
Ayhan ve Muzaffer Erdoğan kardeşler İstanbul'da ticaret hayatına Tahtakale'de açtıkları dükkânla adım atarlar. Üretimin ve ürün çeşidinin artmasıyla zaman içerisinde satış noktası sayısı da hızla çoğalır. Bugün Hisar ürünlerinin Türkiye'nin dört bir yanına dağılmış 800 satış noktasında tüketiciye ulaştığını belirten Hisar Çatal, Kaşık ve Paslanmaz Madeni Eşya Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Cengiz İnce, "100 yıl garantili olarak satışa sunulan ürünlerimizi satış noktaları ve corner'ların yanı sıra sadece Hisar ürünlerinin bulunduğu mağazalardan da almak mümkün. Şu anda bu şekilde hizmet veren 16 tane mağazamız var" diye konuştu.
Sayı artacak
Yıl sonunda Hisar mağazalarının sayısını 25'e, 2007 yılı sonunda 45-50'ye çıkarmayı planladıklarını ifade eden genel müdür yardımcısı Cengiz İnce, şöyle devam etti:
"Hisar mağazaları ilk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Erzurum ve Sivas gibi şehirlerde açılacak. Daha sonra tüm Türkiye'ye yayılmayı planlıyoruz. Hedeflerimizin arasında yurtdışına açılmak da var."
Uzun yıllardır ihracat yaptıkları için bugün pek çok ülkede tanındıklarını belirten Cengiz İnce, "Yurtdışında Rusya'nın yanı sıra Avrupa ülkelerinde de mağaza açmak istiyoruz. Bunun için çalışmalarımız sürüyor" açıklamasını yaptı.
YARIN: Desa köhne bir handa doğdu


    http://www.radikal.com.tr/7414837414830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.