Sıfırdan Trilyonerliğe (3)

Melih Çelet'in ve Desa'nın kuruluş öyküsü diğer kuruluşlardan biraz daha farklı. Çünkü 1950 yılında Gaziantep'te tekstilci bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen ve Ankara Koleji'nde yatılı olarak okuyan Melih Çelet, çocukluk ve ilk gençlik yıllarını varlık içinde geçirir.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi
HALE TÜZÜN / Arşivi

Melih Çelet'in ve Desa'nın kuruluş öyküsü diğer kuruluşlardan biraz daha farklı. Çünkü 1950 yılında Gaziantep'te tekstilci bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen ve Ankara Koleji'nde yatılı olarak okuyan Melih Çelet, çocukluk ve ilk gençlik yıllarını varlık içinde geçirir. Ancak Demokrat Partili olan babasının ihtilal sonrası fabrikası kapanınca o da hayatın gerçek yüzüyle tanışır.
Orta ve lise eğitimini kolejde tamamladıktan sonra İstanbul'a eczacılık okumaya gelen Çelet, bir taraftandan okuyup diğer taraftan da çalışmayı planlar. Yurtdışındaki firmalarla temasa geçen Melih Çelet'in amacı Türkiye'den mal almak isteyen uluslararası firmalarla irtibat kurup ticaret yapmaktır. Ama bu hiç de kolay olmaz. Çünkü o dönemde Türkiye'de sanayi diye bir şey yoktur.
Türkiye'nin sadece pamuk, fındık ve buğday üretimi ve bunun satışına dayanan kapalı bir ekonomisi vardır. Üretim yapmak için gerekli olan ithalat ise sonderece sınırlıdır. Ama tüm bu olumsuzluklar Melih Çelet'i yıldırmaz. Bu arada ticarete atılmak için fırsat kovalayan Melih Çelet'in ağabeyleri Mehmet ve Semih de okullarını bitirmiş, biri kimya diğeri de inşaat mühendisi olmuştur.
Ağabeyleri de tıpkı kardeşleri Melih gibi ticarete atılmayı planlamaktadır. Melih Çelet'in beklediği yanıt kısa süre sonra ABD'den gelir.
ABD'li bir firma ondan 40-50 bin liralık deri çanta istemektedir. Hemen kollar sıvanır. 50 bin lira sermayeyle bir şirket kurulur ve ilk sipariş yetiştirilmeye çalışılır. 1973 yılıdır. Hatta ABD'li şirket daha da ileri gider. Fabrika kurmak için de yardımcı olur. Bunun üzerine 4 bin dolarlık yatırımla Tahtakale yakınlarında bulunan Arıcılar İşhanı'nda Desa'nın temelleri atılır. 300 liraya bir yer kiralanır ve elden düşme bir makine alınarak ilk siparişler yetiştirilmeye çalışılır. Fakat şartlar çok kötüdür. Hammaddenin zor bulunduğu, yan sanayinin neredeyse olmadığı yıllardır. İşte böyle sıkıntılı bir dönemde bugün 1200 kişiye istihdam sağlayan, Türkiye'nin yanı sıra dünyaya da üretim yapan bir kuruluşun temelleri atılır.
Desa için 1973 yılında başlayan birtakım sıkıntılar 1974 yılındaki Kıbrıs Harekâtı ve sonrasında Türkiye'ye konulan ambargoyla sürer. Bu dönemde ABD'ye mal satmakta zorlanan Desa, Avrupa kapılarını zorlar. Buna rağmen hiç yılmaz.
Caddede ilk mağaza
1974 yılında ilk Desa mağazasını Bağdat Caddesi'nde hizmete açarlar. Yine bu dönemde ürettiği deri ceketleri tanıtmak için manken bulamayınca kendi ürünlerinin modelliğini Melih Çelet yapar.
Türk ekonomisi ve sanayicisi için sıkıntılı geçen bu dönem 1982'den sonra Turgut Özal'ın iktidarıyla değişir. Liberalleşmeyle birlikte ithalat serbestisi başlar ve Türk parasını koruma kanunu kalkar. Bu sayede döviz bulundurma yasağı sona erer. Dünyaca ünlü bavul üreticisi Samsonite'la lisansörlük anlaşması yapılır. Dünyaya açılmanın yollarını arayan Çelet, 1986 yılında ABD'de Newyork'ta ilk ofisini açar. 1986-92 yılları arasında yapılan çalışmalar sayesinde Desa, ABD'de ve İngiltere'de tanınan ve ciddi ihracat yapan firma haline gelir.
Fakat 1990'lı yıllarda önce Körfez Krizi arkasından gelen 5 Nisan Ekonomik Kararları, Desa'yı zora sokar. Herkes gibi o da krizden etkilenir. Çünkü 1990'da Desa'nın Halkalı'da bulunan bugünkü yerine taşınılmış, 15 bin metrekarelik kapalı alanda üretime başlanmıştır. Çantayla başlayan üretim, konfeksiyondan sonra bu dönemde ayakkabıyla sürmektedir. Tabakhane yatırımına da soyunan Desa'yı kriz işte bu zamanda yakalar. Çelet, o günleri anlatırken, "Bana birkaç milyon dolara mal oldu. Ama iyi bir tecrübe edindim. Bundan sonra asla borçlanmadım. Kendi özkaynaklarımla büyüdüm ve faaliyetlerimizi çeşitlendirdim. Bu sayede herkesin battığı 2001 krizinden yüzde 300 büyüyerek çıktım" diyor.
Londra'ya gidecek
Üretimde yakaladıkları başarıyı ihracatta ve perakende sektöründe de sürdüren Desa'nın bugün Türkiye genelinde faaliyet gösteren 35 tane mağazası bulunuyor. Önümüzdeki üç yıl içerisinde mağaza sayısını yurtiçinde 50'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Desa Yönetim Kurulu Başkanı Melih Çelet, yurtdışında da 20 mağaza açmayı planladıklarını belirtiyor. Yurtdışında ilk mağazanın Londra'da hizmete gireceğini ifade eden Çelet bunun nedenini "En fazla satışı İngiltere pazarına yapıyoruz" diye özetliyor.
Bugün Desa'nın uluslararası piyasada çok iyi tanınan bir marka olduğunu
belirten Çelet, "Marks& Spencer'dan Ralph Lauren'e kadar birçok marka için üretim yapıyoruz. Marks&Spencer'ın bize yaptırdığı deri ürünlerinin satışından elde ettiği gelir 70 milyon sterlini buldu" açıklamasını yapıyor.
Desa'nın Türkiye'de bir- çok ilke imza attığını da belirten Melih Çelet, "Örneğin ilk omuzdan askılı kadın çantasını Desa olarak biz yaptık. O güne kadar kadın çantaları elde taşınırdı ve bizim yaptığımız bu spor çanta bir çığır açtı" diyerek sözlerini tamamlıyor.
YARIN: Pazarcılıktan patronluğa.
İtibarı sermayesi oldu


    http://www.radikal.com.tr/7415327415320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.