Sıfırdan Trilyonerliğe (4)

Türkiye son yıllarda yarattığı blucin markalarıyla yurtdışında söz sahibi olmayı başardı. Mavi Jeans'le ABD, Colin's'le Rusya pazarında atağa kalkan Türkiye'nin özellikle Almanya pazarında iyi bir noktaya gelmiş bir markası daha var: Picaldi Jeans.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi
HALE TÜZÜN / Arşivi

Türkiye son yıllarda yarattığı blucin markalarıyla yurtdışında söz sahibi olmayı başardı. Mavi Jeans'le ABD, Colin's'le Rusya pazarında atağa kalkan Türkiye'nin özellikle Almanya pazarında iyi bir noktaya gelmiş bir markası daha var: Picaldi Jeans.
Picaldi'nin yaratıcısı Zafer Akarsu, deyim yerindeyse tırnaklarıyla kazarak bugünkü seviyeye gelmeyi başardı. 1962 yılında Elazığ'da yedi çocuklu bir ailenin ferdi olarak dünyaya gelen Akarsu, çalışma hayatına çok küçük yaşlarda parklarda çekirdek ve su satarak başladı.
"1968 yılında Ankara'ya göç ettik. Babam Kızılay'da işçi olarak çalışmaya başladı. Biz de kardeşlerimle aile ekonomisine katkıda bulunmak için çalıştık. Ben sabahları okula gider, öğleden sonra da parklarda su ve çekirdek satardım" diyen Zafer Akarsu'nun hayatı 1979 yılında İstanbul'a göç etmeleriyle yavaş yavaş değişmeye başlar.
Bir taraftan okuluna devam eden Zafer Akarsu, diğer taraftan da Kapalıçarşı'da tezgâhtarlık yapar. Bu onun tekstil sektörüyle tanışmasını sağlarken, 'Kapalıçarşı okulu'nda da iyi bir eğitim almasına da önayak olur. 1979 yılında büyük ağabeyi Necdet Akarsu ve bir akrabalarının da desteğiyle blucin üretim işine girerler. Bu arada liseyi bitiren Zafer Akarsu, üniversite eğitimine devam etmek ister. Ancak o günkü koşullarda 600 lira olan üniversite formunu alacak parası olmadığı için bu hayalinden vazgeçer.
Borçla iş kurdu
Ancak 1986 yılında akraba ortaklarıyla yol ayrımına gelen Zafer Akarsu, tam pes edecekken babası Nevzat Akarsu'nun bir arkadaşının verdiği 1 milyon TL'lik hatır çeki ile Kapalıçarşı'da 15 metrekarelik bir atölye açar. İşte Picaldi markası böyle bir ortamda yaratılır. Yedi kardeş işe saldırır. Aylık 2-3 bin adetlik üretim yapılmaktadır. Akarsu, baştan
itibaren fasona ve dönemin en popüler pazarı olan 'Laleli için üretime' direnip, Picaldi'yi kısa sürede uluslararası marka haline getirir. Bir süre sonra iç piyasada 600 bayiye ulaşılır. 1990'lardan itibaren ihracata başlanır. İlk etapta İsviçre'ye yapılan ihracat daha sonra Almanya ile sürer.
İhracat atağında
Şu anda İsviçre, Fransa, Polonya ve Rusya'ya ihracat yapan Picaldi Jeans'in Almanya'da tam dokuz mağazası bulunuyor. Picaldi Tekstil, Picaldi'nin yanı sıra Virüs markasıyla da yurtdışında Türkiye'nin göğsünü kabartıyor. Almanya pazarının kendileri için büyük önem taşıdığını belirten Zafer Akarsu, bu pazara girme öykülerini şöyle anlatıyor:
"Bir gün Almanya'da blucin ürünleri satan Zeki Öztürk bizi ziyaret etti. Bizden çeşitli markalar altında mal almak istiyordu. Ben de ona Picaldi markasıyla üretim yapmayı önerdim. O da kabul etti. 1999 yılında 1000 adetlik bir mal gönderdik. Bugün ihracatımızın önemli bir kısmını Almanya pazarına gerçekleştiriyoruz. Almanya'da beşi kendimize ait, dördü de 'franchising' olmak üzere toplam dokuz mağazamız bulunuyor. Picaldi Alman gençleri arasında büyük ilgi gören bir marka. ARD televizyonu Picaldi'yi haber yapıyor." Almanya pazarında daha iyi tutunmak için reklam ve tanıtım çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade eden Akarsu, "Almanya'daki ortağımız Zeki Öztürk, aylık 15 bin avroluk reklam çalışması yapıyor. Halen Berlin'de metroda, taksilerde, otobüslerde Picaldi reklamlarını görebilirsiniz" diyor.
'Markalaşma şart'
Yüzlerce blucin markasının arasından sıyrılıp başarılı olmalarını kaliteli ürünü uygun fiyatla tüketiciyle buluşturmalarına bağlayan Akarsu, "Artık fiyatı ön planda tutarak ayakta kalmak mümkün değil. Günümüzde ayakta kalmak ve Çin'le rekabet etmek için markanızla ve kalitenizle öne çıkmanız gerekiyor" diye konuşuyor. Picaldi Tekstil'in bir aile şirketi olarak doğduğunu ve hâlâ da öyle devam ettiğini belirten Zafer Akarsu, şunları söylüyor: "Kardeşlerimden birine Virüs'ü kurdurduk, o da bu markayla üretim yapıyor. Birine 'No Limit' markasını verdik. Bir kardeş de Kapalıçarşı'daki dükkânda duruyor. Ben ise ihracata bakıyorum. Zeytinburnu'ndaki birimimiz ihracat odaklıyken, Merter'deki birimimiz iç pazara çalışıyor. Bütün kardeşler işin başındayız. Ortak hareket ediyoruz. Toplam 120 çalışanımız var. Üretim tesisimiz İstanbul Yenibosna'da. Yenibosna'daki fabrikamızda yıllık 500 bin adetlik üretim yapıyoruz."
Üretimlerinin yüzde 30'unu iç piyasaya verdiklerini, yüzde 70'ini de ihraç ettiklerini belirten Akarsu, "Yıllık ihracatımız 5-6 milyon dolar civarında. Önümüzdeki dönemde Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD ve Çin'e de ihracat yapmayı hedefliyoruz. Zaten ABD'ye internet üzerinden satışa başladık. Hedefimiz Çin pazarına girmek. Çin 1 milyarı aşan nüfusuyla bize göre çok iyi bir pazar. Rakiplerimizin aksine Çin'den korkmak yerine buraya satış yapmayı hedefliyoruz" diye sözlerini tamamladı.Pazarcılıktan patronluğa
Pazarcılık da dahil olmak üzere birçok iş yapan Cihat Dündar, bitkilere olan merakı sayesinde istenmeyen tüyleri yok eden Bioder'in formülünü buldu

İstenmeyen tüylere bitkisel çözüm sunan Bioder markasını bugün 33 yaşında olan Cihat Dündar, üç yıl önce yarattı. 1972 yılında Almanya'nın Stuttgart şehrinde gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Dündar, altıncı sınıfta öğretmeniyle kavga edince eğitim hayatı sona erdi. Bir süre babasıyla birlikte Türk filmlerinin pazarlamasını ve dağıtımını yaptı.
Bu işten iyi bir para kazanmasına rağmen babasının yanında daha fazla çalışmak istemeyen Cihat Dündar bir süre sonra ayrılıp uluslararası bir şirkette pazarlamacı olarak çalışmaya başladı. Yağsız, susuz yemek pişiren tencereleri pazarlayan Cihat Dündar, bu iş sayesinde pazarlamacılığı öğrendi.
Türkiye'de zorlandı
1993 yılında Dündar ailesi Almanya'dan İstanbul'a gelince bu, Cihat Dündar için zor ve mücadele dolu bir hayatın başlangıcı oldu. Dündar'ın deyimiyle Alman disipliniyle büyümüş bir insan için Türkiye'de ticaret yapmak oldukça zordu. İnsanların sözünde durmaması onu çok şaşırttı ama yıldırmadı. Türkiye'deki ilk yıllarında pazarcılık yapan Cihat Dündar, bu sayede hem Türk insanını hem de piyasayı öğrendi. Pazarlarda zeytin ve parfüm sattı. Pazarcılığı askere gidene kadar sürdüren Cihat Dündar, vatani görevini Şırnak'ta yaptı.
İyi bir gözlemci olan Dündar, askerliği sırasında Güneydoğulu kadınların büyük bir kısmında tüylenme sorununun olduğunu farketti. Varlıklı olanların bu sorundan kurtulmak için epilasyon ya da lazer türü yöntemleri kullandığını, daha yoksul olanlarınsa başörtüleriyle yüzlerindeki tüyleri gizlediğini gördü.
Bu, onun 15 yaşından buyana ilgi duyduğu şifalı bitkiler konusuna yeniden dönmesini sağladı. Çünkü 15 yaşındayken yüzünde sivilceler çıkmış kullandığı tüm ilaçlara rağmen bu sivilceler geçmeyince çareyi balla yoğurdu karıştırıp yüzüne sürmekte bulmuştu. Cihat Dündar bu tarifi de yine şifalı bitkiler kitabından okumuştu. Bitkilere olan kişisel merakı sayesinde istenmeyen tüyleri yok eden Bioder'in formülünü geliştiren Dündar, "Doğal bitkiler üzerine üç yıl süren uzun bir araştırmanın sonucunda tüy azaltıcı cilt bakım kremi Bioder'in formülünü buldum. Ürünü ilk olarak kendi üzerimde denedim. Ürün sayesinde ellerimde tüy kalmadı diyebilirim. 2002 yılında Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat aldık. 20 metrekarelik küçücük bir odada telefonla gelen siparişleri göndererek işe başladık. O zaman üretimi fason yaptırıyorduk. Şimdi 600 metrekarelik ofisimiz ve Çekmeköy'de 2 bin 500 metrekarelik fabrikamız bulunuyor. Haziran 2002'den bu yana ürünümüz piyasada. Temmuz 2003'te eczanelerde satışa başlandı. 22 bin eczanenin 16 bininde Bioder satılıyor. Bu yıl 11 trilyon lira ciro elde ettik. Tanıtım ve reklam için 4 trilyon lira harcadık" diye konuştu.
Avrupa'da yayılacak
Bioder'in Ürdün, Lübnan ve Mısır gibi bazı Ortadoğu ülkelerinde satışı
için görüşmeler yaptıklarını anlatan Dündar, 2005'te ihracata başlayacaklarını, ciro hedeflerininse 20 trilyon lira olduğunu anlattı. Bir dünya markası olmayı hedeflediklerini belirten Dündar, sözlerini şöyle tamamladı: "Almanya'nın en büyük ecza deposu Celesio ile görüştük. Ürünün Avrupa dağıtımını yapmak istediler. Bu sayede yıl sonunda Bioder'i tüm Avrupa'ya satacağız. Yeni ürünler üzerinde çalışıyoruz. Yakında saç dökülmesini önleyen şampuan ve serumdan oluşan bir set çıkaracağız. Kırışık ve selülit önleyici kremin üzerinde de çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki dönemde Bioder'i dünya markası yapmayı planlıyoruz."
YARIN: 'Oyuncak'larının patronu oldular.
'Zeki'nin masası kazandırıyor


    http://www.radikal.com.tr/7416327416320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.