Sıfırdan Trilyonerliğe (7)

Evlerinin çatısında babalarından habersiz deney yapmaya çalışan kardeşleri konu alan ünlü Türk filmi Bizim Aile, birçoğumuzun hâlâ hafızalarında...
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi
HALE TÜZÜN / Arşivi

Evlerinin çatısında babalarından habersiz deney yapmaya çalışan kardeşleri konu alan ünlü Türk filmi Bizim Aile, birçoğumuzun hâlâ hafızalarında... Film yönetmeninin yarattığı bu hayali karakterlerin aslında çok hayali olmadığını ve ünlü Sitil Boya'sının ortaya çıkışının da bir evin mutfağındaki tencerelerde olduğu aklınıza gelir miydi?
İşte Fevzi Konmaz da tam filmdeki gibi Makina Kimya Endüstrisi'nde mühendis olarak çalışırken bir yan-dan da evde devamlı deneyler yaparak bugünlerde hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelen ayakkabı boyasını sokaktaki ayakkabı boyacılarının sandıklarından market raflarına taşıdı.
50 milyon adet üretim
Ankara'da bir çalışanıyla kurduğu atölyede bugün Sitil Boya'nın üretimini yapan Empa Kimya'nın temellerini atan Fevzi Konmaz, şimdilerde Rusya'daki fabrikasının açılışını yapmak için gün sayıyor. Türkiye ayakkabı bakım ürünleri pazarının yüzde 60'ını yöneten Empa Kimya, Rusya'da üç yıl içinde 15 milyon adetlik üretim kapasitesine ulaşarak Rusya, Ukrayna ve Türk cumhuriyetlerindeki pazar payını katlayacak. Ankara'da bir atölyede başlayan ve şu anda İstanbul'da yıllık 50 milyon adet üretim kapasiteli bir fabrikaya dönüşen Empa Kimya'nın öyküsü 1970'li yıllara rastlıyor.
Ankara'da başladı
Makina Kimya Endüstrisi'nin Kırıkkale'deki barut fabrikasında başmühendis olarak çalışan Fevzi Konmaz, barutun da hammaddesi olan selüloz işine girmeye karar veriyor.
2-3 arkadaş bir araya gelerek üretime başlıyorlar. Ama o dönemlerde ithalat sıkıntıları, hammaddenin azlığı nedeniyle diğer arkadaşlar işten çekiliyor. Yalnız kalan Fevzi Konmaz, ayakkabı sanayiinde çalışan bir arkadaşının ısrarıyla ayakkabının üretiminin ardından üzerinde kalan izleri, hataları düzeltmek, parlatılmasını sağlamak için kullanılan frisaj ürünlerinin üretimine başlıyor.
O dönemde Turgut Özal'ın girişimleriyle dışa açılan Türkiye'ye hammadde girişi kolaylaşıyor, bu durum en çok Konmaz'ın işine yarıyor. Evde yaptığı deneylerin de sonucunda ayakkabı sanayicileri için ayakkabı bakım ürünlerinin üretimi hızlandırılıyor. Önce Ankara Ostim'de bir çalışanıyla atölyede çalışmaya başlıyor. 1987 yılında ise Empa Kimya kuruluyor. Ayakkabı üreticilerinin hem ürünleri beğenmesi hem de piyasada bu konudaki boşluk sayesinde Empa Kimya için büyümenin de sinyalleri veriliyor. Şirketinin hem işçisi hem muhasebecisi hem de pazarlamacısı olan Fevzi Konmaz'a yaz tatillerinde ise o zamanlar 12-13 yaşlarında olan oğulları katılıyor. Kazandığını hep işine yatıran Fevzi Konmaz, artık üreticilere büyük kutularda sattığı ürünlerden tüketicilerin de yararlanması için yeni bir yol belirliyor kendine...
Satışa asker dopingi
Fevzi Konmaz'ın bu rotasında ilk durağı ise askeriye oluyor. Empa Kimya'nın Yönetim Kurulu üyesi de olan oğul Yunus Konmaz bundan sonrasını şöyle anlatıyor: "Askerde ayakkabı boyası çok önemlidir. Çünkü askerlikte elbiselerin temiz, botların da mutlaka parlak olması gerekir. Hatta bu yüzden askeriyede 'boyacı' birimi bile varmış. Babam askerlikte kazanılan alışkanlıkların sivil hayatta da devam ettirileceğinden hareketle birliklere Sitil'i gönderiyor. Boyacı biriminin de askeriyeden kaldırılmasıyla askerler mecburen kendi botlarını boyamak zorunda kalınca bizim için büyük sıçrama yaşandı." Bu yüzden Yunus Konmaz, Empa Kimya için askeriyenin farklı bir önemi olduğunu aktardı.
Baba hâlâ 'keşif'te
Empa Kimya, Sitil Boya markasıyla 50'si direkt tüketiciye yönelik olmak üzere 80 çeşit ürünü piyasaya sunuyor. Ürünler arasında temizleme köpüğünden ayakkabı genişleticiye, mont boyasından ayakkabıların su geçirmesini önleyen 'su itici boya'ya kadar çok sayıda çeşit bulunuyor. Bu ürünlerin geliştirilmesi için özel Ar-Ge komisyonu kurulduğunu söyleyen Yunus Konmaz, Fevzi Konmaz'ın eski alışkanlıkla hâlâ yeni ürün keşifleri üzerinde çalıştığını anlattı. Sitil ürünleriyle ilklere de imza attı. Bunların en iyi örneklerinden biri de 'kendinden parlayan ayakkabı kremi'.
Krizden sonra hızlı büyüdü
Tüketiciye yöneldikten sonra yatırımlarının da hız kazandığını belirten Yunus Konmaz, "Ürün çeşitlerimizi artırdık, ambalajlarımızı değiştirdik. Şirketin merkezini İstanbul'a taşıdık. Kapasitemizi yükselttik" dedi. Artışa rağmen 1992-1993 yıllarında yaşanan ihracat taleplerine yetişemediklerine değinen Konmaz, 1995'te ise yeni bir yatırım daha yaptıklarını ve ilk kez Rusya'yla ihracata adım attıklarını sözlerine ekledi.
Rusya, Türkiye'nin 3 katı
20 bin dolarlık ihracatın ardından başka ülkelere de kaydıklarını anlatan Konmaz, "Ancak 1998'de Rusya'da kriz yaşandı ve bu pazarda büyük paralar kaybettik. Ama pazara ve potansiyeline çok inandık. O yüzden birkaç aylık bekleme sürecinin ardından daha büyük yatırımla Rusya'ya gitmeye karar verdik. Krizin ardından bu pazarda yılda yüzde 50 büyüyoruz" diye konuştu.
Konmaz, "Bu yıl Rusya'da fabrikamızı devreye sokuyoruz. Rusya'da üç yıl içinde 10-15 milyon adetlik üretim kapasitesine ulaşacağız. Yatırım miktarı 3.5-4 yıl içinde 3 milyon dolara ulaşacak. Rusya'daki fabrikadan çevre ülkelere de ulaşacağız" ifadesini kullandı. Konmaz, Rusya'ya bu kadar önem vermelerinin nedenini, Türkiye'nin 3 katı pazar büyüklüğüne sahip olmasıyla açıkladı.
Erkekler daha çok boyuyor
Türklerin ayakkabı bakım ürünleri alışkanlıkları incelendiğinde kadınların büyük çoğunluğunun ayakkabılarını haftada bir boyadığı belirlendi. Erkekler ise ayakkabılarını haftada birden daha sık boyuyor.
15-29 yaş arasındaki tüketiciler ayakkabılarını haftada birden daha sık boyarken yaş 55'in üzerine çıkınca bu süre 2-3 aya kadar yükseliyor. Evde kadınlar ve erkekler çoğunlukla ayakkabılarını kendileri boyarken kadınların ikinci tercihi eşleri oluyor. En çok ilgiyi ise her iki cinste de süngerli deri parlatıcısı ve cila görüyor.
Her ülkenin isteği farklı
Türkiye'de ayakkabı bakım ürünleri konusunda akla ilk ayakkabı boyası geliyor. Oysa her ülkede bu konuda tercihler farklı. Örneğin Doğu Bloku ülkelerinde soğuk kış koşulları nedeniyle ayakkabı genişletici, temizleme köpüğü ve su itici çok sayıda satılırken Mısır gibi Kuzey Afrika ülkelerinde tozun fazla olması nedeniyle parlatıcılara ilgi büyük..

- BİTTİ -


    http://www.radikal.com.tr/7419897419890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.