Sigara içmemek için başını kafesledi!

Sigara içmemek için başını kafesledi!
Sigara içmemek için başını kafesledi!
Sigarayı, iradesine sahip olamadığı için bırakamadığını belirten İbrahim Yücel (42), motorsiklet kaskından örnek alarak bakır tellerle yaptığı kafes ile nefsine hakim olmaya çalışacak!

KÜTAHYA - 26 yıldır sigara kullandığını belirten İbrahim Yücel, özel günlerinde sigarayı bırakmak istediğini ancak başaramadığını belirterek, "Her doğum günümde, çocuklarımın yaş gününde sigarayı bırakmayı diledim. Her seferinde bir kaç günde pes ettim. Ne yazık ki irademe sahip olamadım. Bunca zamandır sigara içtiğime pişmanım ama bir türlü de bırakamadım" dedi.

Babasının, akciğer kanseri sonucu vefat ettiğini belirten Yücel, "Babam bu yıl içerisinde kanserden vefat etti, ona rağmen sigarayı yine de bırakamadım. En sonunda nasıl irademe sahip olabilirim derken nefsime ket vuracak bir yöntem, bir çaba içerisine girdim. Böyle bir kafes yaparak sigara içmeme engel olabileceğimi düşündüm. İnşallah hayırlısıyla bu sigarayı içmek istemiyorum" diye konuştu.

Bir motorsiklet kaskını örnek alarak, yaklaşık 40 metrelik bakır kablolardan yaptığı kafese iki kilit koyduğunu belirten Yücel, "Elektrikçilerden bakır tel alarak 40 metreye yakın tel ile buna benzer bir kafes yaptım ama bunu da yapmak kolay olmadı. Bir motorsiklet kaskım vardı. Bunun bana model olarak uyabileceğini düşünüp bununla birlikte bir ayı aşkın süredir uğraşma sonucu böyle bir kafes yaptım. Kafesimizde iki kilit var. Bu iki kilitle evden çıkarken kafesi takıp kilitleyeceğim. Bir anahtarı eşime bir tanesini de kızıma vereceğim ki kesinlikle evden çıktığım zamanlarda yine bu kafesimi takarak çıkacağım." dedi.

Kendi iradesi ile sigarayı bırakamayacağına inanan Yücel, şöyle devam etti: "Artık ben şuna inanmıştım. Sigarayı kendi öz irademle, kendi nefsimle bırakamayacağımı anlamıştım. Bir gece düşünürken nefsimi hapsetmenin, irademe ket vurmanın zamanının geldiğini düşündüm. Düşüncelerim arasında böyle bir kafes yaparak sigara içmeme engel olacak bir düzenek yapmaya karar verdim. Bana yardımcı olacak kimseler de yoktu. Tanıdığım bir kaç demirci ile görüşme yaptım ama işlerinin yoğunluğu nedeniyle bana yardımcı olamayacağını söyledi. İçimdeki karamsarlık daha büyümüştü. Ben eğer bunu yapmasaydım sigara içmeye devam edecektim. Kötü sona her nefeste yaklaşacağım. En sonunda bunu yapmaya karar verdim."EŞİ: HER ÖZEL GÜNDE BIRAKIP SONRA YİNE BAŞLADI

İbrahim yücel ile 16 yıldır evli olduğunu, her özel günde eşinin sigarayı bırakmak istediğini ancak bunu başaramadığını belirten Kevser Yücel (36) ise şunları söyledi: "16 yıldır eşimle evliyim. Çok defalar sigarayı bırakmaya çalıştı. Her yılbaşı, evlilik yıl dönümü, çocukların doğum günü onun için sigarayı bırakma günüdür ama en fazla iki gün içmez daha sonra tekrar geri başlar. En son babasının akciğer kanserinden vefat etmesi onun için bir dönüm noktası oldu. Babasının kırkında 'sigara içmeyeceğim' dedi ama malesef 10 gün sabretti ve 10 günün sonunda tekar sigaraya başladı. En sonunda kendisi için böyle bir kafes yapmaya karar verdi. İnşallah bizim için hayırlısı olur. İlk başta olmaz, mümkün değil dedim. Biraz utanç verici geldi. İnsanlar derler, iradesine sahip çıkamadı böyle birşey düşünmüş diye ama sonra düşündükçe baktım ki sigarayı gerçekten bırakmak istiyor ama bir türlü başaramıyor. İnşallah olur. Ben de bu fikre alıştım, mantıklı geldi sonunda."

"UTANDIRIYOR AMA ALIŞIRIZ"
İbrahim Yücel'in kızı Ayşenur Yücel (14) de babasının yıllardır sigara içtiğini, yaptığı bu kafesin kendisini utandırmasına rağmen alışacağını belirterek, "Kendimi bildim bileli sigara içiyor. Çok söyledik bırakmasını ama o herşeye rağmen içiyordu. En sonunda böyle bir kafes yaptı bırakabilmek için. Başta utandırıyordu hala da utandırıyor. Alışırız" şeklinde konuştu. (CİHAN)