Sigara insanı hapse de attırır

Sigaraya 'yasal savaş' sertleşiyor. Yasağı delen, mekân sahibi ya da çalışansa ceza ikiye katlanacak. Çocukları dumanlı yere sokanlara hapis yolu açılıyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Sigara yasağının kapsamını genişleten tekliflerin yasalaşması halinde hem cepler yanacak, hem de tiryakilere cezaevi yolu görünecek. TBMM Sağlık Komisyonu'nda sigara yasağına ilişkin tekliflerle ilgili kurulan alt komisyon raporunu hazırladı. Önümüzdeki hafta son kez gözden geçirilip üst komisyona sunulacak rapor, yılbaşından sonra Sağlık ve Adalet komisyonlarında ele alındıktan sonra TBMM'de görüşülecek.
Alt komisyon raporunun aynen Meclis'ten geçmesi halinde yasaklara uymayan tiryakilere ağır yaptırımlar gelecek.

 • Yasak olan yerlerde sigara içenler Kabahatler Kanunu çerçevesinde 50 YTL parayla cezalandırılacak. Yasağı delen kişi, bulunduğu yerin çalışanı veya üyesi ise ceza iki katına çıkacak.
 • Çocukları, sigara içilen yerlere sokanlar (lokanta ve kafeterya benzeri yerlerdeki sigara içilebilecek alanlar gibi) TCK'nın 'Sağlık için tehlikeli madde temini' başlıklı 194. maddesi hükmüne göre cezalandırılacak. Buna göre, bu kişilere 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.
 • Tütün ürünlerinin tüketimi için duman ve kokudan havalandırma yoluyla arındırılmış ayrı yerler düzenlemeyen işletmelere 500 YTL'den 10 bin YTL'ye kadar para cezası verilebilecek.
 • Sağlık, eğitim, öğretim, kültür ve spor hizmeti veren yerlere 100 metre mesafeye kadar olan alanlarda tütün ürünlerinin satışını yapanlara 5 bin YTL idare para cezasıyla cezalandırılacak. Buralarda tek tek sigara satan ise 1000 YTL ödeyecek.
 • Tütün ürünlerini market rafları gibi tüketicinin doğrudan ulaşabileceği ve çocukların bizzat alabilecekleri şekilde satışa sunanlar 50 bin YTL'den 250 bin YTL'ye kadar ceza ödeyecek.
 • Özel ve resmi kolluk görevlileri, güvenlik elemanları, belediye zabıtaları, TSK mensupları üniformalarını taşıdıkları sürece kamuoyu önünde ve halka açık yerlerde sigara içerlerse, disiplin amiri tarafından 100 YTL idari para ile cezalandırılacak.
 • Sigara paketlerinde yer alacak uyarılarla ilgili yükümlülüklere uymayan firmalar, piyasaya sürülen mallarının piyasa değeri kadar idari para cezasıyla cezalandırılacak. Bu miktar 250 bin YTL'den az olamayacak.
 • Çalışanı ya da üyesi olduğu kamu hizmet binasında, spor kulübü, dernek ve lokalde, alışveriş merkezinde, kafe, internet kafe, atari-bilardo-bowling salonunda sigara içenler 50 YTL yerine 100 YTL ödeyecek.
 • Sigaraya benzeyen sakız, şeker vb. üretenler 250 bin YTL'ye kadar para cezası alabilecek.


  • http://www.radikal.com.tr/7670877670870

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.