Sigara katliamı

Sigara katliamı
Sigara katliamı
Malatya'da bir birahanede sigara içme tartışmasında silahlar çekildi: 4 ölü


Mikail PELİT


MALATYA - Arefe günü bir biranede çıkan olayda ölenlerin sayısı 4’e yükseldi. Olaydan sonra kaçan şüphelilerden biri yakalanırken, diğer 2 şüphelinin yakalanması için ise geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Malatya Valisi Ulvi Saran, ilk belirlemelere göre şüphelilerin, birahanede sigara içmek istediklerini, işletme sahibinin buna karşı çıkması üzerine de, silahlarını çekerek kurşun yağdırdıklarını söyledi.
Cezmi Kartay Caddesi’nde eğlence merkezlerinin bulunduğu Sarıcıoğlu İş Hanı’nda arefe gecesi çıkan kavgada silahlar konuşunca 6 kişi yaralandı. Ambulanslarla hastaneye kaldırılan yaralılardan Seydi Battal Kılıç yolda hayatını kaybederken, Mustafa Kılıç ve Erdal Kılıç kaldırıldıkları Turgut Özal Tıp Merkezi’nde müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayda ağır yaralı olarak hastanede tedavi altına alınan birahane çalışanı Hasan Tecimer de dün gece yaşamını yitirdi. Diğer iki yaralı Durmuş Özdemir ile Mehmet Arif Ergin’nin tedavileri ise devam ediyor.
Olaydan sonrakaçan 3 şüpheliden biri polisin çalışması sonucu sabah saatlerinde yakalandı. Gözaltına alınan Ahmet Ç. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilerek sorguya alındı. Kaçan diğer şüphelilerin yakalanması için geniş çaplı soruşturma yürütülürken, kentin giriş ve çıkışları da polis tarafından tutuldu. Bu arada kaçan şüphelilerin eşkallerinin komşu illerin Emniyet müdürlüklerine de gönderildiği belirtildi.VALİ AÇIKLAMA YAPTIArefe gecesini kana bulayan olayın, kapalı mekanda sigara içme tartışmasından çıkığı öne sürüldü. Konu ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren Malatya Valisi Ulvi Saran, Malatya’da fazla alışık olunmayan bir olayın yaşandığını belirterek, “Böyle bir olayın yaşanmış olmasından üzgünüz. Olaydan sonra kaçan 3 kişiden biri yakalandı ve gözaltına alındı. Diğer zanlıların da yakalanması için polis ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor” dedi.
Olaya karışan kişilerin birbirlerini tanıdığını kaydeden Vali Saran, “Her iki tarafta birbirlerinin tanıyor. Sık sık bir araya geliyorlarmış. Ancak olay kapalı mekanda sigara içilmesiyle patlak verdi. Tüm bağlantılar araştırılıyor, gerekli bulgular ortaya çıktıkça sizleri bilgilendireceğiz” diye konuştu.‘SİGARA İÇME YÜZÜNDEN ÇIKTI’ İDDİASIGörgü tanıklarının ifadelerine göre 3 kişi, önce eğlence merkezlerinin bulunduğu hana gelerek giriş katta bulunan bir biranede alkol aldı.
Burada sigara içince çalışanlarla tartışan 3 kişi, bir süre sonra da handa bulunan Seydi Battal Kılıç’ın işlettiği biraneye giderek sigara içmek istedi. İşletme sahibi ile bu konuda tartışan şüpheliler, üzerlerindeki silahları çıkartarak Seydi Battal Kılıç’a ateş etti. Kargaşanın yaşandığı olayda, yardıma gelen Battal Kılıç’ın oğlu Erdal Kılıç ile yeğeni Mustafa Kılıç ile çalışanlar Hasan Tecimer, Durmuş Özdemir ve Mehmet Arif Ergin kurşunlarla ağır yaralandı.ÖZEL GÜVENLİKÇİLER GÖZALTINDADaha önce de bir çok olayın yaşandığı Cezmi Kartay Caddesi’nde bulunan eğlence merkezlerinin girişlerine özel güvenlik yerleştirilerek, giriş ve çıkışlar kontrol altına alındı.
Ancak dün yaşanan kanlı gecede, olayı gerçekleştiren şüphelilerin, içeriye üzerlerinde silahlarla nasıl girdiği merak konusu oldu. Polis şimdi detektörle arama yapılan iş hanına silahlı şahısların nasıl girdiğini araştırıyor. Olayda ihmali olduğu ifade edilen özel güvenlikçiler polis tarafından gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.ÖLENLER MALATYA'DA TOPRAĞA VERİLDİOlayda yaşamlarını yitiren Seydi Battal Kılıç, Erdal Kılıç, Mustafa Kılıç ve Hasan Tecimer’in cenazeleri, şehir mezarlığında kılınan cenaze namazından sonra gözyaşları arasında toprağa verildi. Cenaze namazına çok sayıda vatandaşın yanı sıra Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu da katıldı. (dha)