Sigara tiryakisine kötü haber

Sigara tiryakisine kötü haber
Sigara tiryakisine kötü haber
SGK'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı düzenlemelerde sona yaklaşıldı. Bunlar içerisinde sigara tiryakilerini yakından ilgilendiren konular da var.

SGK, sigara satışlarından paket başına pay alacağı bir düzenleme hazırlıyor. Bugün yazarı Sadettin Orhan'ın yazısına göre, sigara satışlarından paket başına SGK payı alınacak. Orhan'ın yazısı şöyle:

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun uzun süredir üzerinde çalıştığı düzenlemelerde sona yaklaşıldı. Bunlar içerisinde sigara tiryakilerini yakından ilgilendiren konular da var. Yakında Bakanlar Kurulu'na gelmesi beklenen düzenlemeye göre, sigara satışlarından paket başına SGK payı alınacak. Sigara içenlerin içmeyenlere göre kronik rahatsızlıklara yakalanma riskinin daha yüksek olması ve bu pahalı tedavileri SGK'nın finanse etmesi, böyle bir uygulamayı gündeme getirdi. Düzenleme yasalaşırsa sigaralara paket başı 50 kuruş civarında SGK zammı yapılması bekleniyor. Böylece bir yandan SGK'ya ilave gelir kaynağı sağlanırken sigara içmeyenlerle içenler arasında da adalet sağlanmış olacak.

"DAHA ERKEN ÖLÜYORUZ YA..."
Bu arada haberi paylaştığım sigara tiryakisi bir dostum, düzenlemeyi adaletsiz bulduğunu ifade etti. Sebebini sorduğumda, "Biz sigara tiryakileri evet belki kronik rahatsızlıklara daha fazla yakalanıyoruz. Ama çoğumuz ya emekliliği görmeden ya da emekli olduktan kısa süre sonra ölüyoruz. Sigara içmeyenler bize göre daha uzun süre emekli maaşı alıyor. Biz onlara ses çıkarıyor muyuz" dedi. Aslında bana çok da mantıksız gelmedi, siz ne dersiniz?


  http://www.radikal.com.tr/116057611605765

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tabi ya... - savassarioglu

  Sigara içenler hasta oluyor; onların sigorta primlerini arttırıp, hastalıklarını kapsam dışı bırakalım. İçmeyenler uzun yaşıyor. Onlara da bir yaş sınırı getirelim. Çok doğum yapan kadınlarda kemik erimesi, hiç doğum yapmayan kadınlarda meme kanseri, az sevişen erkeklerde prostat, çok sevişenlerde zührevi hastalık riski fazla. Hepsini kapsam dışı bırakalım. Kazalar madenciliğin kaderinde, silikozis kot taşlama işçiliğinin doğasında... İyisi mi sağlık güvencesi sistemini toptan özelleştirelim. Özel sigorta şirketleri, kişileri sağlıklı oldukları sürece sigortalasınlar. Hasta olanın poliçesi iptal edilir olur biter. Bu kadar ince düşünmeye gerek yok.

  mantık ve mantık - jooma

  o zaman kronik rahatsızlığı olanlar mesela kanser,yada diyabet onlarda daha fazla vergi ödesin. yada çacuk esirgeme kurumları kaldırılsın bütün çocuklar ailelerine verilsin onlar doğurdu neticede, itfaiye söndürdüğü yangının parasını yangın çıkan evden alsın... mantıklı mı??

  Haklı değil:Tipik içici refleksi. - S_ilker

  Sigara nedeniyle yakalanılan hastalıkların sayısı ve herhangi bir rahatsızlıkta içici olmanın tedaviyi uzatması bile erken ölümle yarışamaz. Çevre kirliği (gaz ve izmarit) ve pasif içicilere verilen zararlar da cabası. Darısı alkollü içeceklerin başına. Alkolün içenin otokontrolünü zayıflatıp diğerlerine zarar verme potansiyeli yanında sigara hiçbir şey. Alkole de el atılması lazım.

  dostunuz dogru soyluyor - keryil

  sigara icenlerin omrunun kisalmasi, onlara yapilan masraflari onemli olcude azaltiyor zira yaslilik kendi basina buyuk bir masraf zaten. hasta olmasaniz dahi saglikla ilgili ihtiyaclarinizin arttigi bir donem. elbette bunun sayisal calismalari yapilmali, yapiliyordur da. aksi takdirde duz bir "sigara icen hasta olur, hasta olana sigorta odeme yapar, demek ki sigara icene sigorta toplamda daha cok odeme alir" mantiginin esiri oluruz. bu da "yagmur yogunlasmak icin disariya isi verir, havada isi artinca havalar isinir, demek ki yagmur yagdiginda havalar sicak olur" demek gibi hatali bir mantiktir zira tipki sicakligi tek belirleyen seyin yogunlasma olmamasi gibi odemeleri de belirleyen tek sey hastalik ihtimali degildir.

  vergi - "o"(küçükharfle)

  Zaten sigara ve alkol üzerinde çok yüksek vergiler var ve bu vergilerin sebebi de bu değil miydi? Sigara ve alkolden toplanan vergilerin toplamı Sağlık Bakanlığı'nın bütçesinden daha fazla benim bildiğim. Devlet ek gelir peşinde, sağlık bahane..