Sigara yasağı deliniyor mu: Atatürk Havalimanı'nda 'sigara odası' açılıyor

Sigara yasağı deliniyor mu: Atatürk Havalimanı'nda 'sigara odası' açılıyor
Sigara yasağı deliniyor mu: Atatürk Havalimanı'nda 'sigara odası' açılıyor

Teras katında bulunan ve 70 bin avroya mal olan sigara odasının tavanı telden, içerisi ise klimalı. FOTOĞRAF: FAİK KAPTAN / DHA

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nin teras katında sigara içilmesi için özel bir mekân oluşturuluyor
Haber: FAİK KAPTAN / Arşivi

İSTANBUL/ANKARA - Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde sigara içmek için özel bir mekân oluşturuluyor. Dış Hatlar Terminali’nin teras katında çevresi camla, üzeri ‘güvenlik nedeniyle’ telle kapalı alanın sigara yasağını delip delmediği tartışma konusu oldu.
Radikal’in ulaştığı Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise böyle bir hazırlıktan haberleri olmadıklarını, gerekli incelemenin ardından mekânla ilgili bir karar vereceklerini gerekirse yıkılacağını söyledi. 

‘İki oda daha hazırlanıyor’
Özellikle İstanbul üzerinden transit olarak uçan yolcular, havalimanına indiklerinde terminal binasının dışına çıkamıyor ve havalimanında sigara içmek için sık sık görevlilerle tartışıyordu.
Dış Hatlar Terminali gidiş katında gümrüklü sahanın teras katında bulunan mekan 70 bin liraya mal oldu.
Kısa bir sürede hizmete girmesi planlanan ‘sigara içme mekânı’nın duvarları camdan yapılırken tavan kısmıysa güvenlik önlemi kapsamında ve standartlar ölçüsünde dumanın dışarıya gitmesi için tel örgülerden oluşturuldu. 
Mekân için yeni bir klima altyapısı kuruldu. Bu bölgeden çıkan havanın havaalanının ana havalandırma sistemine karışmadan dışarıya verileceği öğrenildi. 

İki yeni mekân daha yolda
Dış Hatlar Terminali gidiş bölümündeki mekãna iki yenisinin eklenmesi bekleniyor. Bu mekânlardan biri iç hatlarda diğeri de dış hatlar gümrüksüz sahada restoranların ön kısmına yapılacak.