Sigara yasağı iyi karşılandı

Şişli'de alışveriş yerleriyle eğitim-sağlık kuruluşları sigara yasağına, kafe ve lokantalar da ayrı bölüm şartına bir ayda uyacak. İşletmeler tedirgin, ama itiraz yok. Başkan Sarıgül: "Nişantaşı ile başlıyoruz."

İSTANBUL - Avrupa'nın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de sigara içmenin her yerde serbest olduğu günler geride kalıyor. Şişli'de yeni yıldan itibaren halkın yoğun olarak bulunduğu alışveriş merkezi, eğitim ve sağlık kurumlarında sigara tamamen yasaklanırken lokanta ve kafelere de sigarasız bölümler oluşturma zorunluluğu getirildi. Karar ilk olarak Nişantaşı'nda uygulanacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı 'Sigara içilen-içilmeyen yer ayrımı' kampanyası, Şişli Belediyesi'nin aldığı kararla zorunluluğa dönüştü.
4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5236 sayılı Kabahatlar Kanunu'nun hukuki dayanak yapıldığı karar sonrası, fuar, alışveriş merkezi, düğün salonları, kongre, toplantı ve konferans salonları, internet kafeler, elektronik oyun merkezleri, atari, bowling salonları, eğitim ve sağlık kurumları, ibadethaneler, sinema ve tiyatroların tüm alanlarda artık sigara içilemeyecek. Kafe ve lokanta gibi işletmelerdeyse, zorunlu olarak sigara içilen ve içilmeyen bölümler oluşturulacak.
'Müşteriyi etkiler'
Nişantaşı'ndaki işletme sahiplerinin bir kısmı karara olumlu bakıyor. Kimi ise maddi zarar endişesi taşıyor. Retro Cafe sahibi Aydın Kılıççeken "Böyle bir uygulama bütün Nişantaşı müşterisini etkiler. Bize gelen insanlar günün stresini bir kadeh içki veya sigara içerek atmak istiyor. Bu karar bu tip insanları çok etkiler" dedi.
Leaa Cafe Sahibi Zekeriya Yıldırım ise, "Kararı uygulamak bizi çok etkilemez" diye konuştu. Kırıntı Kafe'nin işletmecisi Deniz Erkul, "Biz faaliyete geçtiğimizden beri sigara içen ve içmeyen ayrımı yapıyorduk. Bu uygulamanın internet kafe ve alışveriş merkezlerini etkileyeceğini sanıyorum" dedi. Nişantaşı'na sık sık giden ancak sigara kullanmayan İstanbullulardan Aykut Gezersu, kararın geç alındığını söyledi. Sigara kullanan Erçin Açık ise "Ayrım yapılmalı. Böylece içmeyenlerin şikâyetinden kurtuluruz" dedi.
'Örnek olmalı'
Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı Ubeyd Korbey ise şöyle konuştu: "Şişli Belediyesi elini çabuk tutarak örnek bir davranışla tarihe geçecek bir karar aldı. Bu karar diğer belediyelere de örnek olmalı." (Radikal)
Sigara içene 100 YTL ceza
Şişli'deki işletmelerin sigara için alınan kararı uygulamaya koyması için bir aylık hazırlık süresi bulunuyor. Bu süre içinde işletmeler, sigara yasağına uygun fiziki düzenlemeler yapmak zorunda. Sigara düzenlemesine uymayan kişilere her ihlal için 100 YTL para cezasının yanı sıra işletmeler için de ruhsat iptaline varan ağır yaptırımlar uygulanacak.
Cezadan gelen gelir bütçeye
Kesilen cezalardan elde edilecek gelirin yüzde 80'i belediye bütçesine, yüzde 20'si genel bütçeye aktarılacak. Yeni Belediyeler Kanunu'na göre, bir ilçe belediyesi olan Şişli Meclisi'nin aldığı bu kararın uygulamaya geçebilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin onayına sunulacak. Şişli Belediyesi'nden yapılan açıklamada, karar Büyükşehir tarafından veto edilse bile bütçe ve imar dışındaki meclis kararlarının iki kez veto edilemediği, Şişli Belediye Meclisi'nin alacağı ikinci bir kararla uygulamanın 15 Ocak'a yetişmesinin önünde bir engel bulunmadığı belirtildi.
Uygulama lüks yerlerden başlıyor
Baskıyla değil bir kültür hizmeti şeklinde sigaranın zararlarını engellemeye çalıştıklarını belirten Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, uygulamanın zabıtanın yanı sıra sözleşmeli personelle de denetlenerek anında ceza kesileceğini söyledi. Kırıntı Kafe'de açıklama yapan Sarıgül, kararı 'yumuşak bir geçişle' uygulayacaklarını söyledi. Sarıgül, "Kafe ve restoranlarda önce sigara içilen ve içilmeyen ayrımına gideceğiz. Amacımız daha sonra tamamen yasaklamak" dedi. Sarıgül şöyle konuştu: "Uygulamaya en lüks restoranlardan başlayacağız. Yasakçı zihniyete karşıyım. Bunun yasak olmasını arzu etmiyorum ama öncelikle bunu bir kültür hizmeti olarak sunup, yurttaşların uymasını istiyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7661337661330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.